تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

دسترسی یکجا به ابزارهای کنترلی ویندوز با فعالسازی God Mode

اگر مایلید به طور یکجا به انواع ابزارهای کنترلی ویندوز (نظیر ابزارهای مدیریتی و گزینه‌های تهیه و بازگردانی پشتیبان) دسترسی داشته باشید آشنایی با قابلیت God Mode ممکن است شما را هیجان زده کند. همراه ما باشید تا در این مقاله با ویژگی پنهان God Mode در ویندوز و ترفندی ساده برای فعال کردن آن آشنا شوید.

ویژگی God Mode چیست و چه کاربردی دارد؟

God Mode برخلاف آن چیزی که ممکن است با شنیدن نامش به شما القا شود یک حالت متفاوت در سیستم عامل ویندوز نیست. بهترین توصیفی که می‌توانیم برای God Mode درنظر بگیریم یک میانبر برای دسترسی به قابلیت‌های کنترلی ویندوز است.

نام اصلی یا رسمی این میانبر Windows Master Control Panel shortcut می‌باشد. این میانبر از ویندوز ویستا به بعد در این سیستم عامل به شکل مخفی تعبیه شده است.

آیا لازم است از این ویژگی استفاده کنم؟

توجه داشته باشید ویژگی God Mode برای بسیاری از کاربران عادی کاربرد خاصی ندارد. علاوه بر این ابزارهای موجود در God Mode به روش‌های دیگر مانند جستجو در منوی استارت و کنترل پنل نیز قابل دسترسی هستند. با اینحال برای کاربران حرفه‌ای و خوره‌های ویندوز یا افرادی که وظیفه مدیریت کامپیوتر را برعهده دارند این ویژگی می‌تواند مفید واقع شود.

مراقب باشید! ممکن است ایجاد تغییرات در تنظیمات ویندوز و استفاده از این ابزارها کاربران مبتدی را به دردسر بیندازد. بنابراین پیشنهاد می‌کنیم صرفا با آگاهی کامل نسبت به استفاده از ابزارهای این بخش اقدام کنید.

چگونه God Mode را فعال کنم؟

برای فعالسازی God Mode در ویندوز کافیست مراحل زیر را به ترتیب دنبال کنید. این مراحل در ویندوز ویستا، ویندوز 7، ویندوز 8 و ویندوز 10 قابل انجام است.

گام اول: یک فولدر جدید روی دسکتاپ ویندوز ایجاد کنید. برای این منظور می‌توانید در محلی خالی روی دسکتاپ راست کلیک کنید و گزینه New -> Folder را انتخاب کنید.

دسترسی یکجا به ابزارهای کنترلی ویندوز با فعالسازی God Mode - ایجاد فولدر جدید

گام دوم: عبارت زیر را به عنوان نام فولدر ایجاد شده وارد کنید.

GodMode.{ED7BA470-8E54-465E-825C-99712043E01C}

دسترسی یکجا به ابزارهای کنترلی ویندوز با فعالسازی God Mode

با زدن دکمه Enter نام وارد شده را نهایی کنید. توجه داشته باشید با انجام این کار برچسب یا نام نمایشی GodMode برای فولدر تعیین می‌شود. شما می‌توانید هر عنوان دلخواه دیگری را هم جایگزین این نام در عبارت فوق کنید.

دسترسی یکجا به ابزارهای کنترلی ویندوز با فعالسازی God Mode

همانطور که مشاهده می‌کنید پس از تعیین عبارت فوق برای نام فولدر، آیکن آن به آیکن کنترل پنل ویندوز تغییر پیدا می‌کند. البته در برخی نسخه های ویندوز 10 ممکن است هیچ برچسبی برای نام این فولدر نمایش داده نشود.

با باز کردن این فولدر فهرستی از ده‌ها آیتم کنترلی مختلف را مشابه با تصویر زیر مشاهده می‌کنید. این آیتم‌ها در دسته‌بندی‌های متنوعی نظیر Administrative Tools, AutoPlay, Backup and Restore و Color Management قرار گرفته‌اند.

دسترسی یکجا به ابزارهای کنترلی ویندوز با فعالسازی God Mode - نمایی از محتویات نمایش داده شده با باز کردن فولدر God Mode

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *