تک دیک

واژه نامه و مجله آموزشی کامپیوتر و فناوری

خصوصیت target در المان‌های <a>

خصوصیت target در HTML برای تعیین محل باز شدن مقصد لینک در یک المان <a> به کار می‌رود. معمولا از این خصوصیت برای باز کردن مقصد لینک در زبانه جدید مرورگر استفاده می‌شود.

بیشتر بخوانید: آشنایی با چگونگی ایجاد لینک در HTML و المان <a>

نحوه استفاده از خصوصیت target و تعیین محل باز شدن مقصد لینک در HTML

مثال زیر نمونه استفاده از خصوصیت target در یک المان <a> را نمایش می‌دهد:

<a href="https://example.com" target="_blank">Our Website</a>

مقدار _blank برای این خصوصیت باعث می‌شود مقصد لینک در زبانه جدید (یا پنجره جدید) مرورگر باز شود.

مقادیر رایج خصوصیت target

در HTML می‌توانید از چهار مقدار رایج زیر برای خصوصیت target در تگ شروع المان های <a> استفاده کنید:

  • _self: مقدار _self باعث می‌شود مقصد لینک در زمینه جاری وبگردی (همان پنجره و زبانه فعلی مرورگر) باز شود. این مقدار، مقدار پیشفرض برای خصوصیت target است.
  • _blank: مقدار _blank در مرورگرهای متداول امروزی باعث می‌شود مقصد لینک در زبانه جدید مرورگر باز شود. این مقدار در مرورگرهای قدیمی یا با تغییر تنظیمات در مرورگرهای امروزی، باعث باز شدن مقصد لینک در پنجره جدید مرورگر می‌شود.
  • _parent: این مقدار باعث می‌شود مقصد لینک در زمینه وبگردی والد زمینه فعلی باز شود. برای مثال فرض کنید با کمک یک المان iframe در یک صفحه HTML صفحه‌ای دیگر (صفحه شماره 2) گنجانده شده باشد. در صفحه شماره 2 هم یک المان <a> با مقدار _parent برای خصوصیت target وجود داشته باشد. در این حالت مقصد لینک در همان زبانه یا پنجره باز می‌شود نه داخل المان iframe. این درحالیست که به صورت عادی یا با مقدار _self لینک داخل همان iframe ای باز می‌شود که صفحه شامل لینک را نمایش می‌دهد.
  • _top: این مقدار باعث می‌شود مقصد لینک در بالاترین سطح زمینه وبگردی فعلی باز شود. برای مثال فرض کنید با کمک یک المان iframe در یک صفحه HTML صفحه‌ای دیگر (صفحه شماره 2) گنجانده شده باشد. در صفحه شماره 2 هم یک المان iframe (شامل صفحه شماره 3) وجود داشته باشد. حالا فرض کنید در صفحه شماره 3 یک المان <a> گنجانده شده باشد و در این المان خصوصیت target دارای مقدار _top باشد. در این حالت مقصد لینک در همان زبانه یا پنجره باز می‌شود نه داخل المان iframe اول یا دوم.

چند نکته در مورد محل باز شدن لینک

نکته اول: استفاده از مقدار _blank برای خصوصیت target به کاربر کمک می‌کند پس از باز کردن لینک در صورت نیاز به آسانی و بدون دردسر دسترسی خود را به صفحه اصلی شامل لینک حفظ کند. این استراتژی به خصوص در مورد لینک های خارجی (لینک‌هایی که به صفحات سایت های دیگر اشاره می‌کنند) کاربرد دارد و مانع از خروج کاربر از سایت مبدأ هنگام کلیک روی چنین لینک‌هایی می‌شود.

نکته دوم: در صورتی که زمینه وبگردی فعلی، والدی نداشته باشد (برای مثال اگر المان <a> موردنظر داخل یک iframe نباشد) مقدار _parent و _top مشابه با مقدار _self عمل می‌کنند.

بازگشت به فهرست مجموعه آموزشی HTML

امیرحسین شهسواری

عاشق دنیای رایانه و فناوری به خصوص برنامه نویسی هستم؛ یادگرفتن و البته یاد دادن چیزای جالبی که یاد گرفتم باعث خوشحالیم میشه و از اولویت‌های اصلی زندگیم به حساب میاد. از مدیریت و نوشتن در تک دیک هم واقعا لذت می‌برم :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *