اموجی Emoji

اموجی یا Emoji چیست؟

اموجی (Emoji) به تصاویر کوچکی گفته می‌شود که معمولا در ارتباطات متنی، صفحات وب و شبکه‌های اجتماعی برای بیان یک حالت، مفهوم، موجودیت و … مورد استفاده قرار می‌گیرد. این اصطلاح از زبان ژاپنی گرفته شده است و به معنای “کاراکتر تصویری یا Picture Character” می‌باشد.

اموجی‌ها تصاویر مختلفی از قبیل حالات چهره و احساسات، اشیاء، مکان‌ها، حیوانات، خوردنی‌ها، وضعیت هوا، وسایل نقلیه، پرچم‌های کشورهای مختلف و … را دربرمی‌گیرند و استفاده از آنها با توسعه‌ی گوشی‌های هوشمند و تبلت‌ها رواج بیشتری یافته است. در واقع اموجی به عنوان جایگزینی رنگی و مدرن برای شکلک‌های (Emoticon) ساده‌ای که تنها با استفاده از کاراکترها ساخته می‌شوند ایجاد شده است.

این تصاویر کوچک و محبوب به حدی روی فرهنگ ارتباطات مردم در جهان تأثیرگذار بوده‌اند که در سال 2015 اموجی چهره با اشک شادی توسط Oxford Dictionaries به عنوان واژه‌ی سال برگزیده شد. در اغلب پیام‌رسان‌های همراه و شبکه‌های اجتماعی امکان درج Emoji های مختلف به صورت ثابت و یا حتی متحرک درنظر گرفته شده است. گفتنی است امروزه صدها Emoji از جمله معادل‌های شکلک‌ها، نمادهای نقشه و حمل و نقل، آب و هوا و … توسط استاندارد یونیکد کدگذاری شده است.

در Emoji های پرکاربرد نظیر تصویر قلب و چهره خندان، برای اغلب مخاطبین مفهوم کاملا روشن است اما با وجود صدها اموجی مختلف که هر ساله به تعداد آن‌ها افزوده می‌شود و در مواردی به فرهنگ کشورهای دیگر به خصوص ژاپن وابسته است، کشف مفاهیم برخی از آن‌ها نیازمند جستجو و کنکاش یا حداقل تفکر عمیق است!

اموجی Emoji
تصاویر تعدادی از پرکاربردترین Emoji ها

پیوندهای پیشنهادی تک دیک

لینک واژه در ویکیپدیا

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *