تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

نحوه نمایش محتویات فایل های ISO و ماونت کردن آن ها در ویندوز 8 و 10

در این مقاله قصد داریم شما را با نحوه ماونت (Mount) کردن فایل های ISO (و نمایش محتوای آن‌ها در قالب یک درایو مجازی) در ویندوز 8 و 10 آشنا کنیم.

همانطور که می‌دانید ISO یکی از رایج‌ترین فرمت های دیسک ایمیج (Disk Image) به شمار می‌رود؛ فایل هایی که معمولا برای کپی کردن یا نگه داری کامل دیسک‌های نوری مانند انواع CD ها، DVD ها و Blu-ray ها در قالب یک فایل آرشیو و به اشتراک گذاری آن‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند.

در نسخه های قدیمی ویندوز برای ماونت کردن این نوع فایل ها لازم است از نرم افزارهای شخص ثالث کمک بگیرید. با اینحال خوشبختانه از ویندوز 8 به بعد به طور داخلی و بدون نیاز به نصب نرم افزارهای اضافی می‌توانید فایل های ISO خود را ماونت کنید.

چگونه در ویندوز 8، 8.1 و 10 فایل های ISO خود را ماونت کنیم؟

برای این منظور می‌توانید در برنامه مدیریت فایل ویندوز (Windows Explorer یا File Explorer) از سه روش ساده زیر استفاده کنید:

روش اول: به صورت معمولی فایل ISO خود را باز کنید. این کار را می‌توانید با دابل کلیک کردن روی فایل انجام دهید.

روش دوم: روی فایل راست کلیک کنید و گزینه Mount را انتخاب کنید.

ماونت (مونت) کردن فایل ISO در ویندوز

روش سوم: در برنامه مدیریت فایل ویندوز، روی فایل ISO موردنظر کلیک کنید. سپس به زبانه Disk Image Tools مراجعه نموده و روی گزینه Mount کلیک کنید.

ماونت (مونت) کردن فایل ISO در ویندوز

با هرکدام از روش‌های فوق که فایل ISO خود را ماونت کرده باشید، اکنون می‌توانید محتوای آن را در قالب یک درایو مجازی که به لیست درایوهای سیستم افزوده شده است مشاهده کنید (دقیقا مشابه با مابقی درایوهای معمولی).

درایو مجازی ایجاد شده شامل محتویات فایل ISO
درایو مجازی ایجاد شده شامل محتویات فایل ISO پس از ماونت کردن

پس از پایان کار، برای Unmount کردن فایل می‌توانید روی نام درایو مجازی راست کلیک کنید و گزینه Eject را انتخاب نمایید.

Unmount و اجکت کردن فایل ISO

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *