تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

پیدا کردن مالک وبسایت براساس نام دامنه با کمک سرویس‌های WHOIS lookup

از وبسایتی بازدید کرده‌اید و مایلید بدانید متعلق به چه شخص یا شرکتی است؟ دنبال راه ارتباطی با مالک یک وبسایت هستید ولی چنین اطلاعاتی را در صفحات سایت پیدا نمی‌کنید؟ می‌خواهید از تاریخ ثبت یا انقضای یک دامنه مطلع شوید؟ شاید تعجب کنید اگر بدانید به دست آوردن این اطلاعات معمولا به سادگی امکان‌پذیر است. در واقع برای پاسخ به همین سوالات است که سرویس های جستجوی هوئیز (WHOIS lookup) سر و کله‌شان پیدا می‌شود و به داد شما می‌رسند!

نام دامنه و سرویس های جستجوی هوئیز

برای استفاده از سرویس‌های جستجوی هوئیز ابتدا لازم است به طور خلاصه با مفهوم نام دامنه آشنا شوید. نام دامنه (Domain name) در واقع بخش اصلی نشانی های وب را تشکیل می‌دهد (کاربر با کمک این نشانی‌ها می‌تواند به منابع مختلفی از جمله صفحات وب، تصاویر و … دسترسی پیدا کند). نام دامنه در واقع یک نام یکتاست و به کاربر اجازه می‌دهد برای دسترسی به منبع موردنظر به جای اینکه مجبور باشد یک نشانی IP بدقواره را حفظ کند یک نام (معمولا با معنا و ساده) را به خاطر بسپارد. به عنوان مثال برای وبسایت گوگل، نام دامنه به صورت google.com و برای وبسایت ویکی‌پدیا به صورت wikipedia.org است.

سرویس های WHOIS lookup با وارد کردن نام دامنه موردنظر برخی از اطلاعات مربوط به دامنه را در اختیار شما قرار می‌دهند. این اطلاعات معمولا شامل نام صاحب دامنه، نشانی پست الکترونیک، تاریخ ثبت و انقضای دامنه، Name server ها و … می‌باشد.

بهترین پیشنهاد برای یافتن نام مالک یک وبسایت و اطلاعات مرتبط با آن استفاده از سرویس های جستجوی هوئیز مبتنی بر وب است. سرویس‌های مختلفی از این دست وجود دارند که به رایگان اطلاعات فوق را در اختیار شما قرار می‌دهند. از جمله سرویس های بین‌المللی این حوزه می‌توان به ICANN Lookup اشاره کرد. در مورد دامنه های ملی (مانند .ir) هم می‌توانید به سرویس پرس و جوی دامنه ایرنیک مراجعه کنید.

چگونه اطلاعات مرتبط با دامنه و مالک وبسایت را از طریق سرویس های جستجوی هوئیز مبتنی بر وب پیدا کنیم؟

برای پیدا کردن نام مالک یا صاحب امتیاز یک وبسایت و سایر اطلاعات مربوط به دامنه کافیست مراحل ساده زیر را به ترتیب دنبال کنید:

گام اول: به یکی از سرویس های جستجوی هوئیز مبتنی بر وب مراجعه کنید.

گام دوم: در جعبه جستجو، نام دامنه موردنظر خود را وارد کنید. (در تصویر زیر از سرویس ICANN Lookup استفاده شده است).

پیدا کردن نام مالک وبسایت براساس نام دامنه با کمک سرویس های جستجوی هوئیز WHOIS lookup

گام سوم: روی دکمه جستجو کلیک کنید. (این دکمه ممکن است در سرویس‌های مختلف با عناوینی مانند Search و Lookup یا آیکن ذره‌بین مشخص شده باشد).

با انجام این کار لحظاتی بعد اطلاعات مربوط به دامنه (به شرطی که ثبت شده باشد) نمایش داده می‌شود. با کمی دقت در این نتایج می‌توانید اطلاعات موردنیاز خود را پیدا کنید. البته این در صورتی است که اطلاعات دامنه موردنظر در دیتابیس سرویس مورد استفاده ذخیره شده باشد یا به هرنحوی توسط این سرویس پشتیبانی شود. در تصویر زیر می‌توانید بخشی از اطلاعات نمایش داده شده در سرویس ICANN Lookup برای دامنه example.com را مشاهده کنید.

پیدا کردن نام مالک وبسایت براساس نام دامنه با کمک سرویس های جستجوی هوئیز WHOIS lookup
نمونه‌ای از اطلاعات نمایش داده شده در پاسخ WHOIS lookup. در این مثال سازمان مالک دامنه example.com با خط قرمز رنگ متمایز شده است.

مراحل فوق در مورد اغلب سرویس های WHOIS lookup با اندکی تفاوت قابل استفاده است. برای مثال در سرویس پرس و جوی دامنه ایرنیک ضمن وارد کردن نام دامنه لازم است برای اثبات انسان بودن، حروف درهم ریخته داخل تصویر را هم وارد کنید. در پایان کافیست روی دکمه پرس و جو کلیک کنید تا نتیجه نمایش داده شود.

پیدا کردن نام مالک وبسایت براساس نام دامنه با کمک سرویس های جستجوی هوئیز WHOIS lookup
فرم پرس و جوی دامنه در ایرنیک (سمت راست). نتیجه پرس‌و‌جو برای دامنه president.ir شامل صاحب امتیاز یا مالک دامنه در بخش سمت چپ تصویر قابل مشاهده است.

نکات پایانی

فراموش نکنید ممکن است در برخی موارد برای حفظ حریم خصوصی یا براساس قانون، اطلاعات مالک دامنه در این سرویس ها ارائه نشود یا اطلاعات نادرستی توسط مالک ثبت شده باشد. البته متأسفانه (یا خوشبختانه!) در مورد دامنه های ملی ایران، اطلاعات مالک دامنه به صورت اجباری نمایش داده می‌شوند.

توجه داشته باشید یافتن صاحب وبسایت (یا دامنه) تنها کاربرد سرویس های جستجوی WHOIS نیست. شما علاوه بر کاربرد فوق می‌توانید از این سرویس ها برای بررسی آزاد بودن نام دامنه‌ای که مایلید ثبت کنید هم کمک بگیرید. پیدا کردن راه‌های ارتباطی صاحب دامنه نیز از جمله همین کاربردهاست.

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *