فهرست وب Web Directory

فهرست وب یا Web Directory چیست؟

فهرست وب (Web Directory) در واقع به وبسایت‌هایی گفته می‌شود که لیستی از وبسایت‌ها و پیوندهایی به صفحه‌ی آغازین آن‌ها را در گروه‌های مختلف دسته‌بندی و در اختیار کاربران قرار می‌دهند.

برخلاف موتورهای جستجو که متناسب با کلمات کلیدی کاربر، فهرستی از وبسایت‌ها را لیست می‌کنند، وب دایرکتوری‌ها تنها لیستی از وبسایت‌ها را بسته به نوع محتوا و فعالیت در قالب دسته‌ها و زیردسته‌هایی به نمایش در می‌آورند.

معمولا Web Directory ها به صاحبین وبسایت‌ها اجازه می‌دهند سایت خود را برای افزودن به دسته‌ها ثبت نمایند، سپس صحت دسته‌ی انتخابی توسط ویراستار مورد بررسی قرار گرفته و در لیست آن دسته قرار داده می‌شود. اغلب دایرکتوری‌ها تنها اجازه‌ی ثبت یک وبسایت در تعداد دسته‌های معدودی را می‌دهند.

امروزه با توجه به اهمیت پیوندهای ورودی از سایت‌های معتبر، ثبت وبسایت در فهرست‌های مشهور از جمله مهم‌ترین فعالیت‌های مرتبط با بهینه سازی موتور جستجو (SEO) به شمار می‌رود.

برخی از این فهرست‌ها به صورت رایگان و برخی دیگر در ازای پرداخت وجه، به صاحبان وبسایت‌ها اجازه می‌دهند وبسایت خود را ثبت نمایند. از جمله مهم‌ترین دایرکتوری‌های وب می‌توان به DMOZ (با امکان ثبت رایگان) و Best of the Web Directory (با امکان ثبت در ازای پرداخت وجه) اشاره نمود.

فهرست وب Web Directory
نمونه‌ای از یک فهرست وب یا Web Directory

پیوندهای پیشنهادی تک دیک

لینک واژه در ویکیپدیا

وبسایت DMOZ

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *