برنامه سلام دنیا Hello World Program

برنامه “سلام، دنیا!” یا Hello, World!” Program” چیست؟

برنامه “Hello, World!” یا “سلام، دنیا!” یک برنامه‌ی رایانه‌ای ساده است که عبارت “Hello, World!” را در خروجی به نمایش درمی‌آورد. به دلیل آسانی و کوتاه بودن برنامه Hello World معمولا اولین برنامه‌ای که در هر زبان برنامه نویسی به مبتدیان آموزش داده می‌شود همین برنامه است.

هدف اصلی از این برنامه آشنا کردن و نمایش ساختار اصلی یک زبان برنامه نویسی به افرادی است که می‌خواهند آن زبان را بیاموزند. به همین دلیل معمولا اولین قطعه کدی که در اکثر کتاب‌ها و مراجع آنلاین زبان‌های برنامه نویسی مشاهده می‌شود مربوط به همین برنامه است و البته ممکن است در آن‌ها تفاوت‌هایی جزئی در علائم نگارشی یا بزرگی و کوچکی حروف ابتدای کلمات مشاهده شود. برای مثال ممکن است در برخی نمونه‌ها عبارت فوق به شکل hello world (بدون علائم و با حروف کوچک) یا hello, world و یا اشکال دیگر نیز نوشته شود.

هم‌چنین می‌توان از این برنامه برای بررسی صحت عملکرد و نصب اجزای مختلف یک زبان برنامه نویسی استفاده نمود. برخی از هکرها نیز برای اطمینان از اینکه می‌توان کدهای دلخواه را از طریق حفره‌های امنیتی موجود در یک سایت یا نرم افزار به اجرا درآورد از این برنامه استفاده می‌کنند.

در قطعه کد زیر می‌توانید نمونه‌ای از یک برنامه‌ی سلام دنیا به زبان PHP را مشاهده نمایید. با دیدن این قطعه کد می‌توان قواعد ساختاری اصلی این زبان از جمله وجود علامت سمی کلن در انتهای هر دستور و قرار گرفتن دستورات مابین <?php و ?> را به سادگی متوجه شد.

<?php 
echo "Hello, world!"; 
?>

پیوندهای پیشنهادی تک دیک

لینک واژه در ویکیپدیا

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *