تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

پنج روش ساده برای باز کردن پنجره Run در ویندوز

پنجره Run (یا Run command) یکی از سریع‌ترین روش‌های اجرای برنامه‌ها یا باز کردن فایل‌ها و منابع اینترنتی مختلف است. از همین رو آشنایی با نحوه دسترسی به پنجره Run از اهمیت ویژه‌ای به خصوص برای حرفه‌ای‌ها برخوردار است. خوشبختانه در ویندوز روش‌های ساده و متنوعی برای اجرای پنجره Run در نظر گرفته شده است. در این مقاله با تعدادی از این روش‌ها آشنا می‌شوید.

روش اول: باز کردن پنجره Run command با کمک میانبر صفحه کلید

ساده‌ترین و سریع‌ترین روش برای دسترسی به پنجره Run command استفاده از میانبر صفحه کلید Win+R می‌باشد. به علاوه این روش در نسخه‌های مختلف ویندوز به شکل یکسان قابل استفاده است.

با فشردن میانبر فوق پنجره Run مشابه با تصویر زیر در گوشه پایین سمت چپ صفحه نمایان می‌شود.

نمایی از پنجره Run یا Run command در ویندوز

روش دوم: باز کردن پنجره Run command با کمک جستجو

اگر از ویندوز 10 استفاده می‌کنید می‌توانید با کمک جعبه جستجو (Search box) اپلیکیشن Run را جستجو کنید. در ویندوز 8 نیز پس از باز کردن استارت، همزمان با تایپ Run قابلیت جستجو فعال و نتایج را نمایش می‌دهد.

جستجوی اپلیکیشن Run در ویندوز 10
جستجوی اپلیکیشن Run در ویندوز 10

در ویندوز 7 هم جعبه جستجو را می‌توانید در پایین منوی استارت مشاهده کنید.

جستجوی اپلیکیشن Run در ویندوز 7

پس از انجام جستجو کافیست روی اپلیکیشن Run در میان یافته‌ها کلیک کنید تا اجرا شود.

روش سوم: پیدا کردن اپلیکیشن Run در منوی استارت ویندوز

اگر استفاده از ماوس را به استفاده از میانبر صفحه کلید یا تایپ کردن برای جستجو ترجیح می‌دهید برای شما هم روش ساده‌ای وجود دارد. کافیست در منوی استارت ویندوز، آیتم مربوط به اپلیکیشن Run را پیدا کنید.

در ویندوز 10 می‌توانید این اپلیکیشن را در زیرمجموعه حرف W و فولدر Windows System پیدا کنید. سپس با کلیک روی Run به راحتی آن را باز کنید.

اپلیکیشن Run در منوی استارت ویندوز

اگر از ویندوز 7 استفاده می‌کنید پس از باز کردن منوی استارت لازم است ابتدا وارد بخش All Programs شوید. سپس در قسمت Accessories روی گزینه Run کلیک کنید.

روش چهارم: استفاده از منوی Power User

اگر از ویندوز 8 یا ویندوز 10 استفاده می‌کنید می‌توانید از منوی Power User برای دسترسی به پنجره Run کمک بگیرید. برای این منظور کافیست روی دکمه استارت راست کلیک کنید تا منویی مشابه با تصویر زیر نمایان شود. (البته می‌توانید برای این منظور از میانبر Win+X نیز کمک بگیرید). سپس گزینه Run را از منوی باز شده انتخاب کنید.

گزینه Run در منوی Power User ویندوز 10 برای اجرا یا باز کردن پنجره Run command

روش پنجم: اجرای اپلیکیشن Run با کمک Command Prompt

اگر در حال استفاده از Command Prompt هستید یا ترجیح می‌دهید از روشی حرفه‌ای‌تر برای اجرای پنجره Run استفاده کنید می‌توانید دستور زیر را در خط فرمان تایپ یا کپی و اجرا کنید.

explorer.exe Shell:::{2559a1f3-21d7-11d4-bdaf-00c04f60b9f0}

اجرای پنجره Run با کمک خط فرمان Command Prompt

نظر شما در مورد این مقاله چیست؟ کدام روش را برای اجرای پنجره Run ترجیح می‌دهید؟ خوشحال می‌شویم نظر یا سوال خود را در بخش دیدگاه های همین مقاله با ما در میان بگذارید.

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *