تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

ایجاد متن Bold در HTML – المان <b>

المان <b> یکی از المان های تعیین قالب یا فرمت متن در اچ‌تی‌ام‌ال است. به صورت پیشفرض، متن داخلی این المان در صفحات HTML به صورت بولد (Bold) یا ضخیم نمایش داده می‌شود.

اگر مایلید بخشی از متن، توجه خواننده را بیشتر به خود جلب کند پیشنهاد می‌شود آن را با کمک این المان، Bold کنید. برای مثال نام یک محصول یا یک شخصیت علمی در یک مقاله را می‌توانید با بولد کردن توسط المان <b> برجسته کنید.

برای بولد کردن متن کافیست آن را مابین تگ شروع <b> و تگ پایان </b> قرار دهید. در مثال زیر می‌توانید نمونه‌ای از این المان را که داخل یک پاراگراف (یا المان <p>) قرار گرفته مشاهده کنید.

<p>This is a paragraph containing <b>some bold text</b>.</p>

نتیجه المان فوق چیزی مشابه با نمونه زیر خواهد بود. همانطور که مشاهده می‌کنید در نتیجه این مثال، بخش some bold text به صورت بولد ظاهر می‌شود.

نمایی از یک متن بولد (Bold) شده داخل یک پاراگراف در HTML

نکاتی در مورد المان <b> و بولد کردن متن در HTML

فراموش نکنید از المان <b> نباید برای ضخیم کردن عناوین صفحه در اچ‌تی‌ام‌ال استفاده کنید. در عوض می‌بایست از المان های <h1> تا <h6> برای ایجاد عناوین یا هدینگ ها در صفحات وب کمک بگیرید.

به طور معمول در مرورگرهای وب، محتوای متنی المان های <b> به صورت Bold نمایش داده می‌شود. با این حال لزومی برای این ظاهر پیشفرض وجود ندارد و ممکن است با کمک CSS تغییر کند.

در CSS می‌توانید از مقدار bold برای خصوصیت font-weight به صورت font-weight: bold; جهت بولد کردن متن استفاده کنید.

هرچند معمولا محتوای المان های <b> و <strong> هر دو به صورت بولد نمایان می‌شود اما این دو المان با یکدیگر متفاوت هستند. در واقع المان <strong> متن محتوای خود را با اهمیت فراوان یا قوی (Strong importance) تعریف می‌کند و درنتیجه به آن معنای خاصی می‌دهد در حالیکه المان <b> بدون اهمیت‌بخشی بیشتر، متن را Bold می‌کند و صرفا توجه مخاطب را بیش از حالت عادی به متن خود جلب می‌کند.

بازگشت به فهرست مجموعه آموزشی HTML

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *