تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

آشنایی با حالت تبلت (یا تبلت مود) و نحوه فعال کردن دستی آن در ویندوز 10

حالت تبلت یا تبلت مود (Tablet mode) یکی از ویژگی‌های کاربردی اما کمتر شناخته شده در ویندوز 10 به شمار می‌رود. تبلت مود، محیط کاربری سیستم را به شکلی تغییر می‌دهد که برای تعامل از طریق لمس صفحه بهینه شده است. هرچند این حالت به صورت خودکار نیز مدیریت می‌شود اما آشنایی با نحوه فعال کردن دستی آن از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

در لپ تاپ های تبدیل شونده (Convertible) به هنگام تغییر وضعیت دستگاه از لپ تاپ به تبلت (برای مثال هنگام جداسازی صفحه کلید) و برعکس، حالت تبلت به شکل خودکار فعال یا غیرفعال می‌شود. با این وجود اگر از یک کامپیوتر دسکتاپ یا لپ تاپ معمولی استفاده می‌کنید یا به هر دلیل تمایل دارید حالت تبلت را به صورت دستی مدیریت کنید این امکان در ویندوز 10 برای شما فراهم شده است.

اگر مایل هستید با حالت تبلت، جزئیات آن و همچنین نحوه فعال سازی یا غیرفعال کردن دستی آن آشنا شوید با ما در این مقاله همراه باشید.

حالت تبلت (یا Tablet mode) چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

تبلت مود عنوان یک ویژگی جدید در دستگاه‌های مجهز به ویندوز 10 است. این ویژگی محیط کاربری ویندوز را به شکلی تغییر می‌دهد که برای استفاده از دستگاه در قالب تبلت و لمس المان‌های مختلف رابط کاربری گرافیکی مناسب سازی شده است. البته این موضوع به معنای آن نیست که در کامپیوترهای معمولی امکان استفاده از Tablet mode وجود ندارد.

این حالت با حالت معمولی یا دسکتاپ چند تفاوت اساسی دارد که در ادامه به آن می‌پردازیم.

یکی از تفاوت‌های مهم تبلت مود در بخش استارت ویندوز قابل مشاهده است. بخشی که برای کاربران رایانه های رومیزی در ویندوز 8 باعث نارضایتی فراوان شده بود. مایکروسافت در واقع با فراهم کردن حالت تبلت به شکل مستقل در کنار حالت دسکتاپ در ویندوز 10 تلاش کرد ضمن برطرف کردن این نارضایتی، رضایت کاربران صفحه های لمسی را نیز جلب کند.

در حالت تبلت به جای منوی استارت با صفحه استارت (Start Screen) روبرو می‌شوید. در این صفحه، محتویات بخش استارت شامل کاشی‌ها و فهرست برنامه‌ها به صورت تمام صفحه نمایان می‌شوند.

هنگام فعال بودن تبلت مود، تمام برنامه‌ها در حالت بیشینه (یا Maximized) نمایش داده می‌شوند. به علاوه در این حالت از آیکن های دسکتاپ هم خبری نیست و در عوض همان صفحه استارت را خواهید داشت. همینطور به شکل پیشفرض، آیکن اپلیکیشن ها نیز در بخش تسکبار پنهان می‌شوند.

در تصویر زیر می‌توانید نمایی از دو حالت تبلت و دسکتاپ را در کنار یکدیگر مشاهده کنید.

نمای از حالت تبلت یا تبلت مود (Tablet mode) همراه با حالت دسکتاپ در ویندوز 10
نمایی از تبلت مود (سمت راست) در کنار دسکتاپ مود یا حالت عادی (سمت چپ). در این تصویر می‌توانید نمایی از صفحه استارت و منوی استارت را مشاهده کنید. به تفاوت آیکن های موجود در تسکبار در این دو حالت دقت کنید.

چگونه تبلت مود را به صورت دستی فعال یا غیرفعال کنم؟

فعال کردن دستی حالت تبلت در ویندوز 10 به سادگی از طریق بخش Action Center امکان‌پذیر است. برای این منظور می‌توانید روی دکمه نوتیفیکیشن‌ها در تسکبار کلیک کنید یا از ترکیب میانبر Win+A کمک بگیرید.

برای فعالسازی حالت تبلت کافیست روی دکمه Tablet mode در این بخش کلیک کنید تا روی حالت روشن سوئیچ شود. به طور مشابه با کلیک مجدد روی همین دکمه امکان غیرفعال کردن حالت تبلت وجود دارد.

آشنایی با حالت تبلت یا تبلت مود (Tablet mode) و نحوه فعال کردن آن در ویندوز 10

چگونه وضعیت پیشفرض محیط ویندوز 10 را به حالت تبلت یا حالت دسکتاپ تغییر دهم؟

در صورتی که ترجیح می‌دهید هنگام ورود به ویندوز حالت تبلت فعال شود این امکان برای شما فراهم شده است. به عنوان مثال اگر از یک لپ تاپ با صفحه لمسی استفاده می‌کنید تبلت مود می‌تواند گزینه مناسبی برای حالت پیشفرض ویندوز باشد.

برای این منظور کافیست ابتدا به بخش Settings در ویندوز 10 مراجعه کنید. سپس وارد قسمت System -> Tablet mode شوید.

برای فعال شدن حالت تبلت هنگام ورود به ویندوز می‌توانید در بخش When I sign in گزینه Use tablet mode را انتخاب کنید.

تنظیمات حالت تبلت هنگام ورود به ویندوز

در صورتی که مایلید به شکل پیشفرض از حالت دسکتاپ استفاده کنید می‌توانید گزینه Use desktop mode را انتخاب کنید. گزینه Use the appropriate mode for my hardware هم متناسب با دستگاه شما یکی از این حالت‌ها را انتخاب می‌کند.

چگونه تغییر خودکار به حالت تبلت و حالت دسکتاپ را غیرفعال کنم؟

اگر از لپ تاپ های تبدیل شونده استفاده می‌کنید و ترجیح می‌دهید به جای سوئیچ خودکار بین حالت های تبلت و دسکتاپ، مدیریت این کار را صرفا خودتان بر عهده بگیرید باز هم این امکان در ویندوز 10 برای شما مهیا شده است.

برای این منظور کافیست مشابه حالت قبل ابتدا به بخش Settings در ویندوز 10 مراجعه کنید. سپس وارد قسمت System -> Tablet mode شوید.

پس از آن در مقابل When this device automatically switches tablet mode on or off گزینه Don’t ask me and don’t switch را انتخاب کنید. به این ترتیب با تغییر وضعیت دستگاه تبدیل شونده، به شکل خودکار حالت تبلت فعال یا غیرفعال نخواهد شد.

تنظیمات فعالسازی خودکار حالت تبلت (Tablet mode)

با انتخاب گزینه Always ask me before switching پیش از سوئیچ کردن این حالت از شما اجازه گرفته می‌شود. گزینه Don’t ask me and always switch نیز بدون پرسیدن از شما به صورت خودکار تبلت مود را فعال و غیرفعال می‌کند.

چند نکته تکمیلی در مورد تنظیمات Tablet mode در ویندوز 10

آشنایی با حالت تبلت یا تبلت مود (Tablet mode) و نحوه فعال کردن آن در ویندوز 10

همانطور که در ابتدا گفته شد آیکن اپلیکیشن‌های تسکبار در حالت تبلت به صورت پیشفرض پنهان می‌شوند. در صورتی که می‌خواهید این آیکن‌ها همچنان در دسترس باشند می‌توانید به بخش Tablet mode در Settings ویندوز مراجعه کنید. سپس گزینه Hide app icons on the taskbar in tablet mode را روی حالت Off قرار دهید. به این ترتیب حتی در Tablet mode هم آیکن اپلیکیشن‌ها مشابه با حالت دسکتاپ در تسکبار باقی می‌مانند.

اگر می‌خواهید تسکبار به طور کامل در Tablet mode پنهان شود راه چاره شما در همین قسمت نهفته است. کافیست گزینه Automatically hide the taskbar in tablet mode را روی On سوئیچ کنید. به این ترتیب هنگامی که در تبلت مود قرار دارید به صورت خودکار تسکبار پنهان می‌شود. در صورت نیاز با انتقال نشانگر ماوس به پایین صفحه تسکبار مجددا نمایان خواهد شد.

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

2 thoughts on “آشنایی با حالت تبلت (یا تبلت مود) و نحوه فعال کردن دستی آن در ویندوز 10

 • نرگس مقدم

  سلام خیلی مفید بود . ممنونم

  پاسخ دادن
  • امیرحسین شهسواری

   سلام ممنون از لطف شما. خوشحالم که این مقاله براتون مفید واقع شده.

   پاسخ دادن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *