تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

ثبت گزارش و وقایع یا ایجاد دفتر خاطرات با کمک مایکروسافت نت پد

کمتر کاربری را می‌توان یافت که از ویندوز استفاده کند اما با مایکروسافت نت پد (Microsoft Notepad) آشنا نباشد. ویرایشگر متن پیشفرض ویندوز که با وجود سادگی، نقش یک ابزار پرکاربرد و دم دستی را برای نمایش، ایجاد و ویرایش فایل های متنی ایفا می‌کند. با این وجود اغلب کاربران از وجود ترفندی ساده برای ایجاد یک دفتر خاطرات یا فایل ثبت گزارش و وقایع به صورت تاریخ گذاری شده در نت پد بی‌خبر هستند.

در این مقاله با روشی آشنا می‌شوید که در آن Notepad را موظف می‌کنید با هر مرتبه باز کردن فایل، تاریخ و زمان جاری را به صورت خودکار به انتهای فایل اضافه کند. به این ترتیب می‌توانید به راحتی یک فایل گزارش یا دفترچه خاطرات روزانه ایجاد کنید. آن هم بدون نیاز به نصب نرم افزار اضافی!

اگر مایلید با این ترفند جذاب آشنا شوید با ما همراه باشید.

چگونه با کمک مایکروسافت نت پد (Microsoft Notepad) یک فایل گزارش یا دفتر خاطرات روزانه ایجاد کنم؟

برای این منظور کافیست مراحل زیر را به ترتیب دنبال کنید:

گام اول: ابتدا نت پد را باز کنید. با جستجوی Notepad در جعبه جستجو (ویندوز 10) یا منوی استارت می‌توانید این برنامه را پیدا کنید.

گام دوم: در خط اول عبارت .LOG را با حروف بزرگ تایپ کنید.

ثبت گزارش و وقایع یا ایجاد دفتر خاطرات با کمک مایکروسافت نت پد

گام سوم: فایل خود را ذخیره کنید. برای این منظور می‌توانید از منوی File گزینه Save یا Save As را انتخاب کنید. سپس محل و نام مناسبی برای فایل خود انتخاب کنید و با کلیک روی دکمه Save آن را ذخیره کنید.

ثبت گزارش و وقایع یا ایجاد دفتر خاطرات با کمک مایکروسافت نت پد - ذخیره کردن فایل

گام چهارم: فراموش نکنید در انتها Notepad را ببندید. چرا که تاریخ و زمان جاری تنها هنگام باز کردن مجدد فایل توسط Notepad در انتهای فایل درج می‌شود.

از این پس هر بار که فایل ذخیره شده را در Notepad باز می‌کنید تاریخ و زمان جاری مشابه با تصویر زیر به انتهای فایل افزوده می‌شود. همچنین کرسر متنی به صورت خودکار در خط جدیدی که برای تایپ متن اضافه شده قرار می‌گیرد.

ثبت گزارش و وقایع یا ایجاد دفتر خاطرات با کمک مایکروسافت نوت پد

کافیست متن موردنظر خود (شامل اتفاق یا رویداد جدید) را وارد کنید و فایل را مجددا با کمک گزینه Save در منوی File ذخیره کنید. تصویر زیر نمونه‌ای از دو رویداد یا آیتم که در زمان‌های مختلف به این فایل اضافه شده را نمایش می‌دهد.

ثبت گزارش و وقایع یا ایجاد دفتر خاطرات با کمک مایکروسافت نوت پد

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *