تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

چگونه آیکن های روی دسکتاپ ویندوز را پنهان کنیم؟

دسکتاپ به عنوان یکی از بخش‌های با دسترسی سریع در ویندوز معمولا میزبان تعداد زیادی میانبر اپلیکیشن های پرکاربرد و فایل های مختلف کاربر است. با این حال ممکن است گاهی اوقات مایل باشید یک دسکتاپ تمیز و خالی از هرگونه آیکنی داشته باشید. در این مقاله با روشی ساده برای پنهان کردن سریع آیکن های موجود روی دسکتاپ ویندوز و آشکار کردن مجدد آن‌ها آشنا می‌شوید.

در این روش لازم نیست برای داشتن یک دسکتاپ تمیز فایل هایی که روی دسکتاپ قرار داده‌اید را حذف یا به مکانی دیگر منتقل کنید. با کمک این روش هرچند روی دسکتاپ هیچ آیکنی را مشاهده نمی‌کنید اما برخلاف روش متداول پنهان کردن فایل ها، محتویات دسکتاپ همچنان در برنامه مدیریت فایل ویندوز قابل مشاهده خواهد بود.

مایلید به شکل موقت محتویات دسکتاپ را پنهان کنید؟ دلتان می‌خواهد آیکن های دسکتاپ را از دید دیگران با یک روش ساده و دم دستی پنهان کنید؟ اگر پاسخ‌تان به این سوال‌ها مثبت است پیشنهاد می‌کنیم با این روش آشنا شوید.

نحوه پنهان کردن سریع و آشکار کردن مجدد آیکن های روی دسکتاپ در ویندوز

برای پنهان کردن آیکن های Desktop می‌توانید مراحل زیر را به ترتیب دنبال کنید. این مراحل برای نسخه های مختلف ویندوز از ویندوز XP گرفته تا ویندوز 10 مشابه است.

گام اول: روی دسکتاپ راست کلیک کنید.

گام دوم: اگر از نسخه های جدید ویندوز استفاده می‌کنید در منوی زمینه نمایان شده به قسمت View مراجعه کنید. سپس تیک کنار گزینه Show desktop icons را مشابه تصویر زیر بردارید.

پنهان کردن آیکن های روی دسکتاپ در ویندوز از طریق منوی راست کلیک دسکتاپ

اگر از ویندوز XP استفاده می‌کنید همین گزینه را می‌توانید به جای View در زیرمنوی Arrange Icons By پیدا کنید.

پنهان کردن آیکن های روی دسکتاپ در ویندوز از طریق منوی راست کلیک دسکتاپ در ویندوز XP

به همین سادگی. با انجام این کار تمام آیکن های روی دسکتاپ در لحظه ناپدید می‌شوند. حتی آیکن سطل زباله!

برای آشکار کردن مجدد این آیکن ها نیز کافیست مراحل فوق را مجددا تکرار کنید. با این تفاوت که این بار لازم است در گام دوم گزینه Show desktop icons را تیک بزنید.

اگر به طور ناگهانی متوجه شده‌اید هیچ آیکنی روی دسکتاپ ویندوز وجود ندارد به این نکته توجه داشته باشید که ممکن است ناخواسته تیک این گزینه برداشته شده باشد و آیکن های دسکتاپ پنهان شده باشند.

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *