هکر Hacker

هکر یا Hacker کیست؟

هکر (Hacker) به فردی گفته می‌شود که معمولا با اکتشاف نقاط ضعف موجود در یک سیستم یا شبکه رایانه‌ای اهدافی نظیر سوء استفاده، بهره برداری شخصی یا … را دنبال می‌کند. هکرهای حرفه‌ای از دانش تخصصی بالایی در حوزه‌ی رایانه و شبکه برخوردار هستند.

اهداف و مشوق‌های یک هکر

کسب سود، تفریح، بیماری‌های روانی، ضربه زدن، کسب اطلاعات، نمایش مهارت و اعتراضات سیاسی و اجتماعی از جمله دلایل و مشوق‌های هک کردن یک سیستم رایانه‌ای به شمار می‌روند. با این حال هکرها لزوما انسان‌های شروری نیستند. ممکن است یک هکر برای کشف نقاط ضعف یک سیستم و کمک به حذف آن‌ها اقدام به نفوذ کرده باشد.

انواع هکرها

هکرها را بر اساس هدف می‌توان به سه دسته‌ی اصلی تقسیم بندی نمود:

  • هکرهای کلاه سفید (White hat hacker) با مقاصد غیرخرابکارانه نظیر تست و تشخیص نقاط آسیب پذیر به درخواست صاحب آن، اقدام به کشف و احتمالا برطرف کردن حفره‌های امنیتی سیستم می‌کنند.
  • هکرهای کلاه سیاه (Black hat hacker) با اهداف خرابکارانه یا سود شخصی امنیت سیستم را نقض می‌کنند. معمولا این نوع هکرها داده‌هایی را سرقت، تغییر و یا از بین می‌برند. این هکرها را با عنوان Cracker نیز می‌شناسند.
  • هکرهای کلاه خاکستری (Grey hat hacker) افرادی هستند که هدفشان میان اهداف هکرهای کلاه سفید و کلاه سیاه قرار می‌گیرد. به عنوان مثال ممکن است یک هکر کلاه خاکستری بدون اجازه‌ی صاحب یک وبسایت به آن نفوذ کرده و بدون خرابکاری در ازای دریافت دستمزد مشکل امنیتی آن را از بین ببرد.

پیوندهای پیشنهادی تک دیک

لینک واژه در ویکیپدیا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *