تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

فعالسازی ویژگی نور شب یا Night light در ویندوز 10

داشتن خواب راحت و به موقع یکی از مهم‌ترین مسائل در حفظ سلامت انسان به شمار می‌رود. اگر معمولا تا ساعات انتهایی شب از گوشی هوشمند، تبلت و کامپیوتر استفاده می‌کنید بهتر است بدانید نور آبی منتشر شده توسط صفحه نمایش این دستگاه‌ها یکی از عواملی است که می‌تواند روی خواب شما اثر منفی بگذارد. خوشبختانه ویندوز 10 هم مشابه با بسیاری از سیستم‌عامل‌های دیگر با کمک یک ویژگی موسوم به نور شب (یا Night light) به شما در خوابیدن راحت‌تر و کاهش این تأثیر منفی کمک می‌کند.

با فعال کردن ویژگی Night light، نمایشگر شما با کاهش نورهای آبی، رنگ‌های گرم‌تری را نمایش می‌دهد؛ رنگ‌هایی که چشم شما را کمتر خسته می‌کند. در این مقاله با نحوه فعالسازی ویژگی Night light در ویندوز 10 و همچنین زمان‌بندی این ویژگی برای فعال شدن خودکار آشنا می‌شوید.

چگونه ویژگی نور شب یا Night light را در ویندوز 10 فعال کنم؟

برای فعال کردن ویژگی نور شب در ویندوز 10 کافیست مراحل زیر را به ترتیب دنبال کنید:

گام اول: وارد بخش Settings ویندوز 10 شوید. برای این منظور می‌توانید روی دکمه‌ای که با آیکن چرخ دنده در منوی استارت قابل مشاهده است کلیک کنید.

گام دوم: گزینه System را انتخاب کنید.

انتخاب گزینه System در بخش Settings ویندوز 10

گام سوم: در نوار کناری روی گزینه Display کلیک کنید.

گام چهارم: Night light را روی حالت On سوئیچ کنید. زمانی که این کار را انجام می‌دهید ویژگی Night light به طور پیشفرض هنگام غروب تا طلوع خورشید برای شما فعال می‌شود. به عبارت بهتر با انتخاب این گزینه ویژگی نور شب در حالت زمان‌بندی شده فعال می‌شود و ممکن است بلافاصله نتیجه آن را مشاهده نکنید.

فعال کردن Night light در بخش Settings ویندوز

برای مثال همانطور که در تصویر فوق مشاهده می‌کنید داخل پرانتز روبروی Night light عبارت off until 17:54 نوشته شده است. به این معنا که با وجود قرار دادن Night light روی حالت On، این ویژگی تا ساعت 17:54 (زمان غروب خورشید در موقعیت و تاریخ فعلی من) غیرفعال خواهد ماند.

نکته: اگر گزینه Night light برای شما قابل فعال کردن نیست پیشنهاد می‌کنیم درایورهای دستگاه خود را بروز کنید.

فعال کردن فوری Night light

در صورتی که مایلید ویژگی نور شب را به صورت فوری (بدون توجه به زمان‌بندی این ویژگی) فعال کنید دو روش ساده پیش روی شما قرار دارد:

روش اول – از طریق بخش Settings

در این روش پس از پیمودن مسیر Settings->System->Display لازم است گزینه Night light settings را انتخاب کنید.

انتخاب گزینه Night light settings

سپس در بخش Night light settings روی دکمه Turn on now کلیک کنید. به این ترتیب بلافاصله Night light برای شما فعال می‌شود. برای غیرفعال کردن این حالت کافیست روی دکمه Turn off now که جایگزین دکمه قبلی شده کلیک کنید.

فعال کردن فوری نور شب یا Night light در بخش Settings ویندوز 10

روش دوم – از طریق بخش Action Center

خوشبختانه روش سریعتری هم برای فعال کردن فوری ویژگی Night light وجود دارد. در این حالت لازم نیست مسیر طولانی گفته شده در بخش Settings را دنبال کنید.

در این روش کافیست به قسمت Action Center ویندوز مراجعه کنید. برای این منظور می‌توانید روی دکمه مربوط به نوتیفیشکن‌ها در تسکبار کلیک کنید یا از میانبر صفحه کلید Win+A کمک بگیرید. با باز شدن Action Center روی گزینه Expand کلیک کنید تا تمام آیتم‌های این بخش نمایش داده شود.

ورود به بخش Action Center ویندوز و کلیک روی گزینه Expand برای گسترش آیتم های این بخش

سپس با کلیک روی Night light مشابه با تصویر زیر این ویژگی را روی حالت On قرار دهید. با انجام این کار بلافاصله Night light برای شما فعال می‌شود. برای غیرفعال کردن Night light می‌توانید مجددا روی همین گزینه در Action Center کلیک کنید.

فعال کردن فوری Night light در بخش Action Center ویندوز

تغییر تنظیمات ویژگی نور شب

تغییر میزان شدت یا قدرت

پس از مراجعه به بخش Night light settings می‌توانید با کمک نوار لغزنده‌ای که در این بخش تعبیه شده شدت فیلتر کردن نور آبی در ویژگی Night light را تغییر دهید. با انتقال گیره این نوار به سمت راست، نمایشگر رنگ‌های گرم‌تری به شما نمایش خواهد داد تا چشم‌هایتان کمتر خسته شوند. از سوی دیگر با انتقال گیره به سمت چپ، رنگ‌ها به حالت عادی نزدیک‌تر می‌شوند.

نوار لغزنده تغییر قدرت Night light در بخش Night light settings

پیشنهاد می‌کنیم این گیره را کمی جابجا کنید تا حالتی که برای چشم‌هایتان خوشایندتر است را پیدا کنید.

تغییر زمان بندی برای فعال شدن خودکار Night light

در پایین بخش Night light settings می‌توانید قسمتی تحت عنوان Schedule مشاهده کنید. این قسمت امکان زمان بندی برای فعال شدن خودکار Night light را فراهم می‌کند. کافیست گزینه Schedule night light روی حالت On سوئیچ شده باشد.

اگر گزینه Night light را در بخش Display روی حالت On سوئیچ کرده باشید گزینه Schedule night light نیز به طور خودکار روی On سوئیچ می‌شود. به علاوه به طور خودکار گزینه Sunset to sunrise برای زمان‌بندی این حالت از غروب تا طلوع خورشید فعال می‌شود. زمان غروب و طلوع خورشید نیز به صورت خودکار توسط ویندوز براساس موقعیت و تاریخ فعلی شما مشخص می‌شود. (در این حالت برای تشخیص موقعیت شما لازم است Location در بخش Action Center فعال شده باشد).

زمان بندی فعال شدن Night light در ویندوز

در صورتی که مایلید زمان دقیق روشن و خاموش شدن حالت Night light را خودتان مشخص کنید می‌توانید گزینه Set hours را در این بخش انتخاب کنید. سپس کافیست زمان فعال شدن این ویژگی را در بخش Turn on و زمان غیرفعال شدن آن را در بخش Turn off به صورت دستی مشخص کنید.

تعیین زمان ثابت برای فعال شدن و غیرفعال شدن ویژگی نور شب یا Night light در ویندوز

برای غیرفعال کردن زمان‌بندی Night light می‌توانید Schedule night light را روی حالت Off سوئیچ کنید.

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *