تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

با نحوه فعال کردن حالت تاریک در ویندوز 10 آشنا شوید

اگر معمولا برای مدتی طولانی از رایانه یا گوشی هوشمندتان استفاده می‌کنید احتمالا نام حالت تاریک یا دارک مد (Dark mode) به گوشتان خورده است؛ نوعی رنگ بندی خاص که در آن متون با رنگ های روشن روی زمینه ای تاریک نمایش داده می‌شود. خبر خوب اینکه کاربران ویندوز 10 می‌توانند از تم تاریک درنظر گرفته شده در این سیستم عامل برای استفاده از ویندوز و اپلیکیشن های آن در حالت تاریک بهره ببرند.

چرا حالت تاریک؟ دلایل مختلفی وجود دارد که بسیاری از کاربران را به انتخاب حالت تاریک تشویق می‌کند. از مهم‌ترین این موارد می‌توان به کاهش آسیب وارد شده به چشم در اثر نگاه کردن طولانی مدت به صفحه نمایش (به خصوص در محیط های تاریک) و در عین حال کمک به خوانایی متن اشاره کرد.

با حالت تاریک بیشتر آشنا شوید

چگونه تم تاریک را در ویندوز 10 فعال کنم؟

برای فعال کردن تم تاریک (یا حالت تاریک) در ویندوز 10 مراحل زیر را به ترتیب دنبال کنید:

گام اول: منوی استارت را باز کنید و روی آیکن چرخ دنده کلیک کنید تا وارد بخش Windows Settings شوید.

گام دوم: روی گزینه Personalization کلیک کنید.

بخش Personalization در Windows Settings ویندوز 1

گام سوم: روی قسمت Colors در بخش سمت چپ کلیک کنید.

گام چهارم: در بخش Choose your color گزینه Dark را انتخاب نمایید. به این ترتیب همانطور که از ظاهر تصویر زیر نیز مشخص است بلافاصله تم تاریک فعال می‌شود.

انتخاب تم تاریک یا حالت تاریک در ویندوز 10

در صورت نیاز برای بازگشت به تم روشن می‌توانید مراحل فوق را مجددا طی کرده و در گام چهارم گزینه Light را در بخش Choose your color انتخاب نمایید.

حالت تاریک ویندوز 10 روی چه بخش ها و برنامه هایی اعمال می‌شود؟

پس از طی مراحل فوق، ظاهر بخش های زیر به تم تاریک تغییر پیدا می‌کند:

  • بخش‌های داخلی ویندوز: شامل بخش‌هایی مانند نوار وظیفه، اکشن سنتر و منوی استارت
  • اپلیکیشن های پشتیبانی شده: شامل برنامه‌هایی نظیر File Explorer و Calculator و همچنین نرم افزارهای شخص ثالثی مانند مرورگر گوگل کروم که از این حالت پشتیبانی می‌کنند

در صورتی که تمایل دارید تم های رنگی این دو بخش را به طور مجزا تغییر دهید کافیست در گام چهارم به جای گزینه Dark، گزینه Custom را انتخاب کنید.

سپس متناسب با اینکه می‌خواهید از تم روشن یا تاریک برای ویندوز استفاده کنید می‌توانید در بخش Choose your default windows mode گزینه Light یا Dark را انتخاب کنید. همین کار را می‌توانید برای تعیین تم رنگی اپلیکیشن ها در بخش Choose your default app mode انجام دهید.

تعیین تم تاریک یا روشن به صورت مجزا برای ویندوز و اپلیکیشن ها

تغییر تم رنگی تعدادی از اپلیکیشن ها به صورت جداگانه

برخی از اپلیکیشن های پیشفرض ویندوز 10 همانند برنامه های مستقلی که از حالت تاریک پشتیبانی می‌کنند امکان تعیین تم رنگی را به صورت جداگانه برای کاربر فراهم می‌کنند.

به عنوان مثال در اپلیکیشن Mail می‌توانید با کلیک روی آیکن چرخ دنده برنامه و ورود به قسمت Settings و سپس انتخاب گزینه Personalization، تم تاریک (Dark mode) یا روشن (Light mode) را انتخاب کنید یا آن را به تم انتخاب شده ویندوز (Use my windows mode) موکول کنید.

انتخاب تم رنگی در اپلیکیشن Mail ویندوز 10

مرورگر Edge هم به شما اجازه می‌دهد تم رنگی مرورگر را با کلیک روی آیکن سه نقطه، ورود به بخش Settings و تعیین تم Light یا Dark در قسمت Choose a theme انتخاب کنید.

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *