تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

آموزش نمایش همزمان ساعت کشورها و منطقه های زمانی مختلف در ویندوز

احتمالا شما هم دوستان و آشنایانی دارید که هرچند در کشوری دور از شما زندگی می‌کنند اما دل‌هایشان به شما نزدیک است! اگر می‌خواهید برای یک گفتگوی کوتاه، آن‌ها را از خواب خوش شبانه محروم نکنید بهتر است پیش از برقراری تماس، از وقت محلی کشوری که در آن زندگی می‌کنند با خبر شوید. اگر هم به واسطه شغلی که دارید لازم است با افرادی در سایر کشورها ارتباط داشته باشید و یا مایلید در یک نمایشگاه مجازی یا همایش آنلاین جهانی شرکت کنید اطلاع از زمان محلی کشور موردنظر برای شما ضروری خواهد بود. خوشبختانه لازم نیست برای محاسبه ساعت منطقه های زمانی دیگر به خودتان زحمت دهید. در سیستم عامل ویندوز امکان نمایش همزمان ساعت کشورهای مختلف برای شما فراهم شده است.

اگر از کاربران ویندوز Vista یا نسخه های پس از آن هستید این سیستم عامل علاوه بر ساعت محلی شما، نمایش ساعت‌های متعلق به دو منطقه زمانی (Time zone) دیگر را هم ممکن می‌کند. شما می‌توانید این ساعت‌ها را در کنار هم با کلیک کردن یا نگه داشتن ماوس روی ساعت سیستم در بخش نوتیفیکیشن (یا System tray) ویندوز مشاهده کنید.

در این مقاله با نحوه نمایش ساعت سایر مناطق زمانی (با محدودیت حداکثر دو منطقه زمانی) در ویندوز آشنا می‌شوید. با این حال اگر محدودیت این روش شما را آزار می‌دهد پیشنهاد می‌کنیم در ادامه همین مقاله نحوه مشاهده ساعت های جهانی از طریق اپلیکیشن Alarms & Clock در ویندوز 10 را از دست ندهید.

چگونه ساعت مربوط به منطقه های زمانی مختلف را به طور همزمان در ویندوز مشاهده کنم؟

در این روش برای فعال کردن قابلیت نمایش ساعت های اضافی لازم است گام‌های زیر را به ترتیب دنبال کنید. فراموش نکنید این روش برای نمایش ساعت کشورهای مختلف در ویندوز ویستا و نسخه های پس از آن امکان‌پذیر است.

گام اول: روی ساعت در بخش نوتیفیکیشن ویندوز راست کلیک کنید. سپس گزینه Adjust date/time را در منوی زمینه باز شده انتخاب کنید.

نمایش همزمان ساعت های چند کشور و منطقه های زمانی مختلف در ویندوز - گزینه Adjust date/time در منوی راست کلیک ساعت

گام دوم: در نسخه های پیش از ویندوز 10، بدون نیاز به انجام کار بیشتر پنجره ای با عنوان Date and Time نمایان می‌شود.

پنجره Date and time

روی زبانه Additional Clocks در این پنجره کلیک کنید تا بخشی مشابه تصویر زیر نمایان شود.

نمایش همزمان ساعت های چند کشور و منطقه های زمانی مختلف در ویندوز - زبانه Additional Clocks

نکته: در صورتی که از ویندوز 10 استفاده می‌کنید پس از گام اول به بخش Date & time در Settings ویندوز هدایت می‌شوید. صفحه را اسکرول کنید تا گزینه Add clocks for different time zones را پیدا کنید. با کلیک روی این گزینه، پنجره Date and Time مشابه تصویر بالا در زبانه Additional Clocks نمایان می‌شود.

گزینه Add clocks for different time zones در بخش Date & time از قسمت Settings ویندوز 10

گام سوم: در زبانه Additional Clocks، دو چک باکس Show this clock برای نمایش زمان در منطقه‌های زمانی مختلف وجود دارد. در صورت نیاز برای فعال کردن این ساعت‌ها می‌توانید یک یا هر دو چک باکس را تیک بزنید.

گام چهارم: منطقه زمانی موردنظر خود را در قسمت Select time zone انتخاب کنید. می‌توانید یک نام نمایشی هم برای هر ساعت در بخش Enter display name وارد کنید.

نمایش همزمان ساعت های چند کشور و منطقه های زمانی مختلف در ویندوز

گام پنجم: در انتها روی دکمه OK کلیک کنید تا عملیات افزودن ساعت ها تکمیل شود.

چگونه ساعت منطقه های زمانی یا کشورهای انتخاب شده را در ویندوز مشاهده کنم؟

پس از طی مراحل فوق، با کلیک کردن روی ساعت در بخش نوتیفیکیشن تسک بار می‌توانید ساعت های اضافه شده از منطقه های زمانی انتخابی را در کنار ساعت محلی خود مشاهده کنید. البته با قرار دادن نشانگر ماوس روی ساعت، همین زمان‌ها در قالب تولتیپ نیز نمایش داده می‌شوند. در تصاویر زیر می‌توانید نمایی از هر دو حالت را در ویندوز 10 و ویندوز 7 مشاهده کنید.

نمایش همزمان ساعت های چند کشور و منطقه های زمانی مختلف در ویندوز

نمایش همزمان ساعت های دو منطقه زمانی متفاوت در کنار ساعت محلی در ویندوز 7

افزودن ساعت منطقه های زمانی بیشتر در ویندوز 10 با کمک اپلیکیشن Alarms & Clock

همانطور که مشاهده کردید در روش مرسوم تنها امکان نمایش ساعت دو منطقه زمانی بیشتر وجود دارد. اگر از ویندوز 10 استفاده می‌کنید می‌توانید این محدودیت را با کمک اپلیکیشن Alarms & Clock پشت سر بگذارید.

برای این منظور لازم است مراحل زیر را به ترتیب دنبال کنید:

گام اول: اپلیکیشن Alarms & Clock را باز کنید. برای پیدا کردن این اپلیکیشن می‌توانید از بخش استارت یا جعبه جستجوی ویندوز در تسکبار کمک بگیرید.

گام دوم: گزینه Clock یا World Clock را در بالای صفحه انتخاب کنید.

گام سوم: برای اضافه کردن ساعت جدید روی دکمه + در نوار پایین اپلیکیشن کلیک کنید.

نمایش همزمان ساعت های چند کشور و منطقه های زمانی مختلف در ویندوز با کمک اپلیکیشن Alarms & Clock

گام چهارم: در جعبه جستجویی که نمایان شده حروف ابتدایی نام محلی که می‌خواهید ساعت مربوط به آن را مشاهده کنید وارد کنید. نام محل را از لیست یافته‌ها انتخاب کنید تا ساعت مربوط به آن روی نقشه جهانی نمایش داده شود.

نمایش همزمان ساعت های چند کشور و منطقه های زمانی مختلف در ویندوز با کمک اپلیکیشن Alarms & Clock

برای افزودن زمان مناطق دیگر می‌توانید گام‌های سوم و چهارم را مجددا تکرار کنید. در تصویر زیر می‌توانید نتیجه اضافه کردن زمان سه مکان را در کنار ساعت محلی (Local time) خود مشاهده کنید.

نمایش همزمان ساعت های چند کشور و منطقه های زمانی مختلف در ویندوز با کمک اپلیکیشن Alarms & Clock

دسترسی آسان‌تر به ساعت های جهانی اپلیکیشن Alarms & Clock

هرچند در اپلیکیشن Alarms & Clock از محدودیت نمایش زمان حداکثر دو منطقه‌ای خبری نیست اما آیا راهی برای مشاهده زمان مربوط به این مکان‌ها بدون مراجعه به اپلیکیشن وجود دارد؟ پاسخ شما مثبت است. خوشبختانه در این مورد کاشی های زنده در بخش استارت به کمک شما می‌آیند.

کافیست روی آیتم‌های اضافه شده در نقشه راست کلیک کنید. سپس گزینه Pin to Start را از منوی زمینه باز شده انتخاب کنید. اگر پیامی مبنی بر تأیید افزوده شدن کاشی به بخش استارت مشاهده کردید گزینه Yes را انتخاب کنید.

نمایش همزمان ساعت های چند کشور و منطقه های زمانی مختلف در ویندوز با کمک اپلیکیشن Alarms & Clock

حالا با باز کردن صفحه یا منوی استارت می‌توانید کاشی های مربوط به زمان مناطق انتخاب شده را مشاهده و مرتب کنید. در تصویر زیر می‌توانید نمونه‌ای از این کاشی‌ها را در عمل ببینید.

نمایش همزمان ساعت های چند کشور و منطقه های زمانی مختلف در ویندوز با کمک اپلیکیشن Alarms & Clock - کاشی ساعت های اضافه شده در منوی استارت

نظر شما در مورد این مقاله و روش‌های نمایش ساعت منطقه های زمانی و کشورهای مختلف در ویندوز چیست؟ اگر از کاربران ویندوز 10 هستید کدام روش را ترجیح می‌دهید؟ خوشحال می‌شویم نظر یا سوال خود را در بخش دیدگاه ها مطرح کنید.

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

2 thoughts on “آموزش نمایش همزمان ساعت کشورها و منطقه های زمانی مختلف در ویندوز

 • Nilofar Etrat

  سلام، سپاس فراوان از معلومات کاملی که ارائه کردید.

  پاسخ دادن
  • امیرحسین شهسواری

   سلام؛ ممنون از لطف شما. خوشحالم که مورد توجه تون قرار گرفت.

   پاسخ دادن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *