تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

به اشتراک گذاری صفحات وب با کمک کد کیوآر (QR code) در مرورگر کروم

تبدیل نشانی یک وبسایت یا صفحه وب به کد کیوآر یکی از رایج‌ترین روش‌های اشتراک صفحات وب به شمار می‌رود. خوشبختانه شما می‌توانید برای این منظور از یک قابلیت داخلی که در مرورگر گوگل کروم تعبیه شده است کمک بگیرید.

تصور کنید از یک صفحه وب روی مرورگر کامپیوترتان بازدید کرده‌اید و مایلید مابقی محتوای صفحه را روی گوشی هوشمند یا تبلت خود مطالعه کنید. اینجاست که می‌توانید از قابلیت ایجاد کیوآر کد برای صفحات وب در مرورگر کروم استفاده کنید. با اسکن کردن کد ایجاد شده با کمک دوربین گوشی یا تبلت خود به آسانی به صفحه وب مربوطه هدایت می‌شوید.

البته این تنها کاربرد برای ویژگی فوق نیست. به عنوان مثال اگر مایلید افرادی که به محل کارتان مراجعه می‌کنند بتوانند به راحتی با اسکن کردن یک کد کیوآر که روی کاغذ چاپ کرده‌اید به وبسایت موردنظرتان دسترسی پیدا کنند همین ویژگی در مرورگر کروم به شما کمک خواهد کرد.

بیشتر بخوانید: کد کیوآر چیست و چه کاربردهایی دارد؟

چگونه در مرورگر گوگل کروم برای صفحات وب، کد کیوآر ایجاد کنم؟

برای ایجاد و به اشتراک‌گذاری کد کیوآر یک صفحه وب در کروم کافیست مراحل زیر را به ترتیب دنبال کنید:

گام اول: مرورگر گوگل کروم را باز کنید.

گام دوم: به صفحه وب موردنظر مراجعه کنید.

گام سوم: اگر از مرورگر گوگل کروم روی کامپیوتر استفاده می‌کنید ابتدا روی نوار آدرس کلیک کنید. سپس آیکنی که در نوار آدرس برای ایجاد QR code نمایان شده است را انتخاب کنید.

به اشتراک گذاری صفحات وب با کمک کد کیوآر (QR code) در مرورگر گوگل کروم - آیکن ایجاد کد کیوآر در نوار آدرس

در صورتی که از مرورگر کروم روی یک دستگاه اندرویدی استفاده می‌کنید لازم است ابتدا روی آیکن سه نقطه ضربه بزنید. سپس گزینه Share (به اشتراک گذاری) را از منو انتخاب کنید و از میان گزینه‌های نمایان شده QR Code را انتخاب کنید.

به اشتراک گذاری صفحات وب با کمک کد کیوآر (QR code) در مرورگر گوگل کروم - ایجاد کیوآر کد در اندروید

گام چهارم: با انجام مراحل فوق کدی مشابه با آنچه در تصاویر زیر مشاهده می‌کنید نمایان می‌شود. می‌توانید این کد را مستقیما توسط گوشی هوشمند خود اسکن کنید تا به همین صفحه وب هدایت شوید. با کلیک روی دکمه Download هم می‌توانید QR code ایجاد شده را در قالب یک فایل تصویر دانلود کنید.

به اشتراک گذاری صفحات وب با کمک کد کیوآر (QR code) در مرورگر گوگل کروم - نمایی از کیوآر کد تولید شده در کروم روی کامپیوتر
نمایی از کیوآر کد تولید شده در مرورگر گوگل کروم روی کامپیوتر برای وبسایت تک دیک
به اشتراک گذاری صفحات وب با کمک کد کیوآر (QR code) در مرورگر گوگل کروم - نمایی از کیوآر کد تولید شده در مرورگر کروم روی یک گوشی اندرویدی
نمایی از کیوآر کد تولید شده در مرورگر کروم روی یک گوشی اندرویدی برای وبسایت تک دیک

نکته: اگر گوشی هوشمند یا تبلت شما به صورت داخلی امکان اسکن کردن کدهای کیوآر را برای شما فراهم نمی‌کند می‌توانید از اپلیکیشن هایی که برای همین منظور درنظر گرفته شده است استفاده کنید.

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *