تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

پروژه متحرک سازی طبل ها هنگام نواختن موسیقی در اسکرچ

در این قسمت از مجموعه آموزشی اسکرچ با نحوه ساخت پروژه متحرک سازی طبل ها هنگام نواختن موسیقی آشنا می‌شوید. قطعه‌های مورد استفاده در این پروژه عبارتند از قطعه “وقتی کلید … فشرده شد”، “تکرار کن …“، “حالت بعدی“، “شروع صدای …“ و “منتظر بمان … ثانیه”.

این مطلب مبتنی بر مجموعه کارت‌های کدنویسی اسکرچ (با اندکی تغییر) است. کارت‌های اصلی این پروژه را می‌توانید از طریق سایت اسکرچ دریافت کنید.

هدف پروژه

در این پروژه، شکلک دو طبل را همراه با یک پس‌زمینه صحنه تئاتر به پروژه اضافه می‌کنیم. هدف پروژه اینست که با هر بار فشردن کلید فاصله، تکراری از صدای طبل ها پخش شود و به طور همزمان، حالت طبل ها نیز عوض شود.

مراحل ساخت پروژه متحرک سازی طبل ها هنگام نواختن موسیقی در اسکرچ

پروژه جدیدی بسازید و نام مناسبی برای آن انتخاب کنید. سپس شکلک گربه اسکرچ که به صورت پیشفرض در پروژه قرار دارد را با کلیک روی آیکن سطل زباله حذف کنید.

حالا روی دکمه افزودن شکلک دکمه پس‌زمینه‌ای را انتخاب کنید. (یا دکمه شکلکی را انتخاب کنید) کلیک کنید. در کتابخانه شکلک های آماده اسکرچ با کمک جعبه جستجوی بالای صفحه یا با مراجعه به دسته “موسیقی“، شکلک دو طبل با نام Drums Conga را پیدا و انتخاب کنید.

در ادامه لازم است یک تصویر پس زمینه مناسب به پروژه اضافه کنید. برای این منظور ابتدا روی دکمه دکمه پس‌زمینه‌ای را انتخاب کنید. “پس‌زمینه‌ای را انتخاب کنید” کلیک کنید. سپس از میان تصاویر کتابخانه پس‌زمینه‌ها با یک جستجوی ساده، تصویر صحنه تئاتر با نام Theater 2 را پیدا و انتخاب کنید.

در تصویر زیر می‌توانید نمایی از شکلک طبل‌ها و پس‌زمینه تئاتر را روی ناحیه صحنه مشاهده کنید. شکلک طبل‌ها را مشابه با تصویر زیر به محل مناسبی روی صحنه جابجا کنید.

نمایی از شکلک طبل و صحنه تئاتر در اسکرچ

اضافه کردن قطعه های موردنیاز پروژه متحرک سازی طبل ها هنگام نواختن موسیقی در اسکرچ

حالا نوبت اضافه کردن قطعات موردنیاز به ناحیه کد شکلک است. ابتدا مطمئن شوید شکلک Drums Conga در بخش شکلک‌ها انتخاب شده است. سپس مشابه با پروژه نواختن ریتم موسیقی، قطعات موجود در تصویر زیر را در ناحیه کد شکلک قرار دهید.

ناحیه کد پروژه متحرک سازی طبل ها هنگام نواختن موسیقی در اسکرچ

نمایش حالت بعدی شکلک طبل ها

به زبانه حالت ها مراجعه کنید تا حالت های مختلف شکلک Drums Conga را مشاهده کنید. این شکلک شامل دو حالت است. می‌خواهیم زمانی که صدای High Conga پخش می‌شود حالت دوم طبل ها (با خطوطی که شدت صدا را نشان می‌دهند) نمایان شود. هنگام پخش Low Conga نیز وضعیت طبل ها را به حالت اول برمی‌گردانیم.

زبانه حالت ها برای شکلک Drum Conga در اسکرچ

به ناحیه کد برگردید. برای تغییر حالت شکلک طبل ها از یک قطعه “حالت بعدی” استفاده می‌کنیم. قطعه “حالت بعدی” را می‌توانید در دسته “ظاهر” پیدا کنید. این قطعه در هر بار اجرا، حالت بعدی را با همان ترتیبی که در فهرست زبانه حالت ها وجود دارد نمایش می‌دهد. دو نمونه از این قطعه را قبل از قطعه های “شروع صدای …” در ناحیه کد اضافه می‌کنیم. در تصویر زیر می‌توانید نمای کامل ناحیه کد در این پروژه را مشاهده کنید.

ناحیه کد کامل پروژه متحرک سازی طبل ها هنگام نواختن موسیقی در اسکرچ

امتحان کنید!

کلید فاصله را فشار دهید تا نتیجه کارتان را مشاهده کنید. در ویدئوی زیر هم می‌توانید نمایی از نتیجه نهایی این پروژه را مشاهده کنید.

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *