تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

کپی مسیر فایل و فولدر در ویندوز 10

گاهی اوقات ممکن است بخواهید مسیر یک فایل یا فولدر را به شکل کامل در کلیپ بورد کپی کنید. برای مثال با انجام این کار به سادگی می‌توانید مسیر یک فایل یا فولدر را در دیالوگ باکس Open یک برنامه پیست کنید و بدون صرف زمان اضافی فایل یا فولدر موردنظر را باز کنید. در این مقاله با روش های ساده ای برای کپی مسیر فایل و فولدر در ویندوز 10 آشنا می‌شوید.

چگونه مسیر یک فایل یا فولدر را در ویندوز 10 کپی کنیم؟

کپی مسیر فایل و فولدر با کمک روش‌های مختلفی در ویندوز امکان‌پذیر است. استفاده از پنجره Properties برای کپی مسیر فایل و فولدر یا کپی مسیر فولدر فعلی از طریق نوار آدرس برنامه مدیریت فایل، دو نمونه از این روش‌هاست.

با این حال در ویندوز 10 روش‌های بسیار ساده‌تری برای انجام این کار وجود دارد. برای کپی مسیر یک فایل یا فولدر در ویندوز 10 می‌توانید از روش‌های ساده زیر استفاده کنید:

روش اول – با کمک منوی راست کلیک

در این روش لازم است ابتدا فایل یا فولدر موردنظر را پیدا کنید. سپس کلید Shift را پایین نگه دارید و روی فایل یا فولدر راست کلیک کنید. حالا در منوی زمینه نمایان شده روی گزینه Copy as path کلیک کنید. به این ترتیب مسیر آیتم انتخابی در کلیپ بورد کپی می‌شود.

کپی مسیر یک فایل با کمک گزینه copy as path هنگام راست کلیک همراه با فشردن کلید Shift

روش دوم – با کمک ابزارهای File Explorer

در این روش لازم است ابتدا فایل یا فولدر موردنظر را در برنامه مدیریت فایل File Explorer پیدا کنید. سپس آن را انتخاب کنید و در زبانه Home ریبون روی گزینه Copy path کلیک کنید. به این ترتیب مسیر آیتم انتخابی در کلیپ بورد کپی می‌شود.

کپی مسیر فایل یا فولدر با کمک گزینه Copy path در ریبون پنجره File explorer ویندوز 10

چند نکته در مورد کپی مسیر فایل و فولدر

پس از کپی مسیر فایل یا فولدر با هرکدام از روش های فوق، می‌توانید به سادگی با شیوه‌های متداول (مانند میانبر Ctrl+V) این مسیر را در هر محل مناسبی الصاق یا پیست کنید.

توجه داشته باشید مسیر فایل یا فولدر مشابه با نمونه زیر همراه با نمادهای نقل قول دوگانه (یا ") در ابتدا و انتهای آن در کلیپ بورد کپی می‌شود (ممکن است در برخی موارد لازم باشد پس از عمل پیست، این نمادها را از دو سمت عبارت حذف کنید):

"C:\My Images\Image.jpg"

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *