تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

پروژه بزرگ و کوچک کردن شکلک در اسکرچ

در این قسمت از مجموعه آموزشی اسکرچ با نحوه بزرگ و کوچک کردن شکلک در اسکرچ آشنا می‌شوید. قطعه‌های اصلی این پروژه عبارتند از قطعه “تکرار کن …”، قطعه “اندازه … % شود” و قطعه “پخش صدای … تا انتها”.

این پروژه مبتنی بر مجموعه کارت‌های کدنویسی اسکرچ (با اندکی تغییر) است. کارت‌های اصلی این پروژه را می‌توانید از طریق سایت اسکرچ دریافت کنید.

هدف پروژه

در این پروژه، شکلک یک طبل را همراه با پس زمینه‌ای مناسب به پروژه اضافه می‌کنیم. هدف پروژه اینست که هنگام کلیک روی شکلک طبل، ابتدا کمی شکلک بزرگ شود و پس از پخش صدای طبل به اندازه اصلی برگردد (یا کوچک شود). سپس طبل دوباره بزرگ شود و پس از پخش صدا باز هم به حالت اول برگردد. برای این تکرار اعمال نیز از یک حلقه استفاده می‌کنیم.

مراحل ساخت پروژه بزرگ و کوچک کردن شکلک در اسکرچ

پروژه جدیدی بسازید و نام مناسبی برای آن انتخاب کنید. سپس شکلک گربه اسکرچ که به صورت پیشفرض در پروژه قرار دارد را با کلیک روی آیکن سطل زباله حذف کنید.

حالا روی دکمه افزودن شکلک دکمه پس‌زمینه‌ای را انتخاب کنید. (یا دکمه شکلکی را انتخاب کنید) کلیک کنید. در کتابخانه شکلک های آماده اسکرچ با کمک جعبه جستجوی بالای صفحه یا با مراجعه به دسته “موسیقی“، شکلک طبلی با نام Drums Tabla را پیدا و انتخاب کنید.

در ادامه لازم است یک تصویر پس زمینه مناسب به پروژه اضافه کنید. برای این منظور ابتدا روی دکمه دکمه پس‌زمینه‌ای را انتخاب کنید. “پس‌زمینه‌ای را انتخاب کنید” کلیک کنید. سپس از میان تصاویر کتابخانه پس‌زمینه‌ها با یک جستجوی ساده، تصویر صحنه تئاتر با نام Theater 2 را در دسته “موسیقی” پیدا و انتخاب کنید.

در ناحیه صحنه، شکلک طبل را با کمک ماوس (عمل کشیدن و رها کردن) به محل مناسبی جابجا کنید تا مشابه تصویر زیر شود.

پس زمینه صحنه و شکلک طبل در پروژه تعیین اندازه یا بزرگ و کوچک کردن شکلک در اسکرچ Scratch

اضافه کردن قطعه های موردنیاز

حالا نوبت اضافه کردن قطعات موردنیاز به ناحیه کد شکلک است. ابتدا مطمئن شوید شکلک طبل در بخش شکلک‌ها انتخاب شده است. سپس قطعات زیر را به ترتیب در ناحیه کد قرار دهید.

می‌خواهیم زمانی که شکلک کلیک شد اندازه‌اش تغییر کند. بنابراین ابتدا قطعه “وقتی این شکلک کلیک شد” را از دسته “رویدادها” به ناحیه کد شکلک اضافه می‌کنیم.

از آنجایی که می‌خواهیم بزرگ شدن، پخش صدای طبل و سپس برگشتن به اندازه اصلی دو مرتبه انجام شود از یک حلقه با تعداد تکرار مشخص 2 بار استفاده می‌کنیم و قطعه‌های مربوط به این سه عمل را داخل حلقه قرار می‌دهیم. بنابراین قطعه “تکرار کن …” (در دسته “کنترل“) را مشابه با تصویر زیر به قطعه قبلی در ناحیه کد وصل می‌کنیم و تعداد تکرار را به 2 بار تغییر می‌دهیم.

قطعه وقتی این شکلک کلیک شد و تکرار کن در اسکرچ

بزرگ کردن، پخش صدای طبل و کوچک کردن شکلک طبل

همانطور که گفتیم می‌خواهیم این سه عمل پشت سر هم 2 بار انجام شود. بنابراین قطعات مربوط به این سه عمل را داخل حلقه‌ یا قطعه “تکرار کن …” قرار می‌دهیم که در مرحله قبل به ناحیه کد اضافه کردیم.

ابتدا برای بزرگ کردن شکلک از یک قطعه “اندازه … % شود” برای تعیین اندازه شکلک براساس درصد استفاده می‌کنیم. این قطعه را می‌توانید به آسانی در دسته “ظاهر” پیدا کنید و داخل قطعه حلقه قرار دهید. از آنجایی که می‌خواهیم شکلک کمی بزرگ‌تر شود اندازه را به 125% تغییر دهید (100% به معنای اندازه اصلی شکلک است. اگر می‌خواهید شکلک بزرگ‌تر شود لازم است عدد بزرگتری وارد کنید).

حالا نوبت اضافه کردن قطعه پخش صداست. برای این پروژه از قطعه “پخش صدای … تا انتها” استفاده می‌کنیم. این قطعه را می‌توانید در دسته “صدا” پیدا کنید و به حلقه اضافه کنید. فراموش نکنید صدای Hi Na Tabla را برای پخش از لیست قطعه انتخاب کنید.

در پایان، یک قطعه دیگر از نوع “اندازه … % شود” به داخل حلقه اضافه می‌کنیم. فراموش نکنید اندازه قطعه باید روی 100 درصد تنظیم شود تا شکلک به اندازه ابتدایی برگردد. در تصویر زیر می‌توانید ناحیه کد کامل شده این پروژه را مشاهده کنید.

نمایی از ناحیه کد تکمیل شده پروژه تعیین اندازه یا بزرگ و کوچک کردن شکلک در اسکرچ

چند نکته در مورد قطعات مورد استفاده در پروژه بزرگ و کوچک کردن شکلک در اسکرچ

تفاوت قطعه “اندازه … % شود” با قطعه “تغییر اندازه به مقدار … تا” که در پروژه تغییر اندازه حروف با آن آشنا شدید در چیست؟ قطعه “اندازه … % شود” اندازه نهایی شکلک را براساس درصد مشخص می‌کند. درحالیکه قطعه “تغییر اندازه به مقدار … تا” میزان تغییر اندازه شکلک را براساس درصد مشخص می‌کند. بنابراین با هر بار اجرای قطعه “تغییر اندازه به مقدار 25 تا” شکلک به اندازه 25 درصد بزرگ‌تر می‌شود اما اجرای “اندازه 125% شود” همیشه باعث می‌شود اندازه شکلک 125 درصد شود.

توجه کنید تغییر اندازه طبل در این پروژه به سرعت انجام می‌شود و قطعه پخش صدا میان دو تغییر اندازه شکلک (بزرگ شدن و برگشتن به اندازه اصلی) فاصله کوتاهی ایجاد می‌کند.

امتحان کنید!

حالا روی شکلک طبل کلیک کنید تا نتیجه کارتان را مشاهده کنید. در ویدئوی زیر هم می‌توانید نمایی از نتیجه تکمیل شده پروژه بزرگ کردن و کوچک کردن شکلک در اسکرچ را مشاهده کنید.

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *