تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

مشاهده فهرست دستگاه های متصل در تلگرام

گاهی اوقات لازم است بدانید اکانت تلگرام شما روی چه دستگاه هایی در حال استفاده است. شما می‌توانید در بخش دستگاه‌ها در تنظیمات تلگرام، فهرست تمام دستگاه هایی که با شماره فعلی شما در تلگرام لاگین هستند را مشاهده و مدیریت کنید. در این مقاله با نحوه مشاهده لیست دستگاه های متصل به حساب کاربری تلگرام و چگونگی مدیریت آن‌ها آشنا می‌شوید.

کاربردهای بخش فهرست دستگاه ها در تلگرام

شما می‌توانید با کمک بخش دستگاه ها متوجه شوید از حساب کاربری تلگرام شما روی چه دستگاه‌هایی استفاده می‌شود. این قابلیت علاوه بر کاربردی بودن، یک ویژگی مفید امنیتی نیز به حساب می‌آید. در صورتی که فکر می‌کنید حساب کاربری تلگرام تان هک شده یا به صورت غیرمجاز توسط افراد دیگری استفاده می‌شود می‌توانید به این قسمت مراجعه کنید و دستگاه های متصل به حساب تلگرام خود را بررسی کنید.

اگر متوجه دستگاه ناشناسی شدید یا نظرتان در مورد استفاده از تلگرام روی یک دستگاه تغییر کرد می‌توانید از طریق همین بخش اتصال دستگاه به حساب تلگرام‌تان را قطع کنید. این امکان به خصوص در مواردی که روی یک دستگاه لاگین کرده‌اید و دیگر به آن دستگاه دسترسی ندارید می‌تواند برای خروج از حساب کاربری راهگشا باشد.

چگونه لیست دستگاه های متصل به حساب کاربری تلگرام را مشاهده کنم؟

برای مشاهده لیست دستگاه های متصل به حساب کاربری تلگرام کافیست مراحل زیر را به ترتیب دنبال کنید:

گام اول: به بخش تنظیمات (یا Settings) در تلگرام مراجعه کنید.

ورود به بخش تنظیمات یا Settings در تلگرام

گام دوم: گزینه دستگاه‌ها (یا Devices) را انتخاب کنید.

ورود به بخش دستگاه ها یا Devices در تنظیمات تلگرام برای مشاهده دستگاه های متصل به حساب کاربری تلگرام

با انتخاب این گزینه، فهرستی از دستگاه های متصل به حساب کاربری تلگرام مشابه با تصویر زیر نمایان می‌شود. در این فهرست، اطلاعاتی از جمله نام دستگاه (یا مرورگری که از نسخه تحت وب تلگرام روی آن استفاده می‌شود)، نسخه اپلیکیشن، موقعیت و آخرین زمان استفاده از تلگرام نمایش داده می‌شود.

نمایی از فهرست دستگاه ها در تلگرام شامل دستگاه فعلی و سایر دستگاه های متصل به حساب کاربری

توجه داشته باشید منظور از “این دستگاه” (This device)، دستگاهی است که الآن در بخش تنظیمات تلگرام آن هستید. در قسمت “نشست های فعال” (Active sessions) نیز فهرست سایر دستگاه هایی که در آن‌ها حساب تلگرام شما فعال است را مشاهده می‌کنید.

خروج از حساب کاربری تلگرام با کمک بخش دستگاه ها

شما می‌توانید از طریق دستگاه فعلی خود با کمک بخش دستگاه ها از حساب کاربری تلگرام‌تان در دستگاه های دیگر نیز خارج شوید.

خروج از حساب کاربری در تمام دستگاه های دیگر

گزینه “پایان دادن به تمامی نشست های دیگر” (یا Terminate All Other Sessions) در بخش دستگاه‌ها (یا Devices)، باعث می‌شود از حساب تلگرام‌تان در تمامی دستگاه های دیگر (به جز دستگاه فعلی) خارج شوید.

گزینه پایان دادن به تمامی نشست های دیگر برای خروج از حساب های کاربری تلگرام در دستگاه های دیگر

پایان خودکار نشست های قدیمی

گزینه “پایان دادن خودکار به نشست های قدیمی” (Automatically terminate old sessions) در انتهای بخش دستگاه ها مدت زمانی را مشخص می‌کند که در صورت عدم استفاده از تلگرام روی دستگاه ها به صورت خودکار از حساب کاربری خارج خواهند شد.

گزینه خروج خودکار از حساب تلگرام در صورت عدم استفاده در یک دستگاه

خروج از حساب کاربری تلگرام در یک دستگاه مشخص دیگر

برای خروج از حساب کاربری تلگرام در یک دستگاه مشخص (به جز دستگاه فعلی) کافیست ابتدا روی نام دستگاه موردنظر در لیست دستگاه ها ضربه بزنید یا کلیک کنید. با انجام این کار بخشی مشابه با تصویر زیر نمایان می‌شود.

پایان نشست و خروج از حساب کاربری تلگرام در یک دستگاه مشخص

حالا کافیست گزینه “پایان دادن به نشست” (یا Terminate Session) را انتخاب کنید. به این ترتیب در دستگاه انتخابی از حساب کاربری تلگرام خود خارج می‌شوید. با سوئیچ گزینه “پذیرش تماس‌ها” (یا Accept Calls) روی حالت روشن یا خاموش می‌توانید امکان دریافت تماس روی دستگاه موردنظر را فعال یا غیرفعال کنید.

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *