تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

لغو ایمیل ارسال شده با کمک ویژگی آندو سند (Undo Send) در جیمیل

جایزالخطا بودن انسان موضوعی است که این روزها به دنیای ارتباطات آنلاین هم رسوخ پیدا کرده است! ممکن است پیامی را به اشتباه برای رئیس یا همکارتان ارسال کرده باشید یا به دلیل عصبانیت پیامی را برای دوست‌تان ارسال و بلافاصله از کرده خود پشیمان شده باشید. شما در چنین شرایطی چه می‌کنید؟

طبیعتا بروز چنین وضعیتی در مورد ارسال ایمیل هم امکان‌پذیر است. اینجاست که ضرورت وجود راهکاری برای لغو یا بازگردانی ایمیل ارسال شده کاملا احساس می‌شود. اگر از سرویس پست الکترونیک جیمیل استفاده می‌کنید خوشبختانه این امکان برای شما فراهم شده است. جیمیل به شما اجازه می‌دهد تا مدت کوتاهی پس از ارسال ایمیل، آن را لغو یا آندو کنید.

ویژگی آندو سند (Undo Send) در جیمیل چیست؟

آندو قابلیتی کاربردی است که در بسیاری از نرم افزارها (از جمله واژه پردازها، ویرایشگرهای تصویر و …) امکان بازگردانی عمل یا اعمال انجام شده پیشین را فراهم می‌کند.

ویژگی Undo Send (آندو سند) در Gmail نیز همین قابلیت را برای ایمیل ارسال شده در اختیار کاربر قرار می‌دهد. به عبارت بهتر با کمک این ویژگی کاربر می‌تواند بین 5 تا حداکثر 30 ثانیه پس از ارسال یک ایمیل، آن را لغو یا آندو کند. این مدت زمان در بخش تنظیمات جیمیل که در ادامه به آن می‌پردازیم قابل تغییر است.

چگونه ایمیل ارسال شده در جیمیل را آندو یا لغو کنم؟

جیمیل برای آندو کردن ایمیلی که به تازگی ارسال کرده‌اید راهکار کاملا ساده‌ای درنظر گرفته است. هنگامی که یک ایمیل ارسال می‌کنید بلافاصله پیامی با مضمون Message Sent یا Sent مشابه تصاویر زیر به شما نمایش داده می‌شود.

در کنار این پیام، گزینه‌ای به نام Undo نیز قابل مشاهده است. با انتخاب این گزینه پیام ارسال شده آندو می‌شود. به همین سادگی!

لغو ایمیل ارسال شده با کمک ویژگی آندو سند (Undo send) در نسخه تحت مرورگر وبجیمیل
نمایی از گزینه Undo در جیمیل پس از ارسال ایمیل از طریق مرورگر وب
لغو ایمیل ارسال شده با کمک ویژگی آندو سند (Undo send) در اپلیکیشن اندرویدی جیمیل
نمایی از گزینه Undo پس از ارسال ایمیل از طریق اپلیکیشن Gmail در یک دستگاه اندرویدی.

فراموش نکنید شما فرصت زیادی برای آندو کردن ایمیل ندارید و این گزینه به سرعت ناپدید می‌شود. بنابراین اگر از ارسال ایمیلی پشیمان شده‌اید پیش از آنکه فرصت را از دست بدهید هرچه سریعتر برای آندو کردن آن اقدام کنید.

این ویژگی علاوه بر کامپیوتر (و از طریق مرورگر وب)، در اپلیکیشن اندرویدی Gmail و نسخه مخصوص آیفون و آیپد جیمیل نیز قابل استفاده است.

چگونه مدت زمان لغو ارسال ایمیل در Gmail را تغییر دهم؟

به صورت پیشفرض تنها 5 ثانیه برای آندو کردن ایمیلی که ارسال کرده‌اید فرصت دارید. با این وجود همانطور که گفته شد می‌توانید این مدت را تا 30 ثانیه افزایش دهید.

برای تغییر مدت زمانی که می‌توانید ارسال یک ایمیل را آندو کنید لازم است مراحل زیر را به ترتیب دنبال کنید:

گام اول: در مرورگر وب خود وارد Gmail شوید. اگر وارد حساب کاربری خود نشده‌اید لاگین کنید.

گام دوم: روی آیکن چرخ دنده در قسمت بالا سمت راست کلیک کنید. سپس روی See all settings کلیک کنید.

ورود به بخش تنظیمات جیمیل در مرورگر وب برای تغییر مدت زمان آندو یا لغو ارسال ایمیل

گام سوم: در بخش Settings و زبانه General گزینه Undo Send را پیدا کنید. از لیست کشویی مقابل این گزینه متناسب با نیاز خود یکی از موارد 5، 10، 20 یا 30 ثانیه را انتخاب کنید. (این مقدار مدت زمانی را مشخص می‌کند که اجازه دارید پس از ارسال یک ایمیل، آن را آندو کنید).

تغییر مدت زمان آندو یا لغو ایمیل در بخش تنظیمات جیمیل

گام چهارم: صفحه را تا پایین اسکرول کنید. روی دکمه Save Changes کلیک کنید تا تغییرات ذخیره شوند.

ذخیره تنظیمات در جیمیل

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *