خندانک Smiley

خندانک یا Smiley چیست؟

خندانک (Smiley یا اسمایلی) نمایشی از یک چهره‌ی خندان است که برای بیان حالت شادی و خوشحالی به کار می‌رود. امروزه استفاده از خندانک‌ها در ارتباطات الکترونیک (نظیر پیام‌های چندرسانه‌ای)، شبکه‌های اجتماعی و … رواج زیادی پیدا کرده است.

خندانک‌ها علاوه بر اینکه می‌توانند به مخاطب احساس خنده‌ی شما را منتقل کنند در بسیاری از موارد مانند شوخی‌ها می‌توانند از بروز سوءتفاهم نیز جلوگیری کنند و در عین حال بهتر از هر واژه و عبارتی، آن هم به صورت مختصر و مفید می‌توانند منظور شما را به او برسانند.

رایج‌ترین تصویری که برای خندانک‌ها در نظر گرفته می‌شود شامل یک دایره، دو نقطه به عنوان چشم و یک کمان می‌باشد که تداعی کننده‌ی یک چهره‌ی خندان می‌باشد. نمونه‌های امروزی smiley ها از رنگ زرد به عنوان رنگ چهره استفاده می‌کنند.

گفتنی است معادل Emoticon خندانک در زبان‌های چپ به راست به صورت :) و :-) می‌باشد که با چرخش 90 درجه‌ای سر به سمت چپ چهره خندان یک انسان را مجسم می‌کند. اغلب پیام‌رسان‌های امروزی، سیستم‌های مدیریت محتوا (نظیر وردپرس) و حتی واژه‌پردازها قادرند این شکلک‌ها را از حالت کاراکتری به صورت خودکار به فرم تصویری تبدیل کنند. با توجه به کثرت استفاده و محبوبیت بالا، خندانک معمولا اولین عنصر در بخش استیکرهای پیام‌رسان‌ها می‌باشد.

خندانک Smiley
دو نمونه‌ی رایج Smiley

پیوندهای پیشنهادی تک دیک

لینک واژه در ویکیپدیا

واژه‌های مرتبط

شکلک Emoticon شکلک یا Emoticon چیست؟ واژه‌ی Emoticon که در زبان فارسی با عنوان شکلک شناخته می‌شود از ابتدای واژه‌های Emotion و Icon (به معنای نماد تصویری احساسات) ...
ایموجی Emoji ایموجی یا Emoji چیست؟ ایموجی (Emoji) به تصاویر کوچکی گفته می‌شود که معمولا در ارتباطات متنی، صفحات وب و شبکه‌های اجتماعی برای بیان یک حالت، مفهوم، مو...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *