سیستم موقعیت یاب جهانی Global Positioning System – GPS

سیستم موقعیت یاب جهانی یا Global Positioning System – GPS چیست؟

سیستم موقعیت یاب جهانی (به اختصار GPS)، یک سامانه‌ی راهبری مبتنی بر فضاست که توسط وزارت دفاع ایالات متحده‌ی آمریکا ایجاد شده است و امکان تعیین مکان را در هرنقطه‌ای روی کره زمین به صورت رایگان فراهم می‌آورد.

عملکرد GPS

در این سامانه از 24 ماهواره‌ی اصلی برای تعیین موقعیت استفاده می‌شود. کاربران برای دریافت داده‌ها از این ماهواره‌ها به دستگاهی به نام GPS Receiver (یا GPS navigation device) نیاز دارند. ماهواره‌ها به صورت پیوسته زمان و موقعیت کنونی خود را در قالب سیگنال‌هایی منتشر می‌کنند. دستگاه گیرنده‌ی جی پی اس با بررسی داده‌هایی که از سوی ماهواره‌ها دریافت می‌کند موقعیت دقیق خود را محاسبه می‌کند.

با توجه به موقعیت دریافت کننده، تعدادی از این ماهواره‌ها قابل رویت توسط دستگاه گیرنده نیستند. به علاوه در برخی مکان‌های سرپوشیده نظیر ساختمان‌ها نیز ممکن است دریافت سیگنال‌های این ماهواره‌ها با مشکل روبرو شود. این در حالی است که برای محاسبه‌ی موقعیت از طریق GPS دسترسی به داده‌های حداقل چهار ماهواره ضروری است بنابراین در برخی موارد لازم است از سامانه‌های تعیین موقعیت داخلی (indoor) به عنوان جایگزینی برای جی پی اس استفاده شود.

امروزه اکثر گوشی‌های هوشمند مجهز به دریافت کننده‌ی جی پی اس هستند. از اینرو اپلیکیشن‌های متعددی برای سیستم عامل‌های مختلف همراه طراحی شده است که با کمک این فناوری قادر به نمایش مکان دستگاه روی نقشه هستند. در اتومبیل‌ها نیز برای راهبری لحظه به لحظه و هم‌چنین ردگیری اتومبیل سرقت شده از این فناوری استفاده می‌شود.

پیوندهای پیشنهادی تک دیک

لینک واژه در ویکیپدیا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *