تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

آموزش قفل کردن، باز کردن قفل، جابجایی و تغییر اندازه تسکبار در ویندوز

نوار وظیفه یا تسکبار (Taskbar) یکی از بخش‌های پرکاربرد در سیستم عامل ویندوز است و علاوه بر اینکه دکمه استارت و آیکن برنامه‌های پر استفاده را شامل می‌شود محلی برای نمایش ساعت، تاریخ، اعلان‌ها و … نیز به شمار می‌رود. این نوار به طور پیشفرض به شکل یک نوار باریک در پایین صفحه به صورت قفل شده قرار گرفته است. اما اگر می‌خواهید تسکبار را از محل فعلی خود جابجا کنید یا اندازه آن را تغییر دهید خوشبختانه این امکان برای شما فراهم شده است.

همانطور که گفته شد نوار وظیفه در حالت پیشفرض قفل شده است و کاربر نمی‌تواند تغییری در محل یا اندازه آن ایجاد کند. این ویژگی مانع از تغییر ناخواسته و اتفاقی این نوار کاربردی توسط کاربر می‌شود. با این حال اگر مایل هستید با جابجا کردن نوار وظیفه به سمت بالا، راست یا چپ صفحه و یا بزرگ‌تر کردن نوار وظیفه متناسب با نیاز و سلیقه خود آن را تغییر دهید با ما در این مقاله همراه باشید.

چگونه قفل نوار وظیفه را باز کنم؟

برای جابجایی یا تغییر اندازه نوار وظیفه لازم است ابتدا آن را از حالت قفل شده خارج (یا آنلاک) کنید. برای این منظور می‌توانید از دو روش زیر استفاده کنید:

باز کردن قفل تسکبار از طریق منوی راست کلیک

باز کردن قفل تسکبار از طریق منوی راست کلیک در تمامی نسخه های ویندوز به صورت یکسان قابل اجراست. در عین حال این روش سریع‌ترین و ساده‌ترین راهکار برای باز کردن قفل نوار وظیفه به شمار می‌رود.

گام اول: روی بخش خالی تسکبار راست کلیک کنید.

گام دوم: در منوی زمینه باز شده تیک کنار گزینه Lock the taskbar را مشابه با تصویر زیر بردارید. اگر در حال حاضر این گزینه تیک نخورده است یعنی تسکبار در حالت قفل شده قرار ندارد.

خارج کردن از حالت قفل شده یا آنلاک کردن نوار وظیفه (تسک بار) Taskbar در ویندوز

باز کردن قفل تسکبار از طریق بخش تنظیمات ویندوز

در این روش، بسته به نسخه‌ای از ویندوز که استفاده می‌کنید لازم است مسیر متفاوتی را دنبال کنید.

در ویندوز 10 به Settings > Personalization > Taskbar مراجعه کنید. سپس گزینه Lock the taskbar را مشابه تصویر زیر روی حالت Off سوئیچ کنید تا قفل تسکبار باز شود.

خارج کردن نوار وظیفه (تسک بار) Taskbar از حالت قفل شده یا آنلاک کردن آن در ویندوز 10 از طریق بخش تنظیمات

در ویندوز 8 مسیر Control Panel > Appearance and Personalization را دنبال کرده و گزینه Taskbar and Navigation را انتخاب کنید. سپس در پنجره باز شده از زبانه Taskbar تیک کنار گزینه Lock the taskbar را مشابه تصویر زیر بردارید. در نهایت روی OK کلیک کنید تا قفل تسکبار باز شود.

خارج کردن نوار وظیفه (تسک بار) Taskbar از حالت قفل شده یا آنلاک کردن آن در ویندوز از طریق بخش تنظیمات تسک بار

در ویندوز 7 مسیر Control Panel > Appearance and Personalization را دنبال کرده و گزینه Taskbar and Start Menu را انتخاب کنید. سپس در پنجره باز شده از زبانه Taskbar تیک کنار گزینه Lock the taskbar را بردارید. در نهایت روی OK کلیک کنید.

در ویندوز XP به مسیر Control Panel > Appearance and Themes مراجعه و گزینه Taskbar and Start Menu را انتخاب کنید. سپس در پنجره باز شده از زبانه Taskbar تیک کنار گزینه Lock the taskbar را بردارید. در نهایت روی OK کلیک کنید.

البته می‌توانید برای دسترسی به بخش تنظیمات تسکبار به جای روش‌های بالا روی تسکبار راست کلیک کرده و گزینه Taskbar settings (در ویندوز 10) یا Properties (در سایر نسخه‌های ویندوز) را از منوی باز شده انتخاب کنید.

چگونه نوار وظیفه را قفل کنم؟

برای قفل کردن تسکبار می‌توانید از روش‌هایی مشابه با موارد فوق استفاده کنید. در ساده‌ترین روش کافیست گزینه Lock the taskbar در منوی راست کلیک تسکبار را تیک بزنید. اگر هم بخش Settings یا Control Panel ویندوز را ترجیح می‌دهید در قسمت آخر لازم است همین گزینه را در پنجره تنظیمات تسکبار تیک بزنید (یا در ویندوز 10 سوئیچ مربوطه را روی حالت On قرار دهید).

جابجایی و تغییر اندازه Taskbar

زمانی که قفل تسکبار باز شده است می‌توانید محل یا اندازه آن را تغییر دهید. شما می‌توانید با کمک عمل کشیدن و رها کردن، نوار وظیفه را جابجا کنید. برای این منظور روی محلی خالی از نوار وظیفه، کلید اصلی (معمولا کلید سمت چپ) ماوس را پایین نگه داشته و با حرکت ماوس، آن را به لبه بالا، پایین، راست یا چپ صفحه جابجا کنید.

نمایی از تسک بار جابجا شده به سمت راست صفحه

البته در ویندوز 10 می‌توانید برای جابجا کردن تسکبار از روش دیگری هم کمک بگیرید. کافیست ابتدا به مسیر Settings > Personalization > Taskbar مراجعه کنید. سپس صفحه را اسکرول کنید تا گزینه Taskbar location on screen را پیدا کنید. با انتخاب جهت مناسب از این لیست کشویی می‌توانید محل تسکبار را روی صفحه تغییر دهید. این روش حتی در صورت قفل بودن تسکبار هم قابل استفاده است.

جابجایی تسک بار در ویندوز 10 از طریق بخش تنظیمات بدون باز کردن قفل آن

برای تغییر اندازه تسک بار نیز کافیست نشانگر ماوس را روی لبه این نوار قرار دهید تا به صورت فلش دوطرفه تغییر شکل پیدا کند. سپس با پایین نگه داشتن کلید ماوس و جابجا کردن آن می‌توانید اندازه تسک بار را به میزان مناسب تغییر دهید.

تغییر اندازه تسک بار با کمک لبه آن

چند نکته در مورد قفل تسکبار

با توجه به اهمیت نوار وظیفه در ویندوز و ترجیح کاربران برای ثابت ماندن آن، اغلب توصیه می‌شود نوار وظیفه را در حالت قفل شده قرار دهید. بنابراین پس از جابجا کردن یا تغییر اندازه این نوار فراموش نکنید مجددا آن را در حالت قفل قرار دهید. این موضوع به خصوص برای سیستم‌هایی که توسط چند کاربر مورد استفاده قرار می‌گیرند از اهمیت بیشتری برخودار است. چرا که قفل کردن تسکبار از تغییر اتفاقی آن حین کار با دستگاه به خصوص توسط کاربران مبتدی جلوگیری می‌کند.

توجه داشته باشید قفل کردن نوار وظیفه صرفا باعث می‌شود محل و اندازه آن به شکل مرسوم قابل تغییر نباشد. برای مثال شما در حالت قفل تسکبار همچنان خواهید توانست آیکن برنامه‌های پین شده را جابجا یا حذف کنید.

راهنمای ویدئویی مقاله در یک نگاه

اگر ترجیح می‌دهید علاوه بر آموزش بالا به شکل عملی هم با نحوه قفل کردن و باز کردن قفل تسکبار و همین‌طور جابجایی و تغییر اندازه آن آشنا شوید پیشنهاد می‌کنیم ویدئوی زیر را از دست ندهید.

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

One thought on “آموزش قفل کردن، باز کردن قفل، جابجایی و تغییر اندازه تسکبار در ویندوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *