تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

انتخاب و تخصیص عکس برای نمایش روی آیکن فولدر در ویندوز

زمانی که یک فولدر جدید در ویندوز ایجاد می‌کنید معمولا این فولدر با یک آیکن ساده مشابه با پوشه‌های فیزیکی نمایش داده می‌شود. بسته به محتویات و فایل هایی که در یک فولدر قرار می‌گیرد تعدادی نمونه کوچک یا بندانگشتی از محتویات فولدر (شامل تصاویر، ویدئوها و … که به صورت خودکار انتخاب می‌شوند) به آیکن فولدر اضافه می‌شود. با این وجود ویندوز به شما اجازه می‌دهد تصویر یا عکس دلخواه خود را برای نمایش روی آیکن فولدر انتخاب کنید. انتخاب عکس یا تصویر مناسب برای فولدر به شما کمک می‌کند بتوانید با نگاهی گذرا فولدر موردنظرتان را سریع‌تر پیدا کنید و محتویات آن را آسان‌تر تشخیص دهید. در این مقاله با نحوه انجام این کار آشنا می‌شوید.

چگونه در ویندوز برای یک فولدر عکس یا تصویری را انتخاب کنم؟

برای تخصیص عکسی دلخواه به یک فولدر در ویندوز کافیست مراحل ساده زیر را به ترتیب دنبال کنید. این روند به صورت مشابه در نسخه های مختلف ویندوز از جمله ویندوز 7، 8 و 10 قابل انجام است.

گام اول: روی فولدر موردنظر در برنامه مدیریت فایل ویندوز راست کلیک کنید. سپس از منوی زمینه باز شده گزینه Properties را انتخاب کنید.

راست کلیک روی فولدر و انتخاب گزینه Properties

گام دوم: در پنجره Properties به زبانه Customize مراجعه کنید.

گام سوم: در قسمت Folder pictures روی دکمه Choose File … کلیک کنید.

گزینه Chosse File در زبانه Customize پنجره Properties برای انتخاب تصویر فولدر

گام چهارم: در دیالوگ باکس نمایان شده به محلی که فایل تصویر موردنظرتان قرار دارد مراجعه کنید. روی فایل تصویر دابل کلیک کنید (یا فایل را انتخاب کرده و روی دکمه Open کلیک کنید).

انتخاب فایل تصویر یا عکس برای نمایش روی آیکن فولدر در ویندوز

نکته: فایل تصویر انتخابی برای نمایش روی آیکن فولدر لازم نیست داخل همان فولدر قرار داشته باشد. شما می‌توانید هر فایل تصویری با فرمت های رایج مانند JPG و PNG را از هر محلی انتخاب کنید.

گام پنجم: روی دکمه OK در پنجره Properties کلیک کنید تا تغییرات اعمال شود.

با انجام این کار عکس انتخابی مشابه با فولدر Techdic در نمونه زیر به آیکن فولدر اضافه می‌شود. البته فراموش نکنید این تصویر را تنها زمانی می‌توانید مشاهده کنید که ابعاد نمایش آیکن‌ها به اندازه کافی بزرگ باشد. برای مثال در نمونه زیر آیکن‌ها را به صورت بزرگ (Large) مشاهده می‌کنید. (به منظور تغییر اندازه نمایشی آیکن‌ها می‌توانید از زبانه View ریبون کمک بگیرید).

نمایی از تصویر یا عکس انتخابی برای نمایش روی آیکن فولدر در ویندوز
نمایی از فولدر Techdic همراه عکس انتخابی روی آیکن فولدر

بازگردانی تصویر روی آیکن فولدر به حالت پیشفرض

در صورتی که مایلید وضعیت تصویر یا عکس روی آیکن فولدر به حالت قبلی برگردد کافیست مراحل زیر را دنبال کنید:

گام اول: روی فولدر موردنظر در برنامه مدیریت فایل ویندوز راست کلیک کنید. سپس از منوی زمینه گزینه Properties را انتخاب کنید.

گام دوم: در پنجره Properties به زبانه Customize مراجعه کنید.

گام سوم: در قسمت Folder pictures روی دکمه Restore Default کلیک کنید.

برگرداندن وضعیت تصویر یا عکس فولدر به حالت عادی با کمک دکمه Restore Default
با کلیک روی دکمه Restore Default و سپس کلیک روی دکمه OK وضعیت عکس فولدر به حالت عادی برمی‌گردد.

گام چهارم: روی دکمه OK کلیک کنید تا تغییرات اعمال شود.

با انجام این مراحل وضعیت محتوا و عکس های روی آیکن فولدر به حالت عادی برمی‌گردد. در واقع مشابه گذشته پیش‌نمایشی خودکار از محتویات فولدر را روی آیکن آن مشاهده خواهید کرد.

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *