تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

آموزش حذف یا پنهان کردن آیکن سطل زباله از روی دسکتاپ ویندوز و نمایش آن

آیکن سطل زباله یا سطل بازیافت (Recycle Bin) یکی از آیکن های پرکاربردی است که روی دسکتاپ اغلب کامپیوترهای مجهز به سیستم عامل ویندوز قابل مشاهده است. با این حال ممکن است به دلایلی ترجیح دهید این آیکن را از روی دسکتاپ خود حذف کنید. در این مقاله شما را با نحوه حذف یا نمایش مجدد آیکن سطل زباله در دسکتاپ ویندوز آشنا می‌کنیم.

چه دلایلی برای حذف یا نمایش آیکن سطل زباله روی دسکتاپ وجود دارد؟

طبیعتا دسکتاپ به عنوان یکی از مکان‌های با دسترسی سریع، محل مناسبی برای قرار دادن آیکن‌های پرکاربرد به شمار می‌رود. از همینرو هنگام نصب ویندوز، آیکن سطل زباله به شکل پیشفرض روی دسکتاپ قرار می‌گیرد تا کاربر بتواند آسان‌تر و سریع‌تر به آن دسترسی پیدا کند.

با این وجود اگر معمولا گذرتان به سطل زباله نمی‌افتد و به چشم یک مزاحم ناخواسته به آیکن آن نگاه می‌کنید می‌توانید آن را از روی دسکتاپ ویندوز حذف یا پنهان کنید. اگر هم ترجیح می‌دهید سطل زباله و محتویات آن مقابل چشم کاربران دیگری که از سیستم شما استفاده می‌کنند خودنمایی نکند شاید بهتر باشد به پنهان کردن آن فکر کنید.

فراموش نکنید حذف آیکن Recycle Bin از روی دسکتاپ به معنای حذف این بخش از ویندوز یا حذف محتویات آن نخواهد بود. شما پس از انجام این کار همچنان با روش‌هایی که در همین مقاله به آن اشاره می‌شود قادر خواهید بود به سطل زباله ویندوز دسترسی داشته باشید. علاوه بر این هر زمان که نظرتان در مورد این آیکن عوض شد می‌توانید آن را به محل قبلی خود برگردانید.

چگونه آیکن سطل زباله را از روی دسکتاپ حذف کنم؟

برای حذف یا پنهان کردن آیکن Recycle Bin از روی دسکتاپ کافیست بسته به نسخه ویندوزی که از آن استفاده می‌کنید مراحل بیان شده در این بخش را دنبال کنید.

برای کاربران ویندوز 10

گام اول: روی دسکتاپ راست کلیک کنید.

گام دوم: گزینه Personalize را از منوی زمینه باز شده انتخاب کنید.

انتخاب گزینه Personalize از منوی راست کلیک دسکتاپ در ویندوز

گام سوم: وارد بخش Themes شوید.

گام چهارم: صفحه را به سمت پایین اسکرول کنید تا بخش Related Settings را پیدا کنید. در این قسمت گزینه Desktop icon settings را انتخاب کنید.

گزینه Desktop icon settings در بخش تنظیمات Themes برای نمایش یا پنهان کردن آیکن های خاص دسکتاپ

گام پنجم: اکنون پنجره‌ای با عنوان Desktop Icon Settings نمایان می‌شود. در این پنجره تیک کنار Recycle Bin را مشابه با تصویر زیر بردارید.

حذف یا پنهان کردن آیکن سطل زباله (Recycle Bin) در پنجره Desktop Icons Settings

گام ششم: در انتها روی دکمه OK کلیک کنید. اکنون آیکن Recycle Bin از روی دسکتاپ شما حذف شده است.

برای کاربران ویندوز 7 و 8

گام اول: روی دسکتاپ راست کلیک کنید.

گام دوم: گزینه Personalize را از منوی زمینه باز شده انتخاب کنید.

گام سوم: از سمت چپ گزینه Change desktop icons را انتخاب کنید.

گزینه Change desktop icons برای حذف یا نمایش آیکن های خاص در دسکتاپ

گام چهارم: اکنون پنجره‌ای با عنوان Desktop Icon Settings نمایان می‌شود. در این پنجره تیک کنار Recycle Bin را مشابه با حالت قبل حذف کنید.

گام پنجم: در انتها روی دکمه OK کلیک کنید. اکنون آیکن Recycle Bin از روی دسکتاپ شما حذف شده است.

نحوه دسترسی به سطل زباله هنگامی که آیکن آن روی دسکتاپ قرار ندارد

اگر آیکن سطل زباله را از روی دسکتاپ ویندوز پنهان کرده‌اید نگران نباشید. همان‌طور که گفته شد شما همچنان می‌توانید با روش‌های مختلف به این بخش دسترسی پیدا کنید. ساده‌ترین راهی که در این حالت برای دسترسی به سطل زباله قابل استفاده است مراجعه به برنامه مدیریت فایل ویندوز است.

برای این منظور لازم است ابتدا وارد برنامه مدیریت فایل (File Explorer در ویندوز 8 و 10 یا Windows Explorer در ویندوز 7) شوید. سپس در نوار آدرس برنامه روی فلش بخش اول آدرس کلیک کرده و از بین آیتم‌های موجود در لیست، گزینه Recycle Bin را انتخاب کنید.

دسترسی به سطل زباله از طریق برنامه مدیریت فایل

روش دیگر، جستجوی ساده Recycle Bin در ویندوز 10 است.

دسترسی به سطل زباله در ویندوز 10 از طریق جستجو

نمایش مجدد آیکن Recycle Bin روی دسکتاپ

برای نمایش آیکن سطل زباله روی دسکتاپ کافیست مشابه با دستورالعمل گفته شده به بخش Desktop Icon Settings مراجعه کنید. سپس چک باکس Recycle Bin را تیک بزنید و روی OK کلیک کنید.

مقاله‌ای که در این صفحه خواندید پیرامون نحوه حذف آیکن سطل زباله از روی دسکتاپ و نمایش مجدد آن بود. نظر شما در مورد قرار گرفتن آیکن سطل زباله روی دسکتاپ چیست؟ آیا از این آیکن استفاده می‌کنید؟ نظر یا پرسش‌های خود را در مورد این مقاله در بخش دیدگاه‌ها مطرح کنید.

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *