متغیر Variable

متغیر یا Variable چیست؟

متغیر (Variable) در برنامه نویسی معادل با بخشی از حافظه است که جهت دسترسی آسان‌تر به محتوای آن با یک نام نمادین مرتبط شده است.

معمولا از نام Variable برای دسترسی به مقدار منتسب به آن استفاده می‌شود. توسعه دهندگان معمولا این نام را به نحوی انتخاب می‌کنند که نمایانگر مفهوم آن نیز باشد.

در ساختار اکثر زبان‌های برنامه نویسی قراردادهایی که برای نام Variable درنظر گرفته شده است یکسان است. به عنوان مثال نام Variable نمی‌تواند با رقم شروع شود، هم‌چنین استفاده از فاصله و برخی کاراکترهای خاص در اکثر زبان‌ها ممنوع است. با اینحال استفاده از علامت _ برای ایجاد نام‌های چندکلمه‌ای امکان‌پذیر است.

ممکن است در طول اجرای برنامه مقدار Variable تغییر کند. کامپایلر به جای نام متغیر از محل داده‌ی متناظر با آن روی حافظه برای انتساب یا خواندن مقدار استفاده می‌کند.

برای هر Variable یک نوع (Type) نیز تعریف می‌شود که نشان‌دهنده‌ی نوع مقادیر قابل انتساب به آنست. متغیرها متناسب با نوع خود می‌توانند مقادیر مختلفی از قبیل اعداد صحیح، رشته‌ها، کاراکترها، مقادیر بولی و … را در خود نگه‌داری کنند. بخش‌هایی که در آن می‌توان از متغیر استفاده نمود را قلمرو متغیر (Variable Scope) می‌نامند.

نحوه‌ی تعریف متغیرها بسته به زبان برنامه نویسی مورد استفاده می‌تواند متفاوت باشد.

به عنوان مثال در زبان C++ دستور int result=0; متغیری به نام result از نوع int با مقدار اولیه 0 ایجاد می‌کند.

پیوندهای پیشنهادی تک دیک

لینک واژه در ویکیپدیا

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *