تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

خصوصیت download برای المان های <a> در HTML

خصوصیت download یکی از خصوصیت‌های قابل استفاده در المان های <a> یا لینک های HTML است. در HTML وجود خصوصیت download در تگ شروع یک المان <a> باعث می‌شود هنگام کلیک روی لینک، منبع یا فایلی که توسط مقصد لینک (خصوصیت href) مشخص شده دانلود شود.

در اغلب مرورگرهای وب، برخی از فایل ها مانند فایل های تصاویر و PDF زمانی که در قالب مقصد لینک مشخص می‌شوند در اثر کلیک روی لینک به صورت پیشفرض داخل مرورگر باز می‌شوند. استفاده از خصوصیت download سبب می‌شود چنین منابعی به جای باز شدن در مرورگر، دانلود شوند. به عنوان نمونه در مثال زیر می‌توانید این خصوصیت را در یک المان <a> مشاهده کنید:

<a href="images/example.jpg" download>Download the image</a>

با کلیک روی لینک حاصل از این المان، فایل تصویر example.jpg به جای اینکه داخل مرورگر باز شود دانلود می‌شود. (در این مثال، فرض بر اینست که فایل example.jpg داخل فولدری با نام images قرار دارد. فولدر images نیز در همان محلی است که سند HTML نگهداری می‌شود).

در صورتی که خصوصیت download مشابه با مثال فوق بدون مقدار ظاهر شود فایل با همان نام اصلی روی دستگاه دانلود می‌شود. با این وجود شما می‌توانید یک مقدار اختیاری هم برای خصوصیت download مشخص کنید. این مقدار به عنوان نام نهایی برای فایل دانلودی به کار می‌رود. تعیین نام برای فایل دانلودی معمولا در مواقعی مفید است که نام فایل اصلی به صورت بی‌معنا و براساس روندی خودکار انتخاب شده باشد. در مثال زیر پس از کلیک روی لینک، فایل فرضی ab47h.jpg با نام جدید nature.jpg دانلود می‌شود.

<a href="images/ab47h.jpg" download="nature">Download the image</a>

فراموش نکنید خصوصیت download تنها برای لینک های هم‌مبدأ (same-origin) با صفحه کنونی پشتیبانی می‌شود.

بازگشت به فهرست مجموعه آموزشی HTML

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *