سورس کد Source Code

سورس کد یا Source Code چیست؟

سورس کد (Source Code) مجموعه‌ای از دستورالعمل‌های رایانه است که معمولا در قالب متن و به یک زبان برنامه نویسی کامپیوتری نوشته می‌شود.

محتوای Source Code توسط انسان‌ها قابل فهم و مطالعه است و معمولا پیش از اجرا توسط یک کامپایلر به زبان سطح پایین ماشین تبدیل می‌شود (تا توسط پردازنده قابل فهم شود) و یا به صورت مستقیم توسط یک مفسر اجرا می‌شود.

معمولا برای تسهیل فرایند نگه داری و عیب یابی نرم افزار و افزایش خوانایی آن از قراردادهایی در کدنویسی استفاده می‌شود که توسط توسعه دهندگان حرفه‌ای به دقت رعایت می‌شود. هم‌چنین، بسیاری از توسعه دهندگان به خطوط مختلف Source Code، توضیحاتی (کامنت یا Comment) نیز اضافه می‌کنند. این توضیحات باعث می‌شود Source Code برای تیم توسعه دهندگان اصلی یا سایر برنامه نویسان قابل فهم‌تر و عملکرد هر تابع، نقش هر متغیر و … در میان انبوهی از کدهای پیچیده مشخص باشد و به این ترتیب اعمال تغییرات یا رفع نقایص و مشکلات در آن‌ها با سادگی بیشتری امکان‌پذیر خواهد بود.

در کتاب‌های برنامه نویسی نیز از Source Code (قطعه کد)های ساده‌ای برای آموزش زبان‌های برنامه نویسی استفاده می‌شود. نمونه‌ای از چنین قطعه کدی در مثال زیر قابل مشاهده است. در این Source code برنامه سلام دنیا به زبان PHP نوشته شده است:

<?php 
echo "Hello, world!"; 
?>

پیوندهای پیشنهادی تک دیک

لینک واژه در ویکیپدیا

یک فکر در “سورس کد Source Code”

    1. ممنون از اینکه با نظراتتون ما رو به ادامه کار امیدوارتر می کنید. در حال تکمیل مفاهیم واژه ها هستیم. به این واژه هم حتما توضیحاتی افزوده خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *