تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

سازماندهی و مرتب سازی خودکار آیکن ها روی دسکتاپ ویندوز

دسکتاپ ویندوز یکی از بخش‌های محبوب و پرکاربرد ویندوز به شمار می‌رود. بسیاری از کاربران، میانبرهایی به نرم افزارهای پراستفاده خود را روی دسکتاپ قرار می‌دهند. حتی برخی از کاربران ترجیح می‌دهند فایل های موقت، اسناد، فایل های متنی و تصاویر مهم خود را برای دسترسی سریعتر روی دسکتاپ قرار دهند. با افزایش تعداد آیکن های روی دسکتاپ، مدیریت و سازماندهی آن‌ها نیز به موضوعی دشوار تبدیل می‌شود. خوشبختانه ویندوز برای حل این مشکل امکان سازمان‌دهی خودکار آیکن های روی دسکتاپ را فراهم کرده است. در این مقاله با نحوه سازماندهی و مرتب سازی خودکار آیکن ها روی دسکتاپ ویندوز آشنا می‌شوید.

چه زمانی لازم است این ویژگی را فعال کنم؟

در حالت عادی همزمان با افزایش تعداد آیکن‌های روی دسکتاپ، برای پیدا کردن آیکن موردنظرتان به زمان بیشتری نیاز دارید. با حذف و ایجاد فایل ها و آیکن های روی دسکتاپ، این موضوع دشوارتر هم می‌شود. به مرور زمان، فضاهای خالی در اثر عدم سازماندهی آیکن ها روی دسکتاپ به وجود می‌آید و نظم آیکن ها از بین می‌رود.

ویژگی سازمان‌دهی خودکار آیکن های روی دسکتاپ، همزمان با ایجاد یا حذف آیکن ها، آن‌ها را به صورت خودکار سازماندهی می‌کند و کنار یکدیگر قرار می‌دهد. اگر می‌خواهید دسکتاپ شما ظاهر مرتبی داشته باشد پیشنهاد می‌شود این ویژگی را فعال کنید. در غیر اینصورت اگر ترجیح می‌دهید آیکن های روی دسکتاپ به همان شکلی که شما مشخص می‌کنید باقی بماند بهتر است ویژگی سازماندهی خودکار آیکن ها را غیرفعال کنید.

چگونه آیکن های روی دسکتاپ ویندوز را به صورت خودکار سازماندهی و مرتب کنم؟

برای سازمان‌دهی و مرتب سازی خودکار آیکن های روی دسکتاپ در ویندوز کافیست مراحل زیر را دنبال کنید:

گام اول: روی محلی خالی در دسکتاپ راست کلیک کنید.

گام دوم: در منوی نمایان شده به بخش View مراجعه کنید. سپس گزینه Auto arrange Icons را تیک بزنید. اگر این گزینه در حال حاضر تیک خورده است به این معناست که ویژگی سازماندهی خودکار آیکن ها فعال است و لازم نیست کار دیگری انجام دهید.

گزینه Auto arrange icons در منوی راست کلیک دسکتاپ ویندوز برای سازماندهی خودکار آیکن های روی دسکتاپ

اگر مایلید این ویژگی را غیرفعال کنید کافیست تیک کنار گزینه Auto arrange Icons را بردارید. به این ترتیب آیکن‌ها متناسب با سازمان‌دهی فعلی در محل خود باقی می‌مانند. البته در این حالت همپنان امکان مرتب سازی آیکن ها با کمک بخش Sort by در منوی راست کلیک دسکتاپ وجود دارد.

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *