تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

آموزش نحوه تشخیص ویندوز 32 بیتی و 64 بیتی

یکی از سوالات متداول برای کاربران ویندوز اینست که ویندوز نصب شده روی کامپیوترشان یک ویندوز 32 بیتی است یا یک ویندوز 64 بیتی؟ خوشبختانه تشخیص اینکه سیستم عامل ویندوز مورد استفاده، یک نسخه 32 بیتی یا 64 بیتی است کار کاملا ساده‌ای است.

تشخیص ویندوز 32 بیت یا 64 بیت چه اهمیتی دارد؟

معمولا سوال در مورد چند بیتی بودن ویندوز زمانی پیش می‌آید که می‌خواهید یک نرم افزار جدید نصب کنید و مطمئن نیستید باید نسخه 32 بیتی یا 64 بیتی آن را دانلود کنید؟ شاید هم مایل باشید RAM فیزیکی کامپیوتر را افزایش دهید و نمی‌دانید با وجود نسخه فعلی ویندوز، پردازنده قادر به استفاده از تمام ظرفیت RAM خواهد بود یا خیر؟ (فراموش نکنید در سیستم عامل های 32 بیتی امکان مدیریت بیش از 4 گیگابایت رم وجود ندارد).

در این مقاله با نحوه تشخیص 32 بیت یا 64 بیت بودن نسخه های مختلف ویندوز از ویندوز ویستا گرفته تا ویندوز 7، ویندوز 8 و ویندوز 10 آشنا می‌شوید. (بهتر است بدانید ویندوز 11 تنها به صورت 64 بیتی عرضه می‌شود).

چگونه بفهمیم از ویندوز 32 بیتی یا 64 بیتی استفاده می‌کنیم؟

در ادامه به صورت مجزا با نحوه تشخیص 32 بیتی یا 64 بیتی بودن ویندوز برای ویندوزهای ویستا، 7، 8، 8.1 و 10 آشنا می‌شوید.

تشخیص 32-bit یا 64-bit بودن ویندوز 10

برای اینکه متوجه شوید ویندوز 10 نسخه 32 بیت یا 64 بیت است می‌توانید مراحل ساده زیر را به ترتیب دنبال کنید:

گام اول: وارد بخش تنظیمات (یا Settings) ویندوز شوید. برای این منظور می‌توانید از میانبر Win+i استفاده کنید.

گام دوم: مسیر System > About را دنبال کنید.

گام سوم: در سمت راست، گزینه System type را پیدا کنید. مقدار مقابل این گزینه 32-bit یا 64-bit بودن سیستم عامل را نشان می‌دهد. همچنین مشخص می‌کند آیا پردازنده کامپیوتر شما یک پردازنده 64 بیتی است یا خیر؟

تشخیص ویندوز 32 بیتی یا 64 بیتی در ویندوز 10
در این مثال با یک ویندوز 10 نسخه 64 بیتی روبرو هستیم.

به عنوان روشی جایگزین برای ورود به بخش About می‌توانید روی This PC راست کلیک کنید. (برای یافتن اپلیکیشن This PC می‌توانید از قابلیت جستجو در منوی استارت یا Search box کمک بگیرید). سپس گزینه Properties را از منوی راست کلیک This PC انتخاب کنید.

ورود به بخش About در ویندوز 10 با راست کلیک روی This PC و انتخاب گزینه Properties

ویندوز 8 و ویندوز 8.1

برای اینکه متوجه شوید ویندوز 8 یا 8.1 شما نسخه 32 بیت یا 64 بیت است می‌توانید مراحل ساده زیر را به ترتیب دنبال کنید:

گام اول: وارد بخش کنترل پنل (یا Control Panel) ویندوز شوید. برای پیدا کردن کنترل پنل می‌توانید در بخش Start، عبارت Control Panel را جستجو کنید.

پیدا کردن Control Panel با کمک قابلیت جستجوی استارت در ویندوز 8 و ویندوز 8.1

گام دوم: مسیر System and Security > System را در Control Panel دنبال کنید.

گام سوم: گزینه System type را در بخش System پیدا کنید. مقدار مقابل این گزینه 32-bit یا 64-bit بودن سیستم عامل را نشان می‌دهد. همچنین مشخص می‌کند آیا پردازنده کامپیوتر شما یک پردازنده 64 بیتی است یا خیر؟

تشخیص ویندوز 32 بیتی یا 64 بیتی در ویندوز 8 و ویندوز 8.1
در این مثال با یک ویندوز 8.1 نسخه 32 بیت روبرو هستیم.

مشابه با ویندوز 10 می‌توانید به عنوان روشی جایگزین، ابتدا اپلیکیشن This PC را جستجو کنید. سپس با راست کلیک روی آیکن آن و انتخاب گزینه Properties وارد بخش System شوید.

جستجوی اپلیکیشن This PC و راست کلیک روی آن و انتخاب گزینه Properties برای ورود به بخش System و تشخیص 32 بیتی یا 64 بیتی بودن ویندوز 8 و ویندوز 8.1

ویندوز ویستا و ویندوز 7

برای اینکه در ویندوز 7 یا ویندوز ویستا 32 بیتی یا 64 بیتی بودن سیستم عامل را تشخیص دهید می‌توانید مراحل ساده زیر را به ترتیب دنبال کنید:

گام اول: در منوی استارت روی Computer راست کلیک کنید و گزینه Properties را انتخاب کنید.

راست کلیک روی گزینه Computer در منوی استارت ویندوز 7 و انتخاب گزینه Properties برای تشخیص 32 بیت یا 64 بیت بودن ویندوز 7

گام دوم: در پنجره باز شده گزینه System type را پیدا کنید. مقدار مقابل این گزینه 32-bit یا 64-bit بودن سیستم عامل را نشان می‌دهد.

تشخیص 32 بیتی یا 64 بیتی بودن ویندوز 7 و ویندوز ویستا
در این مثال با یک ویندوز 7 نسخه 32 بیتی روبرو هستیم.

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *