نقطه دسترسی بی سیم Wireless Access Point – WAP

نقطه دسترسی بی سیم یا Wireless Access Point چیست؟

نقطه دسترسی بی سیم (Wireless Access Point) که به طور خلاصه با WAP نشان داده می‌شود در حوزه‌ی شبکه‌های رایانه‌ای به سخت افزاری اطلاق می‌شود که امکان اتصال دستگاه‌های بی‌سیم سازگار با Wi-Fi را به یک شبکه‌ی سیمی فراهم می‌کند. اکثر نقاط دسترسی بی سیم مجهز به روتر (رهیاب) داخلی هستند و برخی دیگر برای فراهم کردن دسترسی شبکه نیازمند اتصال به یک روتر هستند.

به عبارت بهتر، یک WAP معمولا به صورت مستقیم به یک ارتباط Ethernet کابلی متصل می‌شود و سایر دستگاه‌ها (نظیر تبلت و گوشی همراه) می‌توانند با استفاده از ارتباطات بی‌سیم فراهم شده توسط WAP به شبکه سیمی آن دسترسی پیدا کنند.

اکثر این دستگاه‌ها امکان اتصال چندین دستگاه بی سیم به یک ارتباط سیمی را فراهم می‌کنند و برای این منظور از استانداردهای IEEE 802.11 استفاده می‌کنند. بسته به نوع این استاندارد، شعاع امواج رادیویی، پهنای باند و همچنین سرعت آن متفاوت خواهد بود.

با توجه به اهمیت بیشتر مسائل امنیتی در ارتباطات بی سیم، نقاط دسترسی امروزی مجهز به تکنولوژی‌های رمزنگاری مختلفی از جمله WEP و WPA و WPA2 می‌باشند. لازم به ذکر است روش رمزنگاری WEP از ایمنی کمتری برخوردار بوده و به سادگی قابل شکستن می‌باشد. اما WPA و WPA2 در صورت استفاده از رمزهای قوی، ایمنی قابل قبولی دارند.

نمونه ای از یک نقطه دسترسی بی سیم
نمونه ای از یک نقطه دسترسی بی‌سیم

واژه‌های مرتبط

شبکه ادهاک بی سیم Wireless ad hoc network... شبکه ادهاک بی سیم یا Wireless ad hoc network چیست؟ در شبکه‌های رایانه‌ای، شبکه‌ی ادهاک بی سیم به شبکه‌ای گفته می‌شود که برای یک Session ارتباطی شکل م...
بلوتوث Bluetooth بلوتوث یا Bluetooth چیست؟ بلوتوث (Bluetooth یا دندان آبی) یک استاندارد فناوری بی‌سیم برای مبادله‌ی داده در فواصل کوتاه است که در دستگاه‌های همراه و ث...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *