تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

تغییر فولدر یا محل دانلود فایل ها در مرورگر گوگل کروم

به صورت پیشفرض فایل هایی که در مرورگر گوگل کروم دانلود می‌کنید در یک فولدر مشخص ذخیره می‌شوند. برای مثال در ویندوز، فولدر Downloads نقش فولدر پیشفرض برای دانلود فایل ها را ایفا می‌کند. با این حال در شرایطی مانند کمبود حافظه در درایو ویندوز یا حافظه داخلی یک گوشی هوشمند ممکن است بخواهید یا مجبور شوید محل دانلود فایل ها در مرورگر کروم را تغییر دهید. خوشبختانه گوگل کروم به شما اجازه می‌دهد فولدر یا محل دلخواه خود را برای دانلود فایل ها مشخص کنید. در ادامه با نحوه تغییر فولدر دانلود در مرورگر گوگل کروم آشنا می‌شوید.

چگونه فولدر پیشفرض دانلود را در مرورگر گوگل کروم تغییر دهم؟

برای تغیر فولدر دانلود در مرورگر کروم کافیست مراحل ساده زیر را به ترتیب دنبال کنید:

گام اول: وارد بخش تنظیمات مرورگر گوگل کروم شوید. برای این منظور می‌توانید از منوی گوگل کروم، گزینه Settings را انتخاب کنید.

انتخاب گزینه Settings در منوی گوگل کروم برای ورود به بخش تنظیمات مرورگر

گام دوم: به قسمت دانلودها یا Downloads مراجعه کنید. برای دستیابی به این گزینه در برخی نسخه ها ممکن است لازم باشد ابتدا به قسمت Advanced وارد شوید.

ورود به بخش تنظیمات دانلودها یا Downloads در مرورگر گوگل کروم برای تغییر فولدر پیشفرض دانلود

گام سوم: اگر از نسخه ویندوز کروم استفاده می‌کنید در این مرحله می‌توانید در قسمت Location نشانی فولدر فعلی برای دانلود فایل های گوگل کروم را مشاهده کنید. برای تغییر این فولدر لازم است روی دکمه Change کلیک کنید.

تغییر فولدر یا محل دانلود فایل ها در مرورگر گوگل کروم

در سایر نسخه های گوگل کروم هم به شکل مشابه می‌توانید این نشانی را تغییر دهید. برای مثال در نسخه اندروید کافیست روی گزینه Download location ضربه بزنید.

گام چهارم: در ادامه فولدری را انتخاب کنید که می‌خواهید از این پس به عنوان محل پیشفرض برای دانلود فایل ها مورد استفاده قرار بگیرد و آن را تأیید کنید. با انجام این مراحل، مرورگر شما از فولدر جدید برای ذخیره‌سازی فایل هایی که دانلود می‌کنید استفاده خواهد کرد.

اگر می‌خواهید پیش از دانلود هر فایل از شما محل ذخیره سازی آن پرسیده شود می‌توانید در نسخه ویندوز گوگل کروم و در بخش Downloads گزینه Ask where to save each file before downloading را روی حالت روشن سوئیچ کنید. در نسخه اندروید نیز گزینه‌ای با نام Ask where to save files نقش مشابهی را ایفا می‌کند.

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *