تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

آموزش زمان بندی ارسال پیام ها در تلگرام

ارسال پیام های زمان بندی شده یکی از قابلیت‌های کاربردی در پیام رسان محبوب تلگرام به شمار می‌رود. در حالت معمولی، یک پیام درست همان لحظه‌ای که آن را تایپ می‌کنید پس از فشردن دکمه ارسال برای مخاطب یا مخاطبین فرستاده می‌شود. با این وجود شما می‌توانید در تلگرام زمانی در آینده را برای ارسال یک پیام تعیین کنید. در این حالت با رسیدن به زمان مشخص شده، پیام شما به طور خودکار توسط تلگرام ارسال می‌شود.

با ما در این مقاله همراه باشید تا با نحوه زمان‌بندی پیام‌ها در تلگرام و نکات پیرامون آن آشنا شوید.

تعویق ارسال پیام به زمانی در آینده در چه مواردی کاربرد دارد؟

تعویق ارسال پیام (یا زمان بندی پیام) برای افراد و موقعیت‌های مختلف کاربردهای متفاوتی دارد. به عنوان چند مثال ساده از کاربردهای پیام های زمان بندی شده می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • تصور کنید نیمه‌های شب مطلب مهمی به ذهن‌تان رسیده که باید با دوست یا همکارتان در میان بگذارید. با این وجود ارسال پیام در آن ساعت از شب می‌تواند باعث بیداری و آزردگی خاطر مخاطب‌تان شود. از سوی دیگر ممکن است هنگام صبح ارسال این پیام مهم را فراموش کنید.
  • درست زمانی که قرار است در یک جلسه کاری حضور داشته باشید باید برای همسرتان پیامی ارسال کنید و انجام کاری مشخص را به او یادآوری کنید. در عین حال نوشتن و ارسال پیام در میان جلسه شایسته شخصیت شما نیست.
  • مطلبی را می‌خواهید در روز و ساعتی معین در کانالی که آن را مدیریت می‌کنید ارسال کنید. با این حال در زمان موردنظر ممکن است به علت مشغله کاری یا فراموشی نتوانید به موقع برای انجام این کار اقدام کنید.

در تمامی موارد فوق، ارسال پیام در لحظه به نوعی ناخوشایند (برای گیرنده) و غیرممکن یا دشوار (برای فرستنده) خواهد بود. چاره حل این قبیل مشکلات، در قابلیت زمان بندی (برای ارسال پیام در زمان مشخص شده توسط کاربر) نهفته است.

چگونه ارسال یک پیام را در تلگرام زمان بندی کنیم؟

برای زمان بندی ارسال یک پیام در تلگرام کافیست مراحل زیر را به ترتیب دنبال کنید:

گام اول: ابتدا به گفت و گو (یا چت) موردنظر مراجعه کنید. توجه داشته باشید زمان بندی پیام ها در انواع چت از جمله گفتگو با یک مخاطب، کانال ها و گروه های تلگرام امکان‌پذیر است.

گام دوم: متن پیام را در بخش مربوطه وارد کنید.

زمان بندی ارسال پیام ها در تلگرام - وارد کردن متن پیام

گام سوم: دکمه ارسال را برای مدتی کوتاه لمس کنید تا گزینه Schedule message (یا زمان‌بندی پیام) نمایان شود. اگر از نسخه دسکتاپ تلگرام استفاده می‌کنید لازم است برای مشاهده این گزینه روی دکمه ارسال راست کلیک کنید.

زمان بندی ارسال پیام ها در تلگرام - گزینه Schedule Message (یا زمان بندی پیام) هنگام لمس طولانی مدت دکمه ارسال نمایان می‌شود

گام چهارم: گزینه Schedule message (یا زمان بندی پیام) را انتخاب کنید.

گام پنجم: روز، ساعت و دقیقه ارسال پیام را مشخص کنید.

زمان بندی ارسال پیام ها در تلگرام - تعیین زمان ارسال پیام

گام ششم: گزینه Send … (ارسال) را در پایین این بخش لمس کنید یا روی آن کلیک کنید. با انجام این کار ارسال پیام تعیین شده برای روز، ساعت و دقیقه‌ای که مشخص کرده‌اید زمان‌بندی می‌شود.

این پیام‌ها تا زمان ارسال در بخشی به نام Scheduled Messages (یا پیام های زمان بندی شده) نگه‌داری می‌شود.

زمان بندی ارسال پیام ها در تلگرام - بخش پیام های زمان بندی شده (Scheduled Messages)
نمایی از بخش پیام های زمان بندی شده (Scheduled Messages)

با فرارسیدن زمان مشخص شده، پیام توسط تلگرام بدون نیاز به دخالت شما به صورت خودکار ارسال می‌شود. به طور همزمان با نمایش یک اعلان (یا نوتیفیکیشن)، ارسال پیام به شما اطلاع داده می‌شود.

چند نکته در مورد زمان بندی پیام ها در تلگرام

هنگامی که یک پیام زمان بندی شده فعال در یک چت دارید دکمه‌ای مشابه با تصویر زیر در پایین همان چت قابل مشاهده است. با لمس این دکمه به بخش پیام های زمان بندی شده (Scheduled Messages) هدایت می‌شوید.

زمان بندی ارسال پیام ها در تلگرام - این آیکن در صورت وجود پیام زمان بندی شده فعال نمایش داده می‌شود

فراموش نکنید شما می‌توانید پیام های زمان بندی شده‌ای که در این بخش مشاهده می‌کنید را همانند پیام‌های معمولی حذف کنید. در صورتی که یک پیام زمان بندی شده را پیش از ارسال حذف کنید پیام موردنظر در زمان تعیین شده ارسال نخواهد شد.

انجام گام‌های بالا به شکلی مشابه در بخش Saved Messages (یا پیام‌های ذخیره شده) برای تنظیم یادآور به کار می‌رود. با این تفاوت که در گام سوم و چهارم به جای گزینه Schedule message (یا زمان بندی پیام) گزینه‌ای با نام Set a reminder (یا تنظیم کردن یادآور) در اختیار شما خواهد بود. برای آشنایی بیشتر با این موضوع پیشنهاد می‌کنیم مقاله دیگر تک دیک با موضوع نحوه تنظیم یادآور در تلگرام را از دست ندهید.

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *