تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

آموزش نحوه ایجاد نیم فاصله حین تایپ کردن

یکی از اصول نگارشی مهم در زبان فارسی استفاده مناسب از نیم فاصله یا فاصله مجازی است. نیم فاصله ها مشابه با یک فاصله معمولی برای جدا کردن حروف و بخش‌های تشکیل‌دهنده واژه‌ها و عبارات به کار می‌روند با این تفاوت که با استفاده از نیم فاصله ها، حروف به یکدیگر نزدیک‌تر خواهند بود.

نیم فاصله در واقع معادل کاراکتری موسوم به Zero-width non-joiner (به اختصار ZWNJ) می‌باشد. نمونه‌ای از کاربرد این نوع فاصله در زبان فارسی را می‌توان در واژه‌ها و عباراتی مانند “مدرسه‌ها”، “می‌روم”، “مهم‌ترین”، “دانش‌آموز”، “خانه‌ی”، “روحیه‌ای” و … مشاهده نمود.

در واقع این نوع فاصله ها در مواردی به کار می‌روند که می‌خواهیم ضمن اینکه از چسبیدن حروف به یکدیگر جلوگیری کنیم، در عین حال این حروف به اندازه دو واژه مجزا از هم فاصله نداشته باشند.

لزوم استفاده از نیم فاصله در نگارش متون

نگارش واژه‌های بیان شده در مثال بالا با استفاده از نیم فاصله به جای فاصله معمولی نه تنها به خوانایی بهتر متن کمک می‌کند بلکه باعث زیبایی بیشتر آن نیز خواهد شد. همچنین استفاده از این نوع فاصله مانع از انتقال بخش دوم واژه به خط بعدی می‌شود درحالیکه هنگام استفاده از فاصله معمولی چنین اتفاقی امکان‌پذیر است.

از همین رو درج فاصله‌های مجازی در جایگاه مناسب به خصوص در متون حرفه‌ای مانند مقالات، پایان نامه‌ها، روزنامه‌ها و کتاب‌ها توصیه می‌شود.

چگونه حین تایپ کردن از نیم فاصله یا فاصله مجازی استفاده کنیم؟

برای درج نیم فاصله در سیستم عامل ها و نرم افزارهای مختلف می‌توانید از کلیدهای ترکیبی درنظر گرفته شده در صفحه کلیدهای فیزیکی یا دکمه های مربوطه در صفحه کلیدهای مجازی کمک بگیرید.

در ادامه فهرستی از روش‌های مختلفی که برای ایجاد فاصله مجازی قابل استفاده است را مشاهده می‌کنید. شما می‌توانید از این روش‌ها در مورد اغلب نرم افزارها از جمله واژه پرداز مایکروسافت ورد (Microsoft Word) استفاده کنید.

ویندوز

در سیستم عامل ویندوز از روش‌های مختلفی برای درج نیم فاصله یا فاصله مجازی استفاده می‌شود:

روش اول: در صفحه کلید فارسی پیشفرضی که توسط شرکت مایکروسافت طراحی شده است برای درج فاصله مجازی می‌توانید از میانبر صفحه کلید Ctrl + Shift + 2 کمک بگیرید.

ترکیب Ctrl + shift + 2 برای درج نیم فاصله در ویندوز

روش دوم: از آلت کد 0157 کمک بگیرید. در این حالت لازم است برای درج فاصله مجازی، کلید آلت را پایین نگه داشته و کد 0157 را با کمک صفحه کلید عددی وارد کنید. توجه داشته باشید در این روش لازم است کلید Num Lock روی حالت روشن قرار گرفته باشد.

بیشتر بخوانید: آشنایی با آلت کدها و نحوه وارد کردن آن‌ها

روش سوم: اگر از صفحه کلید استاندارد فارسی استفاده می‌کنید برای درج فاصله مجازی می‌توانید از ترکیب کلیدهای Shift + Space یا Shift + B کمک بگیرید. در نسخه های جدید ویندوز، یک صفحه کلید استاندارد فارسی با نام Persian (Standard) برای کاربران فراهم شده است که در صورت فعالسازی، امکان استفاده از این روش را میسر می‌کند.

در صورتی که این صفحه کلید در سیستم عامل ویندوز شما وجود ندارد می‌توانید برای دریافت و نصب صفحه کلید استاندارد فارسی (ISIRI 9147) به اینجا مراجعه کنید.

لینوکس و مک

برای تایپ فاصله مجازی در لینوکس و مک می‌توانید از ترکیب Shift + Space استفاده کنید.

اندروید

در سیستم عامل اندروید در صورتی که صفحه کلید پیشفرض شما از کاراکتر نیم فاصله پشتیبانی نمی‌کند می‌توانید با نصب صفحه کلیدهای مناسب از این قابلیت استفاده کنید.

صفحه کلید محبوب گوگل موسوم به Gboard یکی از این صفحه کلیدهاست که با فراهم کردن دکمه‌ای مشابه با تصویر زیر امکان درج فاصله مجازی را در اختیار شما قرار می‌دهد.

تایپ نیم فاصله در صفحه کلید گوگل اندروید

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *