تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

چگونه با استفاده از 7zip یک فایل اجرایی فشرده ایجاد کنیم؟

فشرده سازی مجموعه‌ای از فایل ها و فولدرها یا نگه‌داری آن‌ها در قالب یک فایل آرشیو قابلیتی است که در کاربردهای مختلفی مانند ارسال تعدادی فایل از طریق پیام رسان یا ایمیل، اشتراک گذاری فایل ها را آسانتر می‌کند. یکی از بهترین روش‌ها برای تسهیل خارج کردن محتویات این نوع فایل ها از حالت آرشیو یا فشرده شده ایجاد فایل های اجرایی خود استخراج شونده (Self-extracting Executable) است.

با در اختیار داشتن چنین فایل هایی کاربر بدون نیاز به استفاده از نرم افزارهای دیگر امکان استخراج محتویات فایل را به روشی آسانتر در اختیار خواهد داشت. در این مقاله قصد داریم شما را با نحوه انجام این کار با کمک نرم افزار 7-Zip آشنا کنیم.

نحوه ایجاد فایل فشرده یا آرشیو اجرایی توسط 7-Zip

برای این منظور لازم است ابتدا با مراجعه به وبسایت رسمی 7-Zip، این نرم افزار را به صورت رایگان دریافت و نصب کنید. سپس مراحل ساده زیر را به ترتیب دنبال کنید:

گام اول: فایل ها و فولدرهای موردنظر خود را برای ایجاد فایل آرشیو در برنامه مدیریت فایل انتخاب کنید.

گام دوم: روی یکی از آیتم های انتخاب شده راست کلیک کنید و در منوی زمینه ظاهر شده از قسمت 7-Zip روی گزینه Add to archive کلیک کنید.

ایجاد فایل آرشیو اجرایی با استفاده از 7-zip

گام سوم: در پنجره باز شده گزینه 7z را به عنوان فرمت آرشیو انتخاب کنید. سپس برای ایجاد فایل اجرایی گزینه Create SFX archive را در بخش Options تیک بزنید.

ایجاد فایل آرشیو اجرایی با استفاده از 7-zip

گام چهارم: پس از تنظیم سایر گزینه‌های مورد نیاز، روی دکمه OK کلیک کنید. بسته به حجم فایل های انتخاب شده در گام اول، پس از گذشت مدت زمانی فایل آرشیو اجرایی در مکان تعیین شده ایجاد می‌شود. این مکان به صورت پیشفرض همان دایرکتوری حاوی آیتم‌های انتخاب شده در گام اول می‌باشد.

فایل آرشیو اجرایی ایجاد شده با استفاده از 7-zip

با اجرا کردن فایل ایجاد شده پنجره‌ای مشابه با تصویر زیر مشاهده می‌کنید. پس از تعیین محل استخراج در قسمت Extract to و کلیک روی دکمه Extract، محتویات آرشیو در محل مشخص شده از حالت آرشیو خارج می‌شود.

استخراج محتویات فایل آرشیو اجرایی ایجاد شده با استفاده از 7-zip

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *