تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

افزایش و کاهش اندازه ابزار نقاشی در مایکروسافت پینت

گاهی اوقات لازم است ضخامت خطوطی که با ابزارهای نقاشی مانند مداد و قلم مو در مایکروسافت پینت رسم می‌کنید را تغییر دهید. همینطور ممکن است بخواهید اندازه خطوط شکل ها و اندازه پاک کن را کوچک‌تر یا بزرگ‌تر کنید. خوشبختانه مایکروسافت پینت با وجود سادگی فراوان، امکان کاهش و افزایش اندازه پاک کن و خطوط ابزارهای نقاشی مختلف را در اختیار شما قرار می‌دهد.

چگونه ضخامت خطوط قلم ها و شکل ها یا اندازه پاک کن را در Microsoft Paint تغییر دهیم؟

برای افزایش یا کاهش ضخامت یا اندازه قلم ها و پاک کن در مایکروسافت پینت کافیست مراحل زیر را دنبال کنید:

گام اول: ابتدا ابزار موردنظر را انتخاب کنید. به عنوان مثال می‌توانید مداد (Pencil) را به منظور نقاشی آزادانه انتخاب کنید یا یکی از قلم‌موها را از بخش Brushes انتخاب کنید. برای رسم شکل های مختلف هم می‌توانید شکل مناسب را از بخش Shapes انتخاب کنید. اگر هم می‌خواهید بخشی از محتویات موجود در صفحه را پاک کنید ابزار پاک کن (یا Eraser) به شما کمک می‌کند.

گام دوم: شما می‌توانید اندازه مناسب برای ابزار انتخابی در گام قبل را با کمک گزینه Size تغییر دهید. با کلیک روی این گزینه فهرستی مشابه با تصویر زیر نمایان می‌شود. در این فهرست می‌توانید یکی از گزینه های پیشفرض برای اندازه ابزار را انتخاب کنید.

گزینه Size در مایکروسافت پینت امکان تغییر اندازه قلم و خطوط شکل ها یا اندازه پاک کن را فراهم می کند.

حالا می‌توانید از ابزار برای رسم خطوط و اشکال یا پاک کردن محتویات داخل صفحه با اندازه انتخابی استفاده کنید. فراموش نکنید برای هر کدام از ابزارهای گفته شده، لازم است اندازه ابزار را به صورت جداگانه تغییر دهید.

ترفند کاهش و افزایش اندازه ابزار در پینت با کمک صفحه کلید

همانطور که مشاهده می‌کنید فهرست گزینه Size صرفا تعداد محدودی اندازه قابل انتخاب در اختیار شما قرار می‌دهد. با این حال خوشبختانه به این مقادیر اندک برای اندازه ابزارها محدود نمی‌شوید.

شما می‌توانید از میانبر صفحه کلید Ctrl و کلید + در بخش صفحه کلید عددی برای افزایش اندازه ابزار در مایکروسافت پینت استفاده کنید. کافیست کلید Ctrl را پایین نگه دارید و کلید + را به تعداد موردنیاز پشت سر هم فشار دهید تا هر مرتبه یک پیکسل به اندازه ابزار اضافه شود. به این ترتیب می‌توانید اندازه خطوطی که ترسیم می‌کنید یا اندازه پاک کن را بیش از اندازه های پیشفرض در منوی گزینه Size بزرگ کنید. برای کاهش اندازه ابزار هم می‌توانید از ترکیب کلید Ctrl و کلید – در بخش صفحه کلید عددی کمک بگیرید.

چند شکل بیضی با ضخامت خطوط متفاوت در پینت

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *