تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

معمای بهشت و جهنم

آشنایی با معماهای مشهور و تلاش برای حل آن‌ها یکی از راهکارهای مفید برای تقویت مهارت حل مسأله به شمار می‌رود. اگر مایلید این مهارت کاربردی در برنامه نویسی و طراحی الگوریتم را در خود تقویت کنید یا به عنوان فردی عادی می‌خواهید با یک معمای فکری آشنا شوید و یا برای استخدام در یک شرکت به مصاحبه دعوت شده‌اید بد نیست با معمای بهشت و جهنم (Heaven and Hell) آشنا شوید.

تشریح معمای بهشت و جهنم

دو در مقابل شما قرار دارد که یکی از آن‌ها به بهشت باز می‌شود و دیگری به جهنم. هر در یک نگهبان یا دربان دارد. همه می‌دانند یکی از این نگهبان ها همیشه راست می‌گوید و دیگری همیشه دروغ می‌گوید. اما شما نمی‌دانید کدام نگهبان دروغگوست و کدام راستگو. به علاوه تنها می‌توانید یک سوال از یکی از نگهبان ها بپرسید. برای اینکه تشخیص دهید کدام در به بهشت باز می‌شود چه سوالی باید مطرح کنید؟

پاسخ معما

شاید این معما در نگاه اول پیچیده به نظر برسد. اگر می‌دانستید کدام نگهبان راستگو و کدام دروغگوست به سادگی می‌توانستید در بهشت را از نگهبان راستگو جویا شوید. اما حالا باید سوال هوشمندانه‌تری بپرسید.

راه حل این معما برخلاف ظاهر آن بسیار ساده و جالب است. تنها کافیست به سراغ یکی از نگهبان ها بروید و از او بپرسید: اگر از نگهبان دیگر بپرسم کدام در به سمت بهشت باز می شود او کدام در را به من نشان می‌دهد؟ پاسخ نگهبان به این سوال هر دری باشد شما باید برای ورود به بهشت در دیگر را انتخاب کنید. اما دلیل این انتخاب چیست؟

اگر این سوال را از نگهبان راستگو پرسیده باشید نگهبان راستگو در جهنم را در پاسخ به شما نشان می‌دهد. از آنجایی که نگهبان راستگو می‌داند نگهبان دیگر (یعنی نگهبان دروغگو) در جهنم را به شما نشان می‌دهد بنابراین صادقانه پاسخ دروغ همان نگهبان را به شما خواهد گفت. چون از او پرسیده‌اید نگهبان دیگر کدام در را به عنوان در بهشت نشان می‌دهد.

حال اگر این سوال را از نگهبان دروغگو پرسیده باشید چه می‌شنوید؟ او نیز می‌داند نگهبان دیگر راستگوست و در بهشت را به شما نشان خواهد داد اما خودش یک دروغگوست. بنابراین در مورد پاسخ نگهبان دیگر نیز به شما دروغ خواهد گفت و در جهنم را به عنوان پاسخ نگهبان دیگر به شما نشان می‌دهد.

همانطور که دیدید فارغ از اینکه سوال بالا را از کدام نگهبان پرسیده باشید پاسخ سوال همیشه در جهنم را مشخص می‌کند. کافیست در دیگر را برای ورود به بهشت انتخاب کنید! در پایان خوشحال می‌شویم نظرتان در مورد این معما را در بخش دیدگاه ها با ما به اشتراک بگذارید.

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *