تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

اپل اجرای قابلیت های ایمنی کودک را به تاخیر می اندازد

اپل برند مشهوری در میان جهانیان است و کسی نیست که با این برند معروف آشنایی نداشته باشد. این شرکت به حفظ حریم خصوصی بسیار شهره است و حتی آپشن پیام های رمزگذاری شده را در تمام سیستم خود تبلیغ می‌کند. طی یک ماه گذشته این شرکت اعلام کرد که ویژگی های ایمنی کودک را به بازار روانه می‌کند اما گویا این ویژگی ها بازخورد خوبی در میان صاحب نظران نداشته و اپل خبر داد فعلا این موضوع کنسل است و آن را به وقفه خواهد انداخت.

مجموعه ویژگی های ایمنی کودکان کمپانی اپل از ابتدا قرار شد با بروزرسانی سیستم عامل جدید در ایالات متحده کار خود را شروع کند؛ جایی که برخی از قوانین و مقررات قضایی هرگونه سوء استفاده از کاربران را منع کرده و اگر شرکتی خطا کند با مشکلات بسیار مواجه خواهد شد. اما با توجه به حاشیه ها و اعتراض ها به این ویژگی ها اینک معلوم نیست که اپل چه زمانی از آن‌ها رونمایی خواهد کرد و آن‌ها را ارائه می‌نماید.

این موضوع بر محبوبیت محصولات اپل تاثیری نداشته و برای خرید به روزترین محصولات می‌توانید با تهیه توراستانبول ارزان، به اپل استور استانبول مراجعه و خرید خوبی را در استانبول تجربه کنید.

ویژگی های جدید ایمنی کودک چیست؟

این ویژگی ها که اپل قرار بود روی آن‌ها کار کند و به بازار ارائه دهد همگی در راستای جلوگیری از سوء استفاده جنسی کودکان بود و در 3 بخش مطرح شده است:

اسکن تصاویر مبتنی بر آی کلاد کاربران برای شناسایی موارد سوء استفاده از کودکان: این ویژگی باعث می‌شود که تصاویر آی کلاد برای پیدا کردن مسائل مرتبط با سوء استفاده جنسی کودکان اسکن شده و به شرکت اپل گزارش گردد و سپس مدیران اپل آن را به مرکز ملی کودکان مفقود و مورد استثمار اعلام نمایند. به گفته اپل این ویژگی برای حفاظت از حریم خصوصی کاربران در هنگام پیدا کردن محتوای غیرقانونی طراحی و ساخته شده است.

تغییر اعمال شده روی اپلیکیشن Siri و Search: اگر کاربر موضوعی درباره سوء استفاده جنسی از کودکان را جستجو نماید اپل آن‌ها را به منابعی برای گزارش آن یا دریافت کمک برای جذب آن راهنمایی می‌کند. البته در این مورد بحث زیادی صورت نگرفت و اواخر همین سال این ویژگی روی ipados15, watchOS 8, ios15 و macOS Monterey اعمال خواهد شد. اما شما برای جستجوی بهترین مکان و تورهای لحظه آخر حتما به سایت گردشگری لحظه آخر سری بزنید.

اضافه کردن گزینه کنترل والدین به پیام ها، حذف تصاویر جنسی برای کاربران زیر 18 سال و هشدار در صورت مشاهده یا ارسال این تصاویر به کودکان از دیگر ویژگی هایی بود که قرار بود اپل اعمال نماید.

این ویژگی ها مورد استقبال قرار نگرفته و انتقاداتی از جمله طرح‌های مشابه به معنای یک در پشتی و فرار امنیتی اپل به آن وارد شد.

اپل اجرای قابلیت های ایمنی کودک را به تاخیر می اندازد

تاخیر در اجرای قابلیت های ایمنی کودک

اپل اینگونه اعلام کرد که تمام این ویژگی‌های جدید با استانداردهای حریم خصوصی این شرکت سازگاری داشته و بهینه شده است و این اطمینان را حاصل می‌کند که توانایی این را دارد که اطلاعات مربوط به فعالیت مجرمانه را بدون هیچ‌گونه تهدید اطلاعات خصوصی کاربران مطیع قانون به مقامات گزارش دهد. ویژگی های مذکور در هنگام بروزرسانی سیستم عامل های اپل در پاییز سال جاری به نمایش گذاشته می‌شوند که این ویژگی ها با انتقادات شدید از طرف صاحب نظران مواجه شد و اعلام کردند این ویژگی ها نقض احتمالی حریم خصوصی است.

در این راستا اپل دو روز پیش اعلام کرد که بازخورد مشتریان، گروه های غیر انتفاعی و حمایتی، محققان و برخی دیگر در ارتباط با این موضوع باعث شده است برنامه‌هایی را که در نظر داشت اجرا کند اندکی به تعویق بیاندازد. اپل در بیانیه ای که صادر کرد این گونه می‌گوید:

«ماه گذشته به منظور کمک به محافظت از کودکان و محدود کردن انتشار موارد سوء استفاده جنسی در برابر متجاوزانی که از ابزارهای ارتباطی برای به کارگیری و سوء استفاده از آن‌ها بهره می‌برند، برنامه ها و ویژگی هایی معرفی کردیم. بر اساس بازخورد مشتریان، گروه های حمایتی، محققان و دیگران، تصمیم گرفته‌ایم قبل از انتشار این ویژگی های بسیار مهم ایمنی کودک، در ماه‌های آینده زمان بیشتری برای جمع آوری بازخوردها و پیشرفت‌ها اختصاص بدهیم.»

به طور کلی می‌توان گفت که بازخورد مثبتی در ارتباط با این ویژگی ها صورت نگرفت و بسیاری از سازمان ها و شرکت ها از جمله واتساپ، فیسبوک و اپیک گیمز از آن انتقاد نمودند. نگرانی‌هایی که در این زمینه شکل گرفته این است که دولت هایی که با آزادی بیان مشکل دارند از این سیستم در جهت منافع خود استفاده کنند و در پوشش شرکت های خصوصی، حمایت‌های قانون اساسی را دور بزنند. البته اپل شرکتی نیست که این ابزار و وسایل را برای اسکن تصاویر سوء استفاده جنسی به کار گیرد و ظاهرا این امری معمول در سایر شرکت ها مانند گوگل و توییتر است.

اپل این انتقادات را نادرست اعلام می‌دارد و اریک نوینشواندر، رئیس بخش حریم خصوصی این شرکت، اجرای برخی مکانیزم های این سیستم را شفاف سازی و در مصاحبه‌اش این گونه می‌گوید: سیستم جدید برای جلوگیری از تهاجم و سوء استفاده دولت ها طراحی شده است. شرکت اپل مستنداتی را در زمینه پشتیبانی مورد انتشار قرار داد که در آن سیستم با جزئیات بیشتر، کارکرد آن و نحوه محافظت آن در برابر تداخل به روشنی شرح داده شده است.

مطلبی که در این صفحه مطالعه کردید صرفا یک رپورتاژ آگهی است و تمام محتوای آن توسط سفارش دهنده آگهی تهیه شده است. تک دیک هیچ‌گونه مسئولیتی پیرامون این مطلب و محتوای صفحاتی که به آن‌ها در این مطلب لینک داده شده است یا خدمات مرتبط با آن‌ها بر عهده نمی‌گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *