تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

آشنایی با نحوه نمایش سریع دسکتاپ در ویندوز

دسکتاپ به عنوان بخشی پرکاربرد برای دسترسی آسان‌تر به میانبر نرم افزارها و همچنین فایل های پراستفاده جایگاه ویژه‌ای میان کاربران ویندوز دارد. به همین دلیل آشنایی با راهکارهای دسترسی و نمایش سریع دسکتاپ از اهمیت بالایی برخوردار است.

تصور کنید تعداد زیادی پنجره باز شده دارید. در چنین شرایطی دسترسی به دسکتاپ با مینیمایز کردن تک تک پنجره ها موضوعی زمان‌بر است. خوشبختانه روش‌های مختلفی در ویندوز برای نمایش سریع دسکتاپ و دسترسی به آیکن ها و محتویات این بخش فراهم شده است. با ما همراه باشید تا با انواع روش‌های نمایش سریع دسکتاپ در ویندوز آشنا شوید.

نمایش دسکتاپ با کمک دکمه Show desktop در تسکبار ویندوز

یکی از رایج‌ترین روش‌های نمایش سریع دسکتاپ استفاده از دکمه Show desktop در تسکبار یا نوار وظیفه ویندوز است. این دکمه، یک دکمه مستطیلی شکل و کوچک است که در ویندوز 7، ویندوز 8 و ویندوز 10 در انتها یا سمت راست تسکبار قابل مشاهده است.

محل قرارگیری دکمه Show desktop در تسکبار ویندوز

با کلیک روی دکمه Show desktop در آن واحد تمام پنجره های باز شده مینیمایز (یا کمینه) می‌شوند. در صورتی که می‌خواهید تمام پنجره‌هایی که مینیمایز شده‌اند دوباره به حالت عادی برگردند کافیست مجددا روی همین دکمه کلیک کنید.

نگاه زیر چشمی و سریع به دسکتاپ با کمک دکمه Show desktop

ممکن است دلتان بخواهد تنها نگاهی سریع به محیط دسکتاپ ویندوز بیندازید. بدون آنکه پنجره‌های‌تان مینیمایز شوند. خوشبختانه این کار هم در ویندوز 7 به بعد با کمک ویژگی Aero Peek یا پیش نمایش دسکتاپ (Desktop Preview) امکان‌پذیر است.

در صورتی که این ویژگی فعال باشد، با انتقال نشانگر ماوس روی دکمه Show desktop می‌توانید زیرچشمی به محیط دسکتاپ نگاهی بیندازید. در این حالت تمامی پنجره ها به شکل شفاف درمی‌آیند و تنها نمایی از کادر پیرامون پنجره ها مشابه تصویر زیر قابل مشاهده خواهد بود.

نمایی از قابلیت نگاه زیرچشمی به دسکتاپ یا پیش نمایش دسکتاپ و Aero Peek در ویندوز
نمایی از ویژگی پیش نمایش دسکتاپ یا نگاه زیرچشمی به دسکتاپ در ویندوز 10. با کمک این ویژگی هنگام قرار دادن نشانگر ماوس روی دکمه Show desktop پنجره ها به شکل شفاف درمی‌آیند.

با جابجایی ماوس و انتقال نشانگر از روی دکمه Show desktop، پنجره ها به حالت طبیعی خود برمی‌گردند.

اگر با انتقال نشانگر ماوس روی دکمه Show desktop محیط دسکتاپ را مشاهده نمی‌کنید احتمالا قابلیت فوق برای شما فعال نیست. برای فعال کردن این قابلیت لازم است ابتدا روی دکمه Show desktop راست کلیک کنید. سپس در منوی زمینه باز شده روی گزینه Peek at desktop کلیک کنید. (اگر این گزینه تیک زده شده است یعنی ویژگی پیش نمایش یا نگاه زیرچشمی به دسکتاپ در گذشته فعال شده است).

گزینه Peek at desktop در منوی راست کلیک دکمه Show desktop برای فعال کردن نگاه زیرچشمی سریع به دسکتاپ

البته در ویندوز 10 برای فعال کردن ویژگی Aero Peek می‌توانید از روش دیگری هم استفاده کنید. در این روش لازم است ابتدا به بخش Settings ویندوز مراجعه کنید و مسیر Personalization -> Taskbar را دنبال کنید. در نهایت گزینه Use Peek to preview the desktop … را روی حالت On سوئیچ کنید تا این ویژگی فعال شود.

فعال کردن نگاه زیرچشمی به دسکتاپ از طریق بخش Settings ویندوز 10

برای غیرفعال کردن این ویژگی می‌توانید به روش مشابه ابتدا روی دکمه Show desktop راست کنید. سپس با کلیک روی Peek at desktop تیک کنار این گزینه را بردارید.

البته می‌توانید برای غیرفعال کردن این ویژگی در ویندوز 10 مشابه با روش بیان شده به بخش Settings مراجعه کنید. سپس گزینه مربوطه را روی حالت Off سوئیچ کنید.

نمایش دسکتاپ با کمک نوار Quick Launch

اگر کاربر ویندوز XP یا Vista هستید هم جای نگرانی نیست. روش مشابهی برای شما وجود دارد که از طریق بخش Quick Launch قابل دسترسی است.

برای استفاده از این روش لازم است بخش Quick Launch فعال باشد. اگر این بخش در حال حاضر قابل مشاهده نیست می‌توانید ابتدا روی بخشی خالی از تسکبار راست کلیک کنید و از منوی زمینه باز شده گزینه Properties را انتخاب کنید. سپس در پنجره باز شده برای فعال کردن نمایش Quick Launch لازم است گزینه Show Quick Launch را تیک بزنید و در پایان روی دکمه OK کلیک کنید.

گزینه Show Quick Launch برای نمایش Quick Launch در ویندوز XP

البته می‌توانید به جای این روش برای فعالسازی Quick Launch روی تسکبار راست کلیک کنید و در منوی زمینه باز شده از قسمت Toolbars گزینه Quick Launch را انتخاب کنید.

با فعال کردن Quick Launch، آیکنی با نام Show desktop در همین بخش مشاهده می‌کنید. برای نمایش سریع دسکتاپ کافیست روی همین آیکن کلیک کنید. کلیک مجدد روی این آیکن پنجره های باز شده را به حالت پیشین بازمی‌گرداند.

آیکن Show desktop در بخش Quick Launch ویندوز XP برای نمایش و دسترسی سریع به دسکتاپ
آیکن Show desktop در بخش Quick Launch ویندوز XP

نمایش دسکتاپ با راست کلیک روی تسکبار

روش‌هایی که در بالا برای دسترسی و نمایش سریع دسکتاپ پیشنهاد شد تنها در نسخه‌های مشخصی از ویندوز قابل استفاده است. با این حال روش ساده دیگری نیز وجود دارد که در آن با کمک نوار وظیفه می‌توانید به سرعت پنجره های باز را در نسخه های مختلف ویندوز مینیمایز کرده و دسکتاپ را مشاهده کنید.

برای استفاده از این روش کافیست روی فضایی خالی از تسکبار راست کلیک کنید. سپس از منوی زمینه باز شده گزینه Show the desktop را انتخاب کنید. با انجام این کار بلافاصله دسکتاپ نمایش داده می‌شود.

نمایش سریع دسکتاپ با راست کلیک روی تسکبار یا نوار وظیفه

برای بازگرداندن پنجره های مینیمایز شده به حالت عادی می‌توانید مجددا روی تسکبار راست کلیک کنید. با این تفاوت که این بار گزینه‌ای با نام Show open windows را مشاهده خواهید کرد. با کلیک روی این گزینه مجددا پنجره ها به وضعیت پیشین خود برمی‌گردند.

نمایش دسکتاپ با کمک میانبر صفحه کلید

بسیاری از کاربران، استفاده از میانبرهای صفحه کلید برای انجام امور پرکاربرد را به استفاده از ماوس ترجیح می‌دهند. اگر می‌خواهید از یک روش حرفه‌ای‌تر و سریع‌تر برای نمایش دسکتاپ استفاده کنید بهتر است بدانید یک میانبر سر راست برای شما درنظر گرفته شده است.

به منظور دسترسی سریع به دسکتاپ ویندوز می‌توانید از ترکیب کلیدهای Win+D کمک بگیرید. با فشردن همزمان این کلیدها مشابه با روش‌های بالا بلافاصله دسکتاپ ویندوز نمایش داده می‌شود. فراموش نکنید با فشردن مجدد این میانبر، پنجره های کمینه شده به حالت عادی برمی‌گردند.

دسترسی سریع به محتوای فولدر دسکتاپ

در اغلب موارد کاربر صرفا برای دسترسی به آیکن ها و فایل های روی دسکتاپ به این بخش مراجعه می‌کند. با این توصیف، نظر شما در مورد دسترسی به محتویات دسکتاپ از طریق تسکبار چیست؟

برای استفاده از این روش کافیست روی بخشی خالی از تسکبار راست کلیک کنید و از بخش Toolbars گزینه Desktop را انتخاب کنید.

نمایش محتویات فولدر دسکتاپ در تسکبار

با انجام این کار دکمه کوچکی همراه با عبارت Desktop در تسکبار ویندوز نمایان می‌شود. برای مشاهده محتوای دسکتاپ کافیست روی همین دکمه کلیک کنید. به این ترتیب آیکن های موجود روی دسکتاپ همراه با چند آیتم دیگر مشابه با تصویر زیر نمایش داده می‌شود.

نمایش محتویات فولدر دسکتاپ در تسکبار

در مقاله‌ای که خواندید با روش‌های متنوعی برای نمایش و دسترسی سریع به دسکتاپ و محتوای آن آشنا شدید. شما کدام روش را ترجیح می‌دهید؟ خوشحال می‌شویم نظر یا سوال خود را در بخش دیدگاه ها با ما در میان بگذارید.

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *