تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

کامنت در CSS

در CSS نیز مشابه با اغلب زبان های کامپیوتری امکان درج کامنت (Comment) فراهم شده است. کامنت های سی‌اس‌اس در تعیین استایل المان‌ها نقشی ندارند و مرورگر آن‌ها را نادیده می‌گیرد. در عین حال کامنت ها امکان مستندسازی و ارائه توضیحات برای بخش های مختلف استایل‌شیت و قوانین CSS را فراهم می‌کنند.

اگر شما یا فرد دیگری در آینده بخواهد تغییراتی روی ظاهر و استایل سند اعمال کند یا آن را بروز کند توضیحات کد در قالب کامنت به درک بهتر آن کمک خواهد کرد. علاوه بر این از کامنت ها می‌توانید برای یادآوری تغییراتی که باید انجام دهید نیز استفاده کنید. همچنین می‌توانید برای حذف موقت، اشکال زدایی یا نادیده گرفتن بخشی از کد CSS، آن را به کامنت تبدیل کنید.

بیشتر بخوانید: کامنت یا Comment چیست؟

نحوه درج کامنت در CSS

برای درج یا نگارش کامنت در سی اس اس کافیست متن موردنظر را مابین /* و */ قرار دهید. سینتکس کلی یک Comment در CSS به صورت زیر است.

/* This is a comment */

چند مثال

شما می‌توانید کامنت ها را در CSS به شکل‌های مختلفی از قبیل تک خطی، هم خط با کد یا به صورت چند خطی درج کنید. در مثال زیر نمونه‌هایی از این نوع کامنت ها را مشاهده می‌کنید:

/* Set all paragraphs style */
p {
  font-size: 24px; /* Set font size to 24px */
}
/* This is a
multi-line
comment */

در مثال زیر نیز نمونه‌ای از کامنت ها در سی‌اس‌اس و اچ‌تی‌ام‌ال را کنار یکدیگر داخل یک سند HTML مشاهده می‌کنید. به محل قرارگیری این کامنت ها دقت کنید. همانطور که می‌دانید کامنت های HTML مابین <!-- و --> قرار می‌گیرند.

<!DOCTYPE html>
<html>
 <head>
  <meta charset="utf-8">
  <title>CSS Tutorial</title>
  <style>
   p {
    /* CSS Comment */
    font-size: 24px;
   }
  </style>
 </head>
 <body>
  <!-- HTML Comment -->
  <p>This is a paragraph.</p>
 </body>
</html>

بازگشت به فهرست مجموعه آموزشی CSS

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *