شبه کد Pseudocode

شبه کد یا Pseudocode چیست؟

شبه کد (Pseudocode) روشی برای توصیف عملکرد و بیان گام‌های یک الگوریتم یا برنامه‌ی رایانه‌ای می‌باشد.

در نگارش شبه کد از ترکیب برخی ویژگی‌های ساختاری زبان‌های برنامه‌نویسی در کنار زبان طبیعی استفاده می‌شود و تلاش می‌شود تمام آنچه برای عملیاتی نمودن کد، مورد نیاز است به شکلی خلاصه و قابل فهم بیان شود. در عین حال از ذکر جزئیاتی نظیر تعریف متغیرها در سودوکد خودداری می‌شود.

نحوه نگارش شبه کد

استاندارد خاصی برای ساختار سودوکدها وجود ندارد اما معمولا از برخی ساختارهای اصلی نظیر حلقه‌ها، دستورات شرطی و ساختار تعریف توابع پیروی می‌شود. این ساختارها بنا به سلیقه‌ی متخصص معمولا مبتنی بر زبان‌های برنامه نویسی بیسیک، C، پاسکال، C++ و یا جاوا نوشته می‌شوند.

به عنوان نمونه شبه کد زیر به فرم زبان C++ تابعی را نشان می‌دهد که اعداد 1 تا 100 را مرور کرده و برای اعداد زوج عبارت “Even” و برای اعداد فرد عبارت “Odd” را چاپ می‌کند.

void evenodd()
{
  For (i=1;i<=100;i++)
    if i is divisible by 2
      print "Even";
    else
      print "Odd";
}

در سودوکد زیر نیز نمره‌ی هر دانشجو بررسی شده و وضعیت قبولی یا عدم قبولی آن‌ها چاپ می‌شود. همان‌طور که مشاهده می‌کنید زبان طبیعی نقش زیادی در شبه کد ایفا می کند.

for each student in college{
  if student's grade is greater or equal to 10
    print "Passed";
  else
    print "Not Passed";
}

فلوچارت و نمودار UML از روش‌های گرافیکی رایجی هستند که می‌توانند جایگزین مناسبی برای روش متنی و تخصصی سودوکد باشند. با این وجود، با توجه به اینکه روش‌های گرافیکی به فضای بیشتری نیاز دارند استفاده از شبه کدها از محبوبیت بالاتری به خصوص در مقالات علمی و آموزشی برخوردار هستند.

پیوندهای پیشنهادی تک دیک

لینک واژه در ویکیپدیا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *