تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

انجام سریع محاسبه های ریاضی با کمک ماشین حساب داخلی موتور جستجوی گوگل

موتور جستجوی گوگل یکی از سرویس‌های پرکاربردی است که اغلب ما روزانه از آن برای پیدا کردن انواع محتوای موردنیاز خود در فضای وب استفاده می‌کنیم. تفاوتی ندارد در جستجوی خبرهای داغ روز، روش‌های کاهش وزن، آموزش یک نرم افزار یا تماشای یک ویدئو باشید. در بیشتر موارد اولین گزینه‌ای که به ذهن اغلب ما می‌رسد جستجوی محتوای موردنظر در گوگل است. همین موضوع باعث شده گوگل پای خود را از یک موتور جستجوی ساده فراتر بگذارد و برای بسیاری از کاربردهای به ظاهر نامرتبط با جستجوی وب شما را یاری کند. یکی از این کاربردهای جذاب، امکان انجام محاسبات ریاضی با کمک ماشین حساب داخلی جستجوگر گوگل است.

شما بدون اینکه حتی نیاز داشته باشید به برنامه ماشین حساب کامپیوتر یا گوشی خود مراجعه کنید می‌توانید حین استفاده از مرورگر وب و گشت و گذار در وبسایت‌ها، بسیاری از محاسبات متداول ریاضی را در موتور جستجوی گوگل انجام دهید. با ما همراه باشید تا با نحوه انجام محاسبات ریاضی با کمک ماشین حساب گوگل بیشتر آشنا شوید.

چگونه در موتور جستجوی گوگل محاسبات ریاضی انجام دهیم؟

برای انجام محاسبات ریاضی در این موتور جستجو می‌توانید از دو روش ساده زیر کمک بگیرید.

در روش اول کافیست عبارت ریاضی موردنظر را مشابه یک عبارت معمولی در گوگل جستجو کنید. با انجام این کار گوگل در ابتدای صفحه نتایج جستجو، نتیجه محاسبه را همراه ماشین حساب خود به شما نمایش می‌دهد.

این عبارت می‌تواند شامل عملگرهای ریاضی مختلف یا توابع رایجی مانند سینوس، لگاریتم و … باشد. به عنوان نمونه‌هایی از این عبارت‌ها می‌توان به 18/3+5 یا sin(30 deg)+3! اشاره کرد.

انجام سریع محاسبات با کمک ماشین حساب موتور جستجوی گوگل
نمونه‌ای از محاسبه یک عبارت ریاضی در موتور جستجوی گوگل

در روش دوم می‌توانید با جستجوی واژه calculator (یا مراجعه به اینجا) به ماشین حساب گوگل دسترسی پیدا کنید. با کمک دکمه‌هایی که در این بخش برای شما فراهم شده می‌توانید محاسبات خود را به سادگی انجام دهید. علاوه بر این می‌توانید از صفحه کلید کامپیوتر خود هم کمک بگیرید.

چند نکته در مورد ماشین حساب داخلی موتور جستجوی گوگل

ماشین حساب داخلی گوگل شامل عملگرها و توابع پرکاربرد ریاضی است. البته تمام قابلیت‌های این محاسبه‌گر به آنچه در تصویر مشاهده می‌کنید خلاصه نمی‌شود. برای مثال با جستجوی 5%2 در گوگل، باقی‌مانده تقسیم عدد 5 بر 2 و با جستجوی lg(4) لگاریتم 4 در مبنای 2 نمایش داده می‌شود. در عین حال فراموش نکنید این ماشین حساب به عنوان یک راهکار دم دستی می‌تواند شما را از مراجعه به سایر نرم افزارها حین وبگردی بی‌نیاز کند.

هنگام استفاده از این ماشین حساب، موقتا عبارت‌های وارد شده همراه با نتیجه محاسبه در بخشی به عنوان تاریخچه نگه‌داری می‌شود. شما می‌توانید با کمک دکمه‌ای که در بخش بالایی ماشین حساب قرار گرفته به این تاریخچه دسترسی پیدا کنید. با کلیک روی عبارت‌ها یا نتیجه محاسبات موجود در این بخش می‌توانید مجددا از آن‌ها در محاسبات خود استفاده کنید.

بخش تاریخچه محاسبات در ماشین حساب موتور جستجوی گوگل

در پایان به عنوان یک شوخی بامزه می‌توانید پاسخ گوگل در برابر جستجوی number of horns on a unicorn (تعداد شاخ‌های تک شاخ) را هم در همین ماشین حساب مشاهده کنید!

بیشتر بخوانید: رسم نمودار توابع ریاضی را به موتور جستجوی گوگل بسپارید!

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *