چگونه مختصات جغرافیایی یک محل مشخص را در نقشه های Google Maps پیدا کنم؟

در دنیای دیجیتال امروز استفاده از نقشه های آنلاین برای کاربردهای مختلف از اهمیت بالایی برخودار است. در این میان آشنایی با سرویس نقشه های گوگل، موسوم به گوگل مپس (Google Maps) با وجود محبوبیت و فراگیری بیشتر می‌تواند بسیاری از نیازهای شما را در این زمینه برطرف کند. یکی از نکات پرکاربرد در استفاده از سرویس نقشه گوگل، نحوه به دست آوردن مختصات جغرافیایی یک محل مشخص است.

همانطور که می‌دانید با در اختیار داشتن طول و عرض جغرافیایی یک نقطه، می‌توان به طور منحصربفرد آن نقطه را مشخص نمود. این ویژگی می‌تواند در یافتن هر نقطه‌ای روی کره زمین به شما کمک کند. برای مثال اگر دوست‌تان با محل قراری که مشخص کرده‌اید آشنا نیست و می‌خواهید محل دقیق فعلی‌تان یا یک نقطه خاص را با دیگران به اشتراک بگذارید در کنار آدرس معمولی می‌توانید مختصات جغرافیایی محل را هم در اختیار آن‌ها بگذارید.

بیشتر بخوانید: نحوه پیدا کردن محل دقیق یک نقطه روی نقشه های Google Maps با وارد کردن مختصات جغرافیایی

در این مقاله قصد داریم شما را با نحوه به دست آوردن مختصات جغرافیایی یک مکان در سرویس نقشه گوگل از طریق رایانه، گوشی هوشمند و تبلت آشنا کنیم.

نحوه به دست آوردن مختصات جغرافیایی یک محل در Google Maps روی رایانه

گام اول: برای به دست آوردن مختصات یک مکان در رایانه لازم است ابتدا مرورگر وب خود را باز کرده و به سرویس نقشه گوگل مراجعه کنید.

گام دوم: محل موردنظر خود را روی نقشه پیدا کنید. در صورت نیاز می‌توانید از قابلیت جستجوی Google Maps برای یافتن سریع‌تر خیابان یا منطقه نزدیک به نقطه موردنظر خود کمک بگیرید.

گام سوم: روی نقطه موردنظر راست کلیک کنید و گزینه What’s here را انتخاب کنید.

به دست آوردن مختصات محل در نقشه های گوگل Google Maps

در پایین صفحه جعبه کوچکی مشابه با تصویر زیر آشکار می‌شود که عرض و طول جغرافیایی محل را نمایش می‌دهد. فراموش نکنید اولین عدد مربوط به عرض جغرافیایی است و عدد دوم طول جغرافیایی را مشخص می‌کند.

به دست آوردن مختصات محل در نقشه های گوگل Google Maps

با کلیک روی این مختصات، در پنل سمت چپ صفحه همین مختصات به شکل قابل انتخاب با دو فرمت مختلف نمایان می‌شود.

به دست آوردن مختصات محل در نقشه های گوگل Google Maps

نحوه به دست آوردن مختصات جغرافیایی یک محل در Google Maps روی گوشی های هوشمند و تبلت ها

گام اول: برای به دست آوردن مختصات یک مکان در گوشی های هوشمند لازم است ابتدا اپلیکیشن Google Maps را باز کنید.

گام دوم: محل موردنظر خود را روی نقشه پیدا کنید. در صورت نیاز می‌توانید از قابلیت جستجوی اپلیکیشن برای یافتن سریع‌تر خیابان یا منطقه نزدیک به نقطه موردنظر خود کمک بگیرید.

گام سوم: نقطه موردنظر را برای مدتی کوتاه لمس کنید تا گیره قرمزرنگی روی این نقطه نمایان شود.

توجه داشته باشید لازم است مکانی را لمس کنید که لیبل‌های نقشه در آن نقطه قرار نگرفته است. در غیراینصورت به جای نمایش مختصات نقطه، اطلاعات مربوط به آن محل نمایش داده می‌شود. در صورتی که منطقه شامل لیبل‌های فراوانی است که این کار را برای شما دشوار می‌کند می‌توانید بزرگنمایی نقشه را افزایش دهید.

در دستگاه های اندرویدی، آیفون و آی پد می‌توانید مختصات نقطه را در جعبه جستجو یا پنل سمت چپ اپلیکیشن و یا در میان گزینه‌های موجود در بخش پایین Dropped pin مشاهده کنید.

به دست آوردن مختصات محل در نقشه های گوگل Google Maps

اگر سوالی یا نکته‌ای در مورد این مقاله به فکرتان رسیده خوشحال می‌شویم آن را در بخش دیدگاه های همین مقاله مطرح کنید.

در صورتی که متوجه شدید اطلاعات مندرج در این مقاله قدیمی و منسوخ شده است و دیگر کارایی ندارد لطفا این موضوع را در بخش دیدگاه ها با ما در میان بگذارید تا برای بروزرسانی آن اقدام کنیم.

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

8 thoughts on “چگونه مختصات جغرافیایی یک محل مشخص را در نقشه های Google Maps پیدا کنم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *