تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

معمای دستمزد طلا برای 7 روز

آشنایی با معماهای مشهور و تلاش برای حل آن‌ها یکی از راهکارهای مفید برای تقویت مهارت حل مسأله به شمار می‌رود. اگر مایلید این مهارت کاربردی در برنامه نویسی و طراحی الگوریتم را در خود تقویت کنید یا به عنوان فردی عادی می‌خواهید با یک معمای فکری آشنا شوید و یا برای استخدام در یک شرکت به مصاحبه دعوت شده‌اید بد نیست با معمای دستمزد طلا برای 7 روز کار آشنا شوید.

شرح معمای دستمزد طلا برای 7 روز

فرض کنید کارگری برای هفت روز کار استخدام کرده‌اید. قرار است در انتهای هر روز به اندازه یک هفتم از یک شمش طلا را به عنوان دستمزد به کارگر پرداخت کنید. حداقل تعداد برشی که لازم است برای پرداخت دستمزد روی طلا انجام شود چه تعداد است؟

راهنمایی: شما می‌توانید هر روز یک برش از برش‌های طلا را به کارگر پرداخت کنید و یک یا چند برش پرداختی در روزهای قبل را از او پس بگیرید.

پاسخ معما

ساده‌ترین راه برای پرداخت روزانه دستمزد، تقسیم شمش طلا به هفت قطعه مساوی است. طبیعتا برای این کار به شش برش نیاز دارید. اما شما می‌توانید صرفا با ایجاد دو برش روی طلا دستمزد روزانه یکسانی به کارگر پرداخت کنید.

برای این منظور کافیست شمش طلا را به قطعه‌های یک هفتم، دو هفتم و چهار هفتم تقسیم کنید.

نحوه برش شمش طلا به قسمت های یک هفتم، دو هفتم و چهار هفتم برای پرداخت دستمزد کارگر در معما

حالا دستمزد کارگر را مطابق روش زیر پرداخت کنید:

روز اول: قطعه یک هفتم را به کارگر پرداخت کنید. (مجموع پرداختی: یک هفتم – قطعه های باقیمانده نزد شما: قطعه دو هفتم و چهار هفتم)

روز دوم: قطعه دو هفتم را به کارگر پرداخت کنید و قطعه یک هفتم را از او پس بگیرید. (مجموع پرداختی: دو هفتم – قطعه های باقیمانده نزد شما: قطعه یک هفتم و چهار هفتم)

روز سوم: قطعه یک هفتم را به کارگر پرداخت کنید. (مجموع پرداختی: سه هفتم – قطعه های باقیمانده نزد شما: قطعه چهار هفتم)

روز چهارم: قطعه چهار هفتم را به کارگر پرداخت کنید و قطعه های یک هفتم و دو هفتم را از او پس بگیرید. (مجموع پرداختی: چهار هفتم – قطعه های باقیمانده نزد شما: قطعه یک هفتم و دو هفتم)

روز پنجم: قطعه یک هفتم را به کارگر پرداخت کنید. (مجموع پرداختی: پنچ هفتم – قطعه های باقیمانده نزد شما: قطعه دو هفتم)

روز ششم: قطعه دو هفتم را به کارگر پرداخت کنید و قطعه یک هفتم را از او پس بگیرید. (مجموع پرداختی: شش هفتم – قطعه های باقیمانده نزد شما: قطعه یک هفتم)

روز هفتم: قطعه یک هفتم را به کارگر پرداخت کنید. (مجموع پرداختی: هفت هفتم)

همانطور که مشاهده کردید با این روش صرفا با دو برش و تقسیم طلا به سه قطعه می‌توانید دستمزد روزانه یکسانی به اندازه یک هفتم شمش به کارگر پرداخت کنید.

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *