تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

محدود کردن نتایج جستجوی ویدئویی در گوگل براساس مدت ویدئو، تاریخ انتشار و کیفیت

در بسیاری از موارد ممکن است هنگام جستجوی ویدئوها در موتور جستجوی گوگل با فهرستی طولانی روبرو شوید. فهرستی که معمولا شامل نتایج گوناگون است و بسیاری از آن‌ها به لحاظ کیفیت، مدت یا طول ویدئو و … رضایت شما را جلب نمی‌کند. در این مقاله با ترفندی ساده در گوگل برای محدود کردن نتایج جستجوی ویدئویی براساس فاکتورهای مختلف آشنا می‌شوید.

تصور کنید به دنبال نسخه کامل یک فیلم سینمایی هستید اما در میان نتایج با قطعه‌های کوتاهی از فیلم یا نسخه‌های بی‌کیفیت آن هم مواجه می‌شوید. در حالت دیگر ممکن است بخواهید کلیپی از سخنرانی رئیس جمهور در ابتدای سال گذشته را پیدا کنید اما ویدئوهای متنوع در ابتدای نتایج جستجو دستیابی شما به نتیجه‌های دلخواه قدیمی‌تر را دشوار می‌کند.

خوشبختانه گوگل به شما اجازه می‌دهد نتایج جستجوی ویدئویی را براساس عوامل مختلفی مانند کیفیت، مدت زمان، تاریخ انتشار، داشتن زیرنویس و منبع ویدئو محدود کنید.

چگونه نتایج جستجوی ویدیویی را در گوگل براساس زمان یا تاریخ انتشار، مدت زمان، کیفیت، داشتن زیرنویس و منبع ویدئو محدود کنم؟

برای محدود کردن نتایج جستجوی ویدئویی در گوگل کافیست مراحل ساده زیر را به ترتیب دنبال کنید:

گام اول: عبارت موردنظر خود را در گوگل جستجو کنید. سپس وارد بخش ویدئوها (Videos) شوید تا صرفا نتایج ویدئویی نمایش داده شود.

گام دوم: در نوار پایین جعبه جستجو روی گزینه Tools (یا Search Tools) کلیک کنید.

کلیک روی دکمه Tools برای نمایش ابزارهای فیلتر و محدود کردن نتایج جستجوی ویدئویی در گوگل

 

گام سوم: در بخش تازه‌ای که پایین همین نوار نمایان می‌شود انواع فیلترها برای محدود کردن نتایج فراهم شده است. گزینه‌هایی که در این نوار مشاهده می‌کنید عبارتند از:

Any duration: این گزینه ویدئوهایی با طول یا مدت زمان‌های مختلف را شامل می‌شود. شما می‌توانید با باز کردن این لیست و انتخاب گزینه مناسب، نتایج جستجو را به ویدئوهای کوتاه (Short)، متوسط (Medium) و طولانی (Long) محدود کنید.

فیلتر کردن نتایج جستجوی ویدیویی براساس مدت زمان ویدئو

Any time: این گزینه ویدئوهایی با تاریخ یا زمان‌های انتشار مختلف را شامل می‌شود. شما می‌توانید با باز کردن این لیست و انتخاب گزینه مناسب، نتایج را براساس زمان انتشار محدود کنید. با کمک این لیست می‌توانید بازه‌های زمانی مختلف مانند روز یا هفته گذشته و یا یک بازه زمانی سفارشی را برای زمان انتشار ویدئو مشخص کنید.

فیلتر کردن نتایج جستجوی ویدیویی براساس زمان انتشار ویدئو

برای آشنایی با این گزینه و نحوه محدود کردن نتایج جستجو در گوگل براساس زمان انتشار به اینجا مراجعه کنید.

Any quality: این گزینه ویدئوهایی با کیفیت‌های مختلف را شامل می‌شود. با باز کردن این لیست و انتخاب گزینه High quality تنها ویدئوهای با کیفیت بالا در نتایج جستجو ظاهر می‌شود.

فیلتر کردن نتایج جستجوی ویدیویی براساس کیفیت ویدئو

All videos: این گزینه ویدئوهای مختلف (با زیرنویس و بدون زیرنویس) را شامل می‌شود. با باز کردن این لیست و انتخاب گزینه Closed captioned تنها ویدئوهایی با زیرنویس قابل نمایش در فهرست نتایج باقی می‌ماند.

فیلتر کردن نتایج جستجوی ویدیویی براساس داشتن زیرنویس

Any source: این گزینه ویدئوهایی با منابع (و سایت‌های) مختلف را شامل می‌شود. با باز کردن این لیست و انتخاب منبع یا سایت موردنظر می‌توانید نتایج ویدیویی را به همان منبع محدود کنید.

فیلتر کردن نتایج جستجوی ویدیویی براساس منبع یا سایت ویدئو

حذف فیلتر یا محدودیت های تعیین شده برای نتایج جستجوی ویدئویی

اگر از گزینه‌هایی که در بخش قبل برای فیلتر کردن نتایج جستجوی ویدئویی معرفی شد استفاده کرده‌اید برای حذف فیلترها می‌توانید روی دکمه Clear در همین نوار کلیک کنید. با انجام این کار تمام نتایج جستجوی ویدئویی به صورت عادی و بدون محدودسازی نمایش داده می‌شود.

حذف فیلترها در جستجوی ویدئویی گوگل

علاوه بر این می‌توانید فیلترهایی که مایل هستید را با انتخاب گزینه اول به حالت عادی برگردانید. برای مثال اگر در مورد مدت زمان ویدئو گزینه Short را انتخاب کرده‌اید با انتخاب گزینه Any duration از همین لیست این فیلتر حذف خواهد شد.

بیشتر بخوانید: با سایر ترفندهای گوگل آشنا شوید.

در مقاله‌ای که مطالعه کردید با نحوه فیلتر یا محدود کردن نتایج جستجوی ویدیویی در گوگل آشنا شدید. اگر در یک سایت اشتراک ویدئو امکانات لازم برای جستجو براساس کیفیت، مدت زمان و … فراهم نشده است این ترفند گوگل در چنین شرایطی نیز می‌تواند به کمک شما بیاید.

نظر شما در مورد این ترفند جستجوی گوگل چیست؟ خوشحال می‌شویم سوال یا نظرات خود را پیرامون این مقاله در بخش دیدگاه ها با ما در میان بگذارید.

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *