سیستم عامل Operating System – OS

سیستم عامل یا Operating System – OS چیست؟

سیستم عامل یا Operating System (به اختصار OS)، یک نرم افزار سیستمی است که وظیفه‌ی مدیریت سخت‌افزار و نرم‌افزار رایانه را بر عهده دارد و در واقع با ارائه‌ی خدماتی، بستری برای اجرای برنامه‌ها و ارتباط کاربر با رایانه فراهم می‌آورد.

از نظر عملکردهای سخت‌افزاری نظیر ورودی، خروجی و تخصیص حافظه، OS به عنوان یک میانجی بین برنامه و سخت‌افزار رایانه عمل می‌کند. دستگاه‌هایی نظیر رایانه‌های شخصی، گوشی‌های هوشمند، تبلت‌ها، کنسول‌های بازی، ابررایانه‌ها و … همگی مجهز به سیستم عامل هستند.

اغلب سیستم عامل‌های مدرن از قابلیت چند وظیفگی (Multi tasking) پشتیبانی می‌کنند. در این سیستم عامل‌ها، با به اشتراک‌گذاری زمان پردازنده و سایر منابع میان پردازه (Process) های مختلف امکان اجرای همزمان نرم‌افزارها فراهم می‌شود.

برخی از معروف‌ترین OS های دسکتاپ امروزی عبارتند از: ویندوز (Windows)، لینوکس (Linux) و مک اُ اس ایکس (Mac OS X). از مهم‌ترین سیستم عامل‌های موبایلی نیز می‌توان به اندروید (Android)، آی اُ اس (iOS) و ویندوز فون (Windows Phone) اشاره نمود.

هر سیستم عامل شامل اجزای مختلفی است که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به هسته (Kernel)، رابط کاربری (User Interface)، رابط برنامه نویسی کاربردی (API) و … اشاره کرد.

واژه‌های مرتبط

اندروید Android اندروید یا Android چیست؟ واژه‌ی اندروید (Android) به معنای ربات می‌باشد و در دنیای فناوری نام سیستم عاملی موبایلی براساس هسته‌ی لینوکس است که در ابتد...
آی اُ اس iOS آی اُ اس یا iOS چیست؟ iOS یک سیستم عامل موبایلی است که توسط شرکت Apple طراحی و تولید شده است. این سیستم عامل به صورت انحصاری برای دستگاه‌های ساخت اپل...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *