تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

نقل قول بلوکی در HTML – المان <blockquote>

در HTML از المان <blockquote> برای تعیین بخشی استفاده می‌شود که محتوای آن از یک منبع دیگر نقل قول شده است. به این نوع درج نقل قول در HTML، نقل قول بلوکی (Block quotation) گفته می‌شود. این محتوا معمولا همراه با یک ایندنت یا فاصله بیشتر از ابتدای خط مشخص می‌شود.

برای ایجاد یک نقل قول بلوکی کافیست متن نقل قول را مابین تگ شروع <blockquote> و تگ پایان </blockquote> قرار دهید. منبع نقل قول را نیز می‌توانید با کمک خصوصیت cite داخل تگ شروع این المان مشخص کنید.

در مثال زیر نمونه‌ای از یک المان <h2> را همراه با یک المان <blockquote> برای نقل قول از صفحه ای در سایت mozilla.org مشاهده می‌کنید. مقدار خصوصیت cite در المان <blockquote>، نشانی (URL) منبع نقل قول را دربرمی‌گیرد.

<h2>HTML: HyperText Markup Language</h2>
<blockquote cite="https://developer.mozilla.org/en-US/docs/Web/HTML">
  HTML (HyperText Markup Language) is the most basic building block of the Web. It defines the meaning and structure of web content. Other technologies besides HTML are generally used to describe a web page's appearance/presentation (CSS) or functionality/behavior (JavaScript).
</blockquote>

نتیجه قطعه کد فوق معمولا مشابه با نمونه زیر توسط مرورگر رندر می‌شود.

نمونه ای از نحوه نمایش متداول یک نقل قول بلوکی در HTML توسط مرورگر

همانطور که مشاهده می‌کنید بخش نقل قول در مقایسه با عنوان دارای فاصله یا ایندنت بیشتری از ابتدای خط است. (فراموش نکنید نشانی منبع یا مقدار خصوصیت cite در صفحه نمایان نمی‌شود). اگر مایلید فاصله بخش نقل قول را تغییر دهید یا این فاصله را به طور کامل حذف کنید می‌توانید از ویژگی های margin-left, margin-right و یا ویژگی margin در CSS استفاده کنید.

همانطور که گفتیم از المان <blockquote> در HTML برای درج نقل قول به صورت یک بلوک مستقل استفاده می‌شود. برای ایجاد نقل قول به صورت اینلاین (یا در خط) می‌توانید از المان <q> کمک بگیرید.

بیشتر بخوانید: نقل قول اینلاین در HTML – المان <q>

بازگشت به فهرست مجموعه آموزشی HTML

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *