تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

آشنایی با تسک منیجر داخلی مرورگر گوگل کروم

یکی از ابزارهای کاربردی که در اغلب سیستم عامل ها از جمله ویندوز برای مشاهده میزان مصرف منابع و مدیریت برنامه ها و فرایندهای مختلف به کار می‌رود تسک منیجر است. بد نیست بدانید مرورگر گوگل کروم هم مجهز به یک تسک منیجر اختصاصی است که امکانات مشابهی را داخل مرورگر فراهم می‌کند.

در صورتی که مایلید از میزان مصرف منابع گوناگون مانند پردازنده و مموری توسط زبانه ها، افزونه ها و … در گوگل کروم آگاه شوید می‌توانید از این ابزار مفید کمک بگیرید. به علاوه اگر عملکرد زبانه یا افزونه‌ای کند است یا پاسخی به تعاملات شما نمی‌دهد می‌توانید با کمک این تسک منیجر داخلی به سادگی فرایند مربوط به آن را پایان ببخشید.

چگونه تسک منیجر گوگل کروم را باز کنم؟

برای دسترسی به تسک منیجر اختصاصی گوگل کروم می‌توانید روی دکمه سه نقطه کلیک کنید. سپس در منو به بخش More tools مراجعه و گزینه Task manager را انتخاب کنید.

باز کردن تسک منیجر با کمک گزینه Task manager در منوی کروم

همچنین می‌توانید در ویندوز از میانبر Shift+Esc برای دسترسی سریعتر به Task manager کروم کمک بگیرید. در تصویر زیر نمایی از تسک منیجر اختصاصی مرورگر گوگل کروم را مشاهده می‌کنید.

آشنایی با تسک منیجر داخلی مرورگر گوگل کروم

جزئیات Task manager در گوگل کروم

برای پایان بخشیدن به یک فرایند در تسک منیجر گوگل کروم کافیست ابتدا روی ردیف فرایند موردنظر کلیک کنید تا هایلایت شود. به علاوه می‌توانید با فشردن کلید Ctrl یا Shift هنگام کلیک روی ردیف های جدول، فرایندهای متعدد مجزا یا کنار هم را انتخاب کنید. سپس با کلیک روی دکمه End process به فعالیت فرایند یا فرایندهای انتخابی پایان دهید.

انتخاب فرایندها و پایان بخشیدن به آن ها در تسک منیجر گوگل کروم

با کلیک روی عنوان هر ستون از جدول می‌توانید فرایندها را براساس همان ستون مرتب کنید. برای مثال با کلیک روی ستون Memory footprint، فرایندها براساس میزان مصرف مموری مرتب می‌شوند.

اگر روی ردیف مربوط به یک زبانه یا افزونه دابل کلیک کنید به زبانه یا صفحه تنظیمات افزونه موردنظر هدایت می‌شوید. با راست کلیک روی جدول نیز یک منوی زمینه مشابه با تصویر زیر نمایان می‌شود. با کمک این منو می‌توانید ستون‌های جدول را ویرایش (حذف یا اضافه) کنید. آیتم‌هایی در این منو که با علامت تیک همراه هستند در جدول قابل مشاهده خواهند بود.

ویرایش و اضافه یا حذف کردن ستون ها در Task manager مرورگر گوگل کروم

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *